Jak zbudowane są pompy wirowe?
Te urządzenia charakteryzują się trwałą i odporną na uszkodzenia konstrukcją. Prawidłowo użytkowane pompy wirowe zapewniają funkcjonalność przez długie lata i mają wiele zastosowań. W tym poradniku przeczytasz, jak są zbudowane i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Poznaj szczegóły, a na pewno dokonasz udanego wyboru.
Jak działają pompy wirowe?
Jak sama nazwa wskazuje, częścią ruchomą urządzenia jest wirnik łopatkowy. Ten znajduje się na obrotowy wale. Odpowiada za przyspieszenie ruchu cząsteczek w pompowanej cieczy. Dzięki temu na wlocie wirnika następuje spadek ciśnienia, więc płyn jest zasysany do środka pompy. Wraz ze wzrostem energii kinetycznej powstaje energia ciśnienia. Później następuje tłoczenie cieczy z wnętrza pompy do przewodu tłocznego.
Pamiętaj, że pompy wirowe do wody (w tym brudnej) nie zasysają wody samodzielnie. To oznacza, że przed rozpoczęciem użytkowania, należy zalać przewód ssawny i pozbyć się powietrza, które utrudnia pompowanie. Możesz jednak sięgnąć po pompę samozasysającą. Takie urządzenie nadal wymaga zalewania przewodu ssawnego, lecz wewnętrzna recyrkulacja umożliwia wytworzenie mieszaniny cieczy i powietrza, którą można przepompować.
Sklep Ogrody24 oferuje wiele pomp wirowych. Wystarczy, że wybierzesz urządzenie dopasowane do własnych potrzeb, aby cieszyć się wygodą użytkowania przez długi czas. Na stronie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-wg-technologii-produkcji/pompy-wirowe znajdziesz sprzęty od najlepszych producentów na rynku.
Budowa pompy wirowej
Podstawowym element pompy wirowej to silnik (najczęściej elektryczny). Do niego przymocowany jest wał ze sprzęgłem, połączony z obrotowym wirnikiem. Z kolei wirnik jest wyposażony w łopatki profilowane, które zwiększają kręt cieczy. Natomiast urządzenia samozasysające mogą być wyposażone w zawór zwrotny.
Eksperci ze sklepu Ogrody24.pl przypominają, że urządzenia dzielą się ze względu na położenie osi wirnika. Wyróżniamy więc pompy poziome i pionowe. Ponadto na rynku znajdziesz sprzęty o różnym kształcie wirnika:
- pompy odśrodkowe,
- pompy helikoidalne,
- pompy diagonalne,
- pompy śmigłowe.
Konstrukcja wirnika może być otwarta lub zamknięta. W dodatku pompy mogą się różnić pod względem liczby łopatek – np. budowa urządzeń śmigłowych obejmuje od 2 do 5 elementów.
Jak wybrać odpowiednie urządzenie?
Przed zakupem zwróć uwagę na budowę pompy wirowej i upewnij się, że dany model sprosta oczekiwanym zastosowaniom. Jeśli szukasz sprzętu do tłoczenia wysoce zanieczyszczonych ścieków, sięgnij po pompę odśrodkową, której konstrukcja jest zabezpieczona przed zatykaniem. Na rynku nie brakuje również sprzętów odpornych na korozję, które sprawdzą się przy pompowaniu agresywnych cieczy.
Specjaliści ze sklepu Ogrody24 dokładnie opisali specyfikację techniczną każdego z dostępnych w ofercie urządzeń. Jej kluczowe elementy to: moc silnika, maksymalna wydajność, materiał wirnika czy wysokość podnoszenia. Teraz z łatwością wybierzesz rozwiązanie dopasowane do własnych preferencji.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.