Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie26 października 202309:18

Okres próbny dla młodych kierowców – na czym polega, ile trwa jazda z zielonym liściem?

Okres próbny dla młodych kierowców – na czym polega, ile trwa jazda z zielonym liściem? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Pierwszorazowe uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi jest ważnym wydarzeniem, które wpływa na zwiększenie poczucia niezależności i mobilności. W praktyce najczęściej mówimy o prawie jazdy kategorii B, pozwalającym legalnie kierować samochodami osobowymi. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu państwowego świeżo upieczony kierowca musi złożyć w odpowiednim terytorialnie urzędzie wniosek o wydanie uprawnienia i z chwilą wydania dokumentu rozpoczyna się okres próbny młodego kierowcy, o którym więcej dowiesz się poniżej.

Okres próbny młodego kierowcy - przepisy prawne

Podstawą regulacji, związanych z zachowaniem kierujących pojazdami mechanicznymi wyznacza Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (z późn. zm). W myśl artykułu 91 niniejszego aktu prawnego oraz nowelizacji przepisów, które już obowiązują, oczekując jednocześnie na przepisy wykonawcze okres ochronny dla młodego kierowcy trwa przez 24 miesiące (2 lata) od dnia wydania dokumentu, potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Przepisy prawne, określające czas trwania okresu próbnego zakładają jednocześnie konieczność prowadzenia wyłącznie oznaczonego pojazdu przez okres pierwszych ośmiu miesięcy od uzyskania uprawnień. 

okres-probny-kierowcy2

Jak długo trwa okres próbny dla młodego kierowcy i jak długo trzeba jeździć z zielonym listkiem?

Okres próbny w gronie kierowców trwa przez dwa lata czyli pełne 24 miesiące, licząc od dnia wydania prawa jazdy przez Urząd. Konieczność prowadzenia pojazdu, oznaczonego na przedniej i tylnej szybie zielonym listkiem czyli symbolem liścia klonowego o zabarwieniu zielonym, umieszczonego na białym tle obowiązuje przez okres ośmiu miesięcy od nabycia uprawnień

Warto dodać, że w tym czasie młody kierowca zobowiązany jest (między czwartym, a ósmym miesiącem od dnia wydania uprawnienia) przejść kurs doszkalający z zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Po zakończeniu, a jednocześnie przed upływem ośmiu miesięcy od wydania uprawnienia kierowca zobowiązany jest do złożenia w odpowiedniej jednostce samorządowej zaświadczenia o odbyciu szkolenia i zaliczeniu kursu

okres-probny-kierowcy3

Co jest niedopuszczalne w okresie próbnym młodego kierowcy?

Okres próbny ma na celu osiągnięcie pełnej zdolności do samodzielnego prowadzenia pojazdów mechanicznych na takich samych zasadach, jakie obowiązują doświadczonych kierowców. W początkowym okresie prowadzenia młodzi kierowcy zobowiązani są do restrykcyjnego przestrzegania ograniczeń prędkości maksymalnej. W terenie zabudowanym pojedziesz maksymalnie 50 km/h, w obszarze niezabudowanym 80 km/h, natomiast na drodze ekspresowej (oddzielonej dwoma pasami zieleni) i autostradzie z prędkością maksymalną 100 km/h.

Jakie są konsekwencje przewinień młodego kierowcy w czasie okresu próbnego?

W okresie próbnym konieczne jest przestrzeganie limitów ograniczeń prędkości oraz unikanie wykroczeń. Już dwa mandaty, związane z naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym mogą być przyczyną decyzji o przedłużeniu okresu ochronnego młodego kierowcy. Dotyczy to poza mandatami orzeczeń sądowych. W takich przypadkach okres próbny przedłużony zostanie decyzją organów samorządowych na kolejne 24 miesiące. Jeżeli kierowca nie dostarczy wymaganych dokumentów, potwierdzających w oświadczeniu lekarskim zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych okres ochronny zostanie wydłużony o czas zatrzymania dokumentu z powodu niedostarczenia wymaganych oświadczeń.

lisc

Warto też się zabezpieczyć przed skutkami nieszczęśliwych wypadków, w Warta.pl można wybrać polisę z AC i assistance. Warto zwrócić uwagę, że przepisy okresu próbnego dotyczą nie tylko osób, które po raz pierwszy uzyskały dokument: Prawo jazdy. Dotyczą one również kierowców, którzy w wyniku sądowego wyroku utracili czasowo możliwość kierowania pojazdami mechanicznymi oraz osób, które wymieniają uprawnienia z zagranicznych dokumentów. 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.