Reklama

Najnowsze wiadomości

Inne26 marca 201009:42

10 ZWYCZAJÓW WIOSENNYCH

10 ZWYCZAJÓW WIOSENNYCH  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Chociaż za oknem czasem możemy jeszcze zauważyć padający śnieg, to jednak wiosna zbliża się do nas coraz większymi krokami. No, przynajmniej ta kalendarzowa! Ponieważ zimowa pogoda, zaczęła doskwierać nawet największym fanom białego puchu postanowiłam poszukać paru sposobów na to, aby wiosna jak najszybciej do nas przyszła. Poza tym znalazłam także parę pomysłów na spędzenie pierwszego dnia wiosny.

Najbardziej znanym zwyczajem na powitanie wiosny i pożegnanie zimy jest topienie marzanny. Kim w ogóle jest marzanna i co ma ona symbolizować? Otóż marzanna to słowiańska bogini, która symbolizuje zimę i śmierć. Przez niektórych uważana jest za demona. Tak naprawdę zwyczaj ten pochodzi od święta Słowian – Jare, które przypada na równonoc wiosenną (20/21 marca). Kukłę marzanny wykonywało się ze słomy, owijano biały płótnem i przyozdabiano wstążkami oraz koralikami. Kiedyś dzieci razem z marzanną i gałązkami jałowca obchodziły wszystkie domy we wsi i podtapiały lalkę w różnych źródłach wody. Wieczorem młodzież przejmowała kukłę, wyprowadzała ją z miasta, podpalała i wrzucała do wody. Następnie zapalano ogniska na wzgórzach aby przywitać wiosnę. Zbierano także witki wierzbowe i leszczynowe. Składano je na stosach i palono. Czasem okadzano nimi gospodarstwa. Dziś bardzo rzadko robi się marzannę i nie jest to traktowane jako święto tylko jako dobra zabawa i zajęcie dla przedszkolaków i szkół podstawowych, które robią to w ramach zajęć.

                      
    Zwyczajem, trochę związanym z topieniem marzanny jest Gaik. Gaik to obchód dziewczyn, najczęściej nastolatek i małych dziewczynek, czasem można się spotkać, że także młodzi chłopcy uczestniczą w tym obchodzie. Osoby te w ręku trzymają gałązkę sosny lub całego iglaka. Z reguły jest ona przystrojona w różne wstążeczki, kwiaty, dzwonki i świecidełka. Tak ustrojone drzewko obnosi się po wsiach śpiewając przy tym piosenki. Tak naprawdę ten zwyczaj można obchodzić przy rożnych świętach.  Z reguły obchód jest odprawiany na przywitanie „nowego lata” w Zielone Świątki lub we wtorek po Wielkanocy. Czasem jednak odprawia się go zaraz po topieniu marzanny 21 marca, jako symbol powitania wiosny.

    Bardzo znaną i rozpowszechnioną tradycją są „wiosenne” wagary. Jest  to najmłodszy zwyczaj. W tym roku niestety dzień wiosny przypada w niedzielę, więc z wagarów nici...  Coraz częściej jednak w szkołach starają się zorganizować ten dzień inaczej niż prowadzenie normalnych lekcji np. stwarzając okazje do udziału w jakiś konkursach lub wyjść klasowych. Jest to na pewno ulubione święto każdego ucznia oraz studenta. W ten dzień także większość nauczycieli patrzy trochę przychylniejszym okiem na wagarujących, ale tylko ten jeden dzień w roku.

                          

    Tak naprawdę śmingus - dyngus także wywodzi się z obrządku słowiańskiego i choć dzisiaj obchodzimy go w święta wielkanocne, kiedyś był on obchodzony właśnie 21 marca i miał symbolizować pozimowe oczyszczenie ciała i duszy. Podobnie jest z tradycją malowania jajek. Jajko uważano za symbol życia, a przecież właśnie od dnia wagarowicza cała przyroda miała się ożywać, dlatego też w ten dzień je malowano.

    Wiosna to także czas porządków, nie tylko w mieszkaniu ale także w życiu. Najpierw przygotowujemy się na święta Wielkiej Nocy, a następnie na przybycie lata. A latem trzeba się cieszyć słońcem, a nie sprzątać.

 
    Dosyć popularnym i kreatywnym sposobem na spędzenie pierwszego dnia wiosny jest  spacer po pobliskim parku lub lesie oraz szukanie pierwszych oznak tego, że przyroda budzi się do życia, a wiosna powoli zastępuje miejsce zimy. Wydaje mi się, że szczególnie najmłodszym spodoba się taki pomysł, ponieważ dzieciaki będą mogły wyszaleć się do woli! 

                      

    Fajnym pomysłem wydaje mi się także spędzenie dnia wiosny gdzieś poza swoim miastem. Taki wyjazd na pewno dobrze zrobi osobą, które mają dużo pracy i chcą się choć na chwile oderwać od niej, a nie potrafią znaleźć ku temu odpowiedniej okazji. 21 marca jak najbardziej się do tego nadaje, tym bardziej, ze w tym roku wypada on właśnie w niedzielę.

    Niestety nie znalazłam żadnej tradycji związanej z baziami, żonkilami, krokusami lub tulipanami. Te rośliny są symbolem wiosny. Z baziami ja sama mam taki zwyczaj, że gdy już zakwitają na drzewach, zrywam je i wstawiam do wazonu. Przypominają mi, iż wiosna się już zaczęła, a wakacje są coraz bliżej!

    Dzień wiosny, choć nie jest dniem ustawowo wolnym może być naprawdę udany! Przede wszystkim ważne jest żeby spędzić go tak jak się lubi. Nie są do tego potrzebne żadne tradycje czy zwyczaje. Każdy z nas ma takie rzeczy, które uwielbia wykonywać i są samą przyjemnością. Uważam, że właśnie pierwszy dzień wiosny jest takim dniem, w którym powinniśmy odłożyć gdzieś swój zły humor czy też problemy i cieszyć się nadchodzącą wiosną! Myślę, że w tym roku też wybiorę się na szukanie oznak wiosny i znajdę parę niespodzianek. Mam także nadzieję, że od 21 marca słońce będzie świeciło już codziennie!

Udanego Pierwszego Dnia Wiosny! ;-)

               

 

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 czerwca 202411:37

Raciborski Festiwal Piosenki i Sportu [FOTO i WIDEO]

Raciborski Festiwal Piosenki i Sportu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miasto, Akademia Nauk Stosowanych oraz SP 15 ponownie połączyły siły, organizując wydarzenie w parku im. Miasta Roth.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja12 czerwca 202417:55

Czwarta ściana, czyli Wieczór Premier w MDK-u

Czwarta ściana, czyli Wieczór Premier w MDK-u - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W programie wydarzenia, 11.06., znalazły się spektakle W Melamelandii oraz MOMO.

Jan Ptak
Aktualności12 czerwca 202419:22

Przedszkolaki w Muzeum

Przedszkolaki w Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.