Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 stycznia 202209:31

Szpital w Raciborzu reaguje na artykuł Gazety Wyborczej o zgonach covidowych i pacjentach spod rury

Szpital w Raciborzu reaguje na artykuł Gazety Wyborczej o zgonach covidowych i pacjentach spod rury - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Temat odbił się szerokim echem w Raciborzu. Tematem zajął się zarząd powiatu, któremu podlega szpital. Dyrektor lecznicy przygotował tekst sprostowania.

- Oto szpital w Raciborzu. Już na początku epidemii, czyli wiosną 2020, został przeznaczony do leczenia chorych na COVID-19. Według niepotwierdzonych informacji spośród setek chorych covidowych, którzy trafili tam „pod rurę", czyli zostali podłączeni do respiratora, tylko kilku opuściło szpital na własnych nogach. Reszta zmarła. Według nieoficjalnych informacji takich szpitali, w których śmiertelność chorych z COVID-19 leczonych na intensywnej terapii sięga niemal 100 proc., jest więcej. Są w Łódzkiem, w Małopolsce, na Podlasiu - czytamy w Gazecie Wyborczej z 10 stycznia tego roku.

Gazeta podaje: - Wróćmy do szpitala w Raciborzu. Nieoficjalnie już wszystkim w okolicy wiadomo, że „prawie żaden COVID nie wychodzi tam spod rury”. Pytam o to miejscowego posła PiS – jest lekarzem, więc się zna. Odpowiada, że wie, ale wie też, że tam nic się nie zmieni, bo ten szpital miał zawsze długi, a teraz ma najlepszą sytuację finansową w swojej historii. Więc samorząd jest zadowolony i kto by tam chciał coś zmieniać… Najgorsze, że zmiany nie chcą też sami lekarze. Albo inaczej: ci, którzy by jej chcieli, są w mniejszości. Ministerstwo Zdrowia nie kontroluje, jak się leczy w poszczególnych szpitalach także dlatego, że środowisko silnie się temu przeciwstawia. 

GW pisze także, że "Są szpitale, w których leczy się pacjentów na intensywnej terapii według schematów sprzed 30 lat. Są takie, w których pielęgniarki nie przerywają sobie kawy nawet wtedy, kiedy pacjent zaczyna się dusić. Problem w tym, że nikt tego nie kontroluje". 

Nie pada nazwisko "miejscowego posła PiS", który jest lekarzem. Lekarzem ginekologiem jest były wiceminister zdrowia, obecny poseł PiS Bolesław Piecha z Rybnika.

Czytaj. Dlaczego Polska bije rekordy zgonów na COVID. "Jest tolerancja dziadostwa"

Stanowisko dyrektora szpitala w Raciborzu

Czytając artykuł p. Judyty Watoła w Gazecie Wyborczej na temat leczenia chorych zakażonych wirusem SARS-CoV-2, odniosłem wrażenie, że Szpital Rejonowy w Raciborzu wywołał epidemię po to, aby na niej zarobić.

Otóż, Szanowna Redakcjo i Autorko, styl artykułu, a zwłaszcza zamieszone w nim treści są bardzo niestosowne. Przedstawia on w sposób nierzetelny i niesprawiedliwy szpital, który nie z własnej woli został wyznaczony poleceniem Wojewody Śląskiego do podjęcia się trudnego zadania przyjmowania i leczenia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Szpital w bardzo krótkim czasie został przystosowany do przyjmowania i leczenia pacjentów. Cały personel szpitala bardzo odpowiedzialnie i aktywnie włączył się w działania mające na celu przystosowanie szpitala do przyjmowania pacjentów z chorobą wysoce zakaźną i pomimo ryzyka związanego z możliwością zakażenia przy wykonywaniu obowiązków nie odmówił pracy w bardzo trudnych warunkach.

Nie wiem, dlaczego szpital w Raciborzu został przedstawiony w tak niekorzystnym świetle. Leczyliśmy od samego początku pandemii pacjentów zakażonych we wszystkich zakresach świadczeń zdrowotnych, które szpital prowadził. Leczyliśmy pacjentów na oddziałach zachowawczych i zabiegowych, przyjmowaliśmy porody. Uratowano zdrowie i życie wielu pacjentów. Szpital posiada bardzo dobrą bazę i jest wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny. Personel medyczny posiada wysokie kompetencje oraz poważnie i odpowiedzialnie podchodzi do swoich obowiązków, wykonywanych w bardzo trudnych warunkach.

Przedstawianie statystyk zgonów na Oddziale Intensywnej Terapii bez gruntownej wiedzy medycznej i oceny stanów zdrowotnych pacjentów tam trafiających jest działaniem nagannym. Samo określenie „pacjent trafiający pod rurę” pozostawiam bez komentarza. Oceną zgonów pacjentów na oddziałach intensywnej terapii powinny zajmować się osoby posiadające wiadomości specjalne z danej dziedziny (autorytety medyczne), po zapoznaniu się z konkretnymi przypadkami (zwłaszcza dokumentacją medyczną), ponieważ problematyka prawidłowości stosowanych metod leczniczych oraz ich dobór pod kątem „nowoczesności” jest zadaniem wysoce złożonym, a zagadnienie to nie powinno być przedmiotem spekulacji w mediach.

Przytoczona w artykule wypowiedź posła PIS na temat kondycji szpitala w Raciborzu jest daleka od rzeczywistości. Szpital w Raciborzu był zawsze w dobrej kondycji finansowej, nigdy nie miał długów i przez ostatnie półtorej dekady nie miał żadnej sprawy sądowej o zapłatę ani zajęć komorniczych, czego nie można powiedzieć o szpitalu z rejonu wyborczego Pana Posła. Szpital nie przystąpił do konkursu na szpital covidowy, tylko został do tej funkcji wyznaczony. Zarząd Powiatu i dyrekcja szpitala nie przyjęła z entuzjazmem decyzji Wojewody Śląskiego o przekształceniu w szpital jednoimienny. Przekształcenie w szpital jednoimienny spowodowało ograniczenie dostępu do świadczeń zdrowotnych mieszkańcom powiatu raciborskiego. Jak tylko to było możliwe zaczęto udostępniać świadczenia medyczne mieszkańcom powiatu, także w zakresie niezwiązanym z leczeniem pacjentów dotkniętych wirusem SARS-CoV-2.

Do dzisiaj szpital działa w systemie hybrydowym. Przywrócenie szpitala w pełnym zakresie świadczeń zdrowotnych jest zadaniem wymagającym dużego wysiłku i tylko determinacja Zarządu Powiatu oraz całej załogi szpitala pozwoli na działanie szpitala w takim zakresie, jak to miało miejsce przed pandemią. Szkoda, że Pan poseł nie miał okazji wizytować szpitala w trakcie jego działania jako szpital jednoimienny i hybrydowy, może wówczas wiedza Pana posła na temat działania i kondycji szpitala byłaby większa. Szpital w Raciborzu wizytował minister Waldemar Kraska w obecności senator Ewy Gawendy, posłów Adama Gawędy i Teresy Glenc.

W trakcie wizyty zapoznano się z funkcjonowaniem szpitala, procedurami epidemiologicznymi, przeprowadzonymi inwestycjami, wizytowano oddziały szpitalne. Oceniono działania szpitala bardzo wysoko. Również Wojewoda Śląski p, Jarosław Wieczorek wielokrotnie dziękował załodze szpitala i Zarządowi Powiatu za duże zaangażowanie i determinację w zwalczaniu epidemii.

Z poważaniem
Ryszard Rudnik

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności25 września 202214:19

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli

Trwa festyn charytatywny w raciborskim grodzie. Pomagają Joli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

- Jola to radosna, pełna życia dziewczyna - nasza dobra koleżanka. Niestety na jej drodze stanął nowotwór. Leczenie nie tylko wymaga od pacjentki ogromnego wysiłku, ale także jest bardzo drogie. Chcemy w tych trudnych chwilach wesprzeć Jolę, organizując specjalnie dla niej festyn charytatywny - tyle w zapowiedzi przesłanej do redakcji. Zgodnie z nią, w grodzie Drengów ruszyła plenerowa impreza.

fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202217:38

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO]

Sezon na finiszu. Motocyklowe nieszpory przy św. Krzyżu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Motocykliści skupieni wokół grupy SRC Motocykle spotkali się dziś, 25.09., na corocznych nieszporach przy kościele pw. św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.

Jan Ptak, w
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:00

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwszy jesienny weekend piłkarski za nami. Nie brakowało emocji, ale i niespodzianek. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:41

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO]

Zła passa Kobyli wciąż trwa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Na boisku przy Spacerowej w Kobyli doszło do starcia miejscowego Płomienia z Naprzodem z Borucina. Oba zespoły, z racji nie najlepszej passy w ostatnim czasie miały sobie coś do udowodnienia.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Sport25 września 202218:25

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO]

Niespodzianka w Cyprzanowie. Outsider pokonał faworyta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W siódmej kolejce B klasy naprzeciw siebie stanęły ekipy z Cyprzanowa i Wojnowic. Choć obie miejscowości leżą w różnych gminach, to z racji względnie niedużej odległości między nimi spotkanie to można było nazwać małymi derbami.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Kultura i edukacja25 września 202221:25

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu

Solidaris Bras i młodzi wirtuozi organów w kościele na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

XXXV Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai na finiszu. Cykl koncertów zbliża się do końca. W niedzielę wystąpiła grupa Solidaris Bras oraz wychowankowie Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.