Inwestycje krótkoterminowe czy długoterminowe? Sprawdź, które są lepszym wyborem dla Ciebie

Inwestycje mogą obejmować różne okresy. Jedni gracze preferują krótko terminowe kontrakty, natomiast inni wolą ulokować swoje pieniądze nawet na kilka lat. Okres trwania inwestycji powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych potrzeb danego gracza, a także od jego możliwości finansowych. Jeśli inwestor ma stosunkowo niskie środki zwykle nie może pozwolić sobie na stratę, gdyż nie udało się pozyskać dodatkowej gotówki zakup kolejnych aktywów. Co zrobić w takiej sytuacji? Wybrać inwestycje krótkoterminowe czy długoterminowe? Sprawdź, które z nich są dla odpowiednie dla Ciebie.
Inwestycje krótkoterminowe - kiedy się opłacają?
Inwestycje krótkoterminowe mogą obejmować zarówno kontrakty cfd, które realizuje się w obrębie jednej sesji, jak i zakup aktywów, których sprzedaż następuje po kilku tygodniach lub miesiącach. Krótki termin w kwestii inwestycji jest zatem pojęciem elastycznym, zależnym od typu aktywów oraz od indywidualnych preferencji danego inwestora. Część graczy decyduje się wyłącznie na realizację transakcji w obrębie jednej sesji, jednak takie rozwiązanie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób doświadczonych. Gracze bez doświadczenia słabo radzą sobie z prawidłowym odczytywaniem dziennych wahań kursów i spekulacji. Z tego powodu często tracą kapitał na jednodniowych inwestycjach.
Inwestycje, których okres trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, z reguły są bezpieczniejsze od transakcji odbywających się w trakcie jednej sesji. W ciągu kilkudziesięciu dni graczy jest w stanie zauważyć, jakie są aktualne trendy na rynku i w jakim kierunku zmienia się kurs wybranego aktywa. Jeśli zauważysz oznaki gwałtownego wzrostu i związane z tym szanse na zarobek, możesz szybko sprzedać posiadane akcje lub kontrakty.
Opłacalność krótkoterminowych inwestycji jest największa w przypadku, gdy masz za mało gotówki, by inwestować w wiele różnych aktywów. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na dużą dywersyfikację portfela inwestycyjnego, umowy zawierane na krótki czas ułatwiają Ci zarobienie dodatkowych środków na zakup kolejnych aktywów. W ten sposób masz możliwość szybkiej dźwigni finansowej i i zwiększenia swoich zysków.
Inwestycje długoterminowe odpowiednie również dla niedoświadczonych graczy
W przypadku niedostatecznego poziomu doświadczenia inwestycyjnego lepszym wyborem zawsze są inwestycje długoterminowe. Długi czas trwania kontraktu sprawia, że jako właściciel zyskuje więcej czasu na podjęcie odpowiednich decyzji dotyczącej zakupu i sprzedaży danego aktywa. Jeśli przegapisz szczytowy moment na sprzedaż posiadanych dóbr i rozpocznie się seria spadków kursów, możesz wstrzymać się z kolejną transakcją i zaczekać aż dane akcje lub indeksy odzyskają swoją wcześniejszą wartość. Dzięki temu masz szansę uchronić się przed skutkami różnych kryzysów i spekulacji. W przypadku inwestycji krótkoterminowych takiej możliwości nie masz.
W długiej perspektywie inwestorzy skutecznie chronią się przed stratami ze względu na dywersyfikację kapitału. Jeśli część aktywów zainwestują w krótkoterminowe kontrakty, a pozostałą gotówkę przeznacza na zakup aktywów z długoterminowymi umowami, mogą zyskać więcej w ostatecznym rozrachunku. Powinni jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż zyski nie pojawiają się od razu.
Dostosuj czas trwania inwestycji do indywidualnych potrzeb
Pamiętaj, że odpowiedni czas trwania inwestycji zależy głównie od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na ulokowanie gotówki bez możliwości jej wcześniejszego wypłacenia przez kilka lat, stawiaj na kontrakty, których czas obowiązywania nie przekracza kilku miesięcy lub roku. W ten sposób wystrzegasz się wysokiego ryzyka związanego z tradingiem i jednocześnie skracasz czas trwania inwestycji do poziomu, który jesteś w stanie zaakceptować. Pamiętaj również o tym, by zawsze kierować się aktualną sytuacją gospodarczą i na bieżąco śledzić wykresy giełdowe, kursy walut i inne wskaźniki, które świadczą o kondycji gospodarki. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko strat i przygotujesz skuteczniejszą strategię inwestycyjną.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.