Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie17 listopada 202316:07

Bezpieczeństwo w magazynie - jak uniknąć zagrożeń podczas ewakuacji

Bezpieczeństwo w magazynie - jak uniknąć zagrożeń podczas ewakuacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Pracownicy magazynu, podobnie jak każdego innego przedsiębiorstwa, muszą być bezpieczni. Z tej przyczyny należy im zapewnić drogi i wyjścia ewakuacyjne. Aby ewakuacja, kiedy będzie konieczna, przebiegała w bezpieczny i bezproblemowy sposób, trzeba przestrzegać określonych zasad.

Słowo ewakuacja pochodzi od łacińskiego evacuatio (opróżnianie, zanikanie) i oznacza zorganizowane przemieszczanie ludzi, niekiedy wraz z dobytkiem, z miejsca, gdzie występuje zagrożenie, na obszar bezpieczny. W przypadku budynków obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków ewakuacji spoczywa na ich właścicielu lub zarządcy. Dotyczy to oczywiście również magazynów.

Warunki ewakuacji z każdego miejsca

Ewakuacja zawsze przebiegać musi w sposób bezpieczny, to znaczy być zorganizowana tak, aby w jej trakcie nie powstały dodatkowe zagrożenia (inne niż to, które spowodowało konieczność opuszczenia danego miejsca), a żadna z ewakuujących się osób nie ucierpiała. W tym celu powinno się przestrzegać uniwersalnych warunków ewakuacji, stosowanych w każdym miejscu. Zaliczają się do nich:

1) Zapewnienie dostatecznej liczby odpowiednio szerokich drzwi/wyjść ewakuacyjnych.

2) Zachowanie dopuszczalnej długości, szerokości i wysokości przejść oraz dojść ewakuacyjnych.

3) Zapewnienie bezpiecznej pod względem pożarowym obudowy i wydzieleń dróg ewakuacyjnych oraz pomieszczeń służących ewakuacji.

4) Zabezpieczenie przed zadymieniem wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych dróg ewakuacyjnych.

5) Zapewnienie oświetlenia awaryjnego (bezpieczeństwa i ewakuacyjnego) oraz przeszkodowego w obiektach, w jakich jest ono niezbędne do ewakuacji ludzi.

6) Zapewnienie możliwości rozgłaszania sygnałów ostrzegawczych oraz komunikatów głosowych poprzez dźwiękowy system ostrzegawczy w budynkach, dla których jest on wymagany.

Ewakuacja z magazynu

W magazynie, podobnie jak w każdym innym budynku, może dojść do pożaru, eksplozji lub innej katastrofy, która spowoduje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Dlatego magazyn musi być w możliwie najlepszym stopniu przygotowany do przeprowadzania prawidłowej ewakuacji.

Przede wszystkim niezbędne jest odpowiednie oznakowanie dróg ewakuacyjnych, które w sytuacjach krytycznych umożliwi sprawne przeprowadzenie ewakuacji, a także akcji ratunkowej. Na drogach ewakuacyjnych nie może być żadnych przeszkód stałych ani czasowych - blokowanie czy zastawianie czymkolwiek tychże dróg jest poważnym błędem! Zakazy wstępu mogą być umieszczone na wejściach poprzecznych służących wyłącznie jako drogi ewakuacyjne.

Nowoczesny magazyn wyposażony też powinien zostać w szereg systemów wspomagających ewakuację w każdej sytuacji krytycznej, w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego czy innych zdarzeń losowych. Są to przede wszystkim systemy ostrzegania, kierowania, oświetlenia czy usuwania dymu z dróg ewakuacyjnych. Pamiętajmy jednak, że pełnią one funkcję tylko wspomagającą. Nie wolno lekceważyć procedur ewakuacyjnych, ani zaniedbywać szkolenia pracowników w tym zakresie.

Drabiny ewakuacyjne i akcesoria do nich

Niezwykle istotnym elementem bezpieczeństwa w każdym budynku, również w magazynie, są drabiny ewakuacyjne. Dzięki nim można szybko zejść z dachu lub wyższej kondygnacji bądź wspiąć się tam, jeśli tego wymaga sytuacja. Drabina taka powinna być stabilna, wykonana z materiałów wysokiej jakości oraz spełniać normy i wymogi BHP. Ważne są również akcesoria, ułatwiające korzystanie z drabiny i zwiększające poziom bezpieczeństwa ewakuacji. Więcej na ich temat dowiedzieć się można tutaj: https://crynoline.pl/kategoria-produktu/produkty/akcesoria-do-drabin/.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.