Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) poinformowali we wtorek, że zidentyfikowali wariant genetyczny, który predysponuje do ciężkiego przebiegu COVID-19, ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko takiego przebiegu tej choroby oraz śmierci chorego. Uczelnia określa to odkrycie jako przełomowe.
Co prawda nie jako budowla, ale mural na budynku przy Szewskiej, gdzie kiedyś stała świątynia raciborzan wyznania mojżeszowego.
To już ostatnie nasze sprawozdanie demograficzne za 2021 r., tym razem smutne, bo powiat raciborski stracił aż 1588 mieszkańców, najwięcej w Raciborzu oraz Kuźni Raciborskiej. Wpływ na to miała epidemia, nie tylko zakażenia koronawirusem, ale także ograniczony dostęp do opieki medycznej.
Po zapaści 2020 r., spowodowanej pandemią koronawirusa, w zeszłym roku odnotowano aż 601 ślubów w powiecie raciborskim. Zniesienie ograniczeń umożliwiało organizację wesel.
Wczoraj, 10.01., w Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu pięciu nowych policjantów uroczyście wypowiedziało słowa policyjnej przysięgi.
Te dane pociągną za sobą problemy z naborem do przedszkoli i szkół. W 2021 r. odnotowano rekordowo niską liczbę urodzeń w powiecie raciborskim. Jedynie gmina Rudnik zachowała status quo. Tąpnięcie w Raciborzu.
Z 49 138 do 48 286 spadła w 2021 r. liczba mieszkańców Raciborza. Jeszcze w 2010 r. było nas 54 684. Mamy najnowsze dane Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Raciborza na 31.12.2021.
- Dlaczego Polska bije rekordy zgonów na COVID-19? Są szpitale, w których na 100 pacjentów podłączonych do respiratora umiera 99. A Ministerstwo Zdrowia nic z tym nie robi - pisze gazeta. W tekście wymieniony jest szpital przy Gamowskiej. Dyrektor Rudnik, zapytany przez nas o komentarz, oświadczył, że tekstu nie czytał.