Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie15 marca 202411:08

Jak organizacja gry miejskiej przyczynia się do rozwoju miast?

Jak organizacja gry miejskiej przyczynia się do rozwoju miast? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Gra miejska to rozgrywka, której „planszą” są ulice danej miejscowości. Uczestnicy, wykonując kolejne zadania, odkrywają uliczki, place i inne wskazane przez organizatorów miejsca. A co zyskują miasta, w których gry terenowe są przeprowadzane?

Pozytywny wpływ na wizerunek miast

Warto zaznaczyć, że taki scenariusz jest interesujący zarówno dla mieszkańców, jak i osób, które na rozgrywkę przyjeżdżają z innych miejscowości. Ta pierwsza grupa może na nowo odkryć swoje miasto. Zwiedzić nieznane dotąd miejsca czy spojrzeć na nie z nowej, świeżej perspektywy. Ponadto, to dobry sposób na integrację mieszkańców, poznawanie ciekawych ludzi czy rozwijanie relacji w społeczności miejskiej. Co lepiej łączy nas ze sobą, niż wspólne rozwiązywanie problemów i działanie zespołowe? Właśnie takich zachowań uczą gry terenowe.

Udział w grze miejskiej to atrakcyjna oferta również dla przyjezdnych. Kto wie, może dane miasto stanie się nowym punktem na turystycznej mapie regionu lub Polski? Gry tego typu są organizowane nie tylko na terenie dużych miejscowości. Odbywają się także w tych mniejszych. Organizacja gry terenowej może być punktem wyjścia do promocji danego miasta czy regionu. Ciekawe zadania, które połączą rozrywkę z elementami historii i kultury, a także architektury miejsca, mogą spowodować znaczny wzrost zainteresowania.

Gry miejskie kreują turystyczny wizerunek miast

Organizacja gry terenowej w danym mieście może być jednym z czynników kreujących jego turystyczny wizerunek. Wiadomo, że jest to proces długotrwały. Gra miejska może go urozmaicić lub przyspieszyć. Przez udział w zabawie, pokonywaniu wyzwań i rozwiązywaniu zagadek na terenie miasta, przyjezdni będą mieć z nim dobre wspomnienia. Dzięki temu rosną szanse na powrót do danego miejsca. Dużo zależy też od scenariusza. Jeśli będzie on różnorodny, uczestnicy rozgrywki nie będą się nudzić. Ważne, by obfitował w zwroty akcji. Elementy zaskoczenia czy niespodzianki uczynią rozgrywkę fascynującą. Wtedy na pewno będzie ona niezapomnianym przeżyciem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

W umyśle każdej osoby, która odwiedziła dane miejsce, prędzej czy później kształtuje się jakaś opinia. To zbiór przeżyć, subiektywnych odczuć i wspomnień, związanych z miastem. Udział w grze terenowej sprawi, że będą one jak najbardziej pozytywne. Na uczestników czekają wyzwania, które sprawdzą zdolność logicznego myślenia, umiejętność negocjacji i pracy w grupie, ale i zadania zręcznościowe. Członkowie zespołów wspólnie wezmą udział w przygodzie. Odkryją zapomniane uliczki i ciekawe fakty z historii danego regionu. Jak się okazuje, aby przeżyć coś niesamowitego, nie trzeba wcale wyjeżdżać daleko.

ekspedycja

Wykorzystanie „silnych stron” miasta

Konstruując scenariusz gry terenowej, warto wziąć pod uwagę „silne strony” miasta. Pokazać uczestnikom nie tylko jego najważniejsze zabytki, ale i te mniej znane okolice. Nie każda miejscowość musi być z czegoś znana. Sztuką jest znajomość historii regionu, by tę popularność stworzyć. Z pomocą mogą przyjść miejskie muzea czy lokalni przewodnicy. Pomogą oni wskazać ciekawe miejsca na mapie miasta, zwrócą uwagę na niezbędne punkty przy tworzeniu scenariusza. W ten sposób uczynimy dane miejsce interesujące dla turystów i przyjezdnych.

A co do takich mocnych stron może należeć? Lista jest długa. Na początku warto wymienić choćby obiekty, które w bezpośredni sposób nawiązują do historii lub kultury danego miejsca, takie jak pomniki, kościoły czy zabytki. Warto także zwrócić uwagę na lokalny koloryt, np. sklep, z którym wiąże się interesująca historia. Może to miejsce uwielbiane przez mieszkańców albo trwający przez pokolenia rodzinny biznes? Do takich punktów należeć mogą też obiekty gastronomiczne. Organizując grę miejską, warto uwzględnić w niej również muzeum. W ten sposób uczestnicy bezpośrednio zetkną się z historią danego regionu. Ponadto warto zwrócić uwagę na elementy przyrody, jak parki, rzeki czy jeziora. W ten sposób zapewnimy uczestnikom różnorodną rozrywkę.

Jedną z firm, która zajmuje się organizacją gier miejskich, jest Ekspedycja Express. To zespół doświadczonych osób z indywidualnym podejściem do klienta. Organizowali gry miejskie m. in. w Krakowie, Trójmieście, ale i Sobótce. Żadne wyzwanie nie jest im straszne. Fascynujące zadania, wyzwania zarówno na logiczne myślenie, jak i zręcznościowe, dobrze skonstruowany scenariusz – takimi słowami można opisać realizowane przez nich gry. Każde miasto da się zamienić w miejsce ekscytującej przygody -  udowodni to Ekspedycja Express.

Autor: artykuł sponsorowany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja12 kwietnia 202415:09

Voice your vision. Debata młodych w książnicy

Voice your vision. Debata młodych w książnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek 12 kwietnia Biblioteka w Raciborzu uczciła rozpoczynający się Europejski Tydzień Młodzieży zapraszając raciborską młodzież do debaty. W tym roku Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. Demokracja w dzianiu to między innymi aktywne dzielenie się swoimi opiniami i wysłuchanie opinii innych.

Biblioteka Racibórz
Sport13 kwietnia 202422:15

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa medale to dorobek LKS Dąb Brzeźnica w rozegranych dziś, 13.04., Mistrzostwach Polski Juniorek U20 w zapasach kobiet.

red.
Reklama
Aktualności12 kwietnia 202411:37

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pexels.com/cottonbro studio
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.