Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie27 września 202210:52

Czy prywatne pożyczki są legalne?

Reklama
Polska:

Prywatne pożyczki to rozwiązanie, które dla wielu osób stanowi zagadkę. Wynika to z faktu, że pożyczkodawcą jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. Czy jest to zatem legalne?

Prywatne pożyczki - jak to działa?

Jak wspomniano prywatne pożyczki są oferowane przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Tego typu ogłoszenia można znaleźć zarówno w Internecie, jak i w formie reklam rozwieszanych na mieście. O ile jednak kredyty i pożyczki udzielane przez banki i firmy pozabankowe podlegają ścisłym regulacjom to pożyczki prywatne udzielane są z reguły bez żadnej kontroli, co sprawia, że na rynku panuje tzw. wolna amerykanka. 

Czy prywatne pożyczki są legalne? Wbrew pozorom tak, jednak warto zaznaczyć, że mogą okazać się bardzo ryzykowne. Wynika to ze wspomnianego już braku regulacji, ponieważ przepisy w tej kwestii określa jedynie Kodeks cywilny zgodnie z którym umowa pożyczki na kwotę przekraczającą tysiąc złotych wymaga formy pisemnej, udzielający pożyczki ma prawo do odstąpienia od umowy jeżeli jej zwrot jest wątpliwy z powodu problemów finansowych drugiej strony. Nie może jednak tego zrobić w sytuacji, gdy w chwili podpisania umowy wiedział o fakcie złego stanu majątkowego drugiej strony lub mógł go w prosty sposób ustalić. Legalność pożyczek prywatny warunkuje także to, że:

  • koszty nie przekraczają 25% pożyczonej kwoty,
  • roczne koszty pozaodsetkowe nie są wyższe niż 30% kwoty zobowiązania,
  • wysokość odsetek ustawowych stanowi stopa referencyjna NBP powiększona o 3,5 punktów procentowych.

Dla kogo są prywatne pożyczki?

Prywatne pożyczki to oferty, które są dedykowane dla osób nie mających szans na uzyskanie kredytu w banku, czy pożyczki od firmy pozabankowej. Przyczyną takiej sytuacji może być między innymi:

- posiadanie bieżących zaległości w bankach i instytucjach pozabankowych;

- zła historia kredytowa oraz negatywne wpisy w bazach, np. BIG;

- brak regularnych dochodów.

Wymienione wyżej sytuacje wykorzystują inwestorzy udzielający prywatnych pożyczek, dzięki czemu mogą zarabiać na trudnej sytuacji finansowej swoich klientów. 

Pożyczki prywatne - czy to bezpieczne?

Kwestią, której nie można pominąć w kontekście prywatnych pożyczek jest z pewnością bezpieczeństwo. Warto bowiem mieć świadomość, że tego typu rozwiązania oferują zarówno uczciwi inwestorzy, jak i osoby, które pragną wykorzystać trudną sytuację innych dla swoich korzyści. W Internecie, np. pod linkiem https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-prywatne-opinie/, można znaleźć wiele negatywnych opinii oraz opisów sytuacji, w których doszło do wyłudzeń. 

Jak nie dać się oszukać? Przede wszystkim należy uzyskać dane pożyczkodawcy oraz je zweryfikować, zarówno czytając opinie w Internecie, jak i sprawdzając listę ostrzeżeń KNF. Obowiązkiem jest również spisanie umowy, a także dokładne zapoznanie się z jej warunkami. Bardzo ważne jest również to, by nie wpłacać pożyczkodawcy żadnych pieniędzy, ponieważ opłata wstępna jest z reguły zwyczajnym wyłudzeniem.

Jakie są warunki otrzymania pożyczki prywatnej?

Osoby, które oferują prywatne pożyczki samodzielnie określają warunki tego typu finansowania oraz wymagania jakie musi spełnić dany pożyczkobiorca. Wynika to z faktu, że pożyczki prywatne są tak naprawdę nieuregulowane prawnie. W efekcie należy dokładnie zapoznać się z warunkami tego typu umowy, w której to powinny być określone wszystkie koszty, które są związane z udzieleniem pożyczki. Przy korzystaniu z pożyczek prywatnych należy także zachować o wiele większą ostrożność niż w przypadku zaciągania kredytów bankowych, czy pożyczek w firmach z sektora pozabankowego. Wynika to z faktu, że prywatni pożyczkodawcy nie zawsze są uczciwi, a co za tym idzie mogą dążyć do wyłudzenia pieniędzy lub danych osobowych, przejęcia dóbr pożyczkobiorcy, czy naliczać zbyt wysokie odsetki bądź wysokie opłaty za windykację. Warunkiem, który musi spełnić pożyczkobiorca jest także zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), którego stawka wynosi 0,5% pożyczanej kwoty. Nie ulega on przedawnieniu, a kara za brak jego wpłaty wynosi do 20% pożyczanej kwoty.

Pożyczki prywatne to rozwiązania, które powinny być ostatecznością. Zdecydowanie bezpieczniej i taniej jest bowiem korzystać z oferty banków, czy firm oferujących pożyczki pozabankowe.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.