Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie29 kwietnia 202416:33

Ceny prądu dla firm w 2024 roku: jakich podwyżek mogą się spodziewać przedsiębiorcy?

Ceny prądu dla firm w 2024 roku: jakich podwyżek mogą się spodziewać przedsiębiorcy? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Po kryzysie, jaki dotknął rynek energetyczny, sytuacja powoli zaczęła się stabilizować. To dobra wiadomość dla odbiorców – ceny na hurtowym rynku energii stopniowo spadają. Niekoniecznie oznacza to jednak obniżenie cen energii, zwłaszcza dla przedsiębiorstw, które zostały zaliczone do odbiorców uprawnionych do zamrożenia stawek – ale nie tylko ich. Sprawdź, czy i w jakim stopniu wzrosną rachunki za prąd w Twojej firmie i jak możesz się przed tym uchronić.

 

Zamrożenie cen prądu w 2024 roku dla małych i średnich przedsiębiorstw

Ustawa z dnia 7 grudnia 2023 roku o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła przedłużyła zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 roku na poziomie stawek z 2022 roku. W tym okresie ceny wyniosą zatem 412 zł netto za 1000 kWh w ramach wyznaczonych limitów, a także 693 zł za 1000 kWh po ich przekroczeniu.

Do listy podmiotów uprawnionych zaliczono również małe i średnie przedsiębiorstwa, których w tym samym okresie obowiązywać będzie stawka maksymalna na poziomie 693 zł za 1000 kWh, nie wliczając do tego podatku akcyzowego oraz podatku VAT.

Jednocześnie określono warunki, według których obowiązuje cena maksymalna. Według ustawy:

• stosowanie ceny maksymalnej ogranicza się jedynie do zużycia energii na potrzeby podstawowej działalności;

• zastosowanie zamrożonych cen prądu dla firm jest możliwe wyłącznie w odniesieniu do odbiorców, którzy są przyłączeni do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej;

• zamrożenie cen prądu nie jest automatyczne – przedsiębiorcy, którzy chcieli z niego skorzystać zobowiązani byli do złożenia stosownego oświadczenia o spełnieniu warunków.

Co ważne, wciąż możliwe jest składanie oświadczeń o zastosowanie stawki maksymalnej. Jeśli dokument został złożony do 31 stycznia 2024 roku, zamrożenie będzie obejmowało całe pierwsze półrocze. Przedsiębiorcy, którzy nie skorzystali jeszcze z tego prawa, wciąż mogą to zrobić, choć na innych warunkach. Trzeba pamiętać o tym, że z niższych cen można skorzystać tylko od miesiąca następującego po tym, w którym złożono oświadczenie.

Ceny prądu dla firm w 2024 roku – prognozy

Według ekspertów stabilizacja na rynku cen energii, choć wprowadza trochę optymizmu, nie do końca przełoży się na niższe ceny prądu dla firm zobowiązanych stałymi kontraktami terminowymi. Co więcej, niektórzy wskazują nawet, że przedsiębiorcy powinni być przygotowani na podwyżki.

Wynika to przede wszystkim z niepewności, jaka dotyka sprzedawców energii w związku z przyszłym kształtem rynku energetycznego. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w:

• powołaniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która – zdaniem firm zajmujących się sprzedażą prądu – może zaburzać funkcjonowanie rynku;

• wciąż istniejącej niepewności na rynku i ryzykiem wzrostu cen w przyszłości;

• wysokich kosztach związanych z emisją dwutlenku węgla.

Nie ulega jednak wątpliwości, że kontrakty terminowe wciąż mogą być dla przedsiębiorców korzystne. Ich największą zaletą jest stabilność kosztów i ochrona przed agresywnym wzrostem cen energii. Korzystne może być również to, że ceny za 1000 kWh u poszczególnych sprzedawców aktualnie znacznie się różnią – wahania sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Można więc wybrać dobrą dla siebie ofertę i wynegocjować atrakcyjne warunki.

Wsparcie finansowe dla firm w 2024 roku – jakie są możliwości?

Mimo że przedsiębiorców nie będzie obowiązywać już zamrożenie cen energii (lub też nigdy ich nie obowiązywały), wciąż mogą oni skorzystać z rządowych form pomocy. W 2024 roku dostępne będą:

upusty za obniżenie zużycia prądu – jeśli nie przekroczyło ono 90% średniego rocznego zużycia energii elektrycznej w okresie od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2024 roku;

program „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 roku” – skierowany głównie do dużych firm, funkcjonujących w energochłonnych branżach szczegółowo wymienionych w przepisach.

Aby obniżyć koszty poboru energii, część przedsiębiorców decyduje się na zawarcie umowy indeksowanej ceną giełdową. W takich przypadkach ceny są korzystne, choć mniej stabilne niż w przypadku umów ze stałą ceną. 

Działaniem, które przynosi wymierne korzyści zarówno małym, jak i dużym firmom, jest z kolei sięgnięcie po odnawialne źródła energii, w szczególności fotowoltaikę. Początkowo wysokie koszty takiej inwestycji stosunkowo szybko się zwracają, zwłaszcza jeśli korzysta się z jednych z programów wsparcia. Poza natychmiastowym obniżeniem rachunków za energię montaż instalacji fotowoltaicznej zapewnia też wysokie bezpieczeństwo energetyczne, w tym skuteczną ochronę przed rosnącymi cenami i zawirowaniami gospodarczymi.

Autor: artykuł sponsorowany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 maja 202411:10

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zastęp strażaków, karetka pogotowia i patrol policji - taki widok ujrzeli w sobotni poranek mieszkańcy i przechodnie na Rynku. Jak się okazuje, przyczyną interwencji było zasłabnięcie kobiety.

red.
Reklama
Aktualności28 maja 202411:35

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO]

Kolizja na Rudzkiej. Kierujący audi chciał uniknąć zderzenia z fordem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło dziś, 28.05., na ulicy Rudzkiej, na wysokości wjazdu na obwodnicę.

fot. red., KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202412:56

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Jedenaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202411:35

Motocykl w ogniu w Pawłowie

Motocykl w ogniu w Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś, 27.05., ok godziny 5.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Zapalił się motocykl.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202410:50

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Do zdarzenia doszło w sobotę, 25 maja, o godzinie 19.25 podczas burzy przechodzącej nad powiatem raciborskim.

red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.