Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie29 kwietnia 202314:29

Śląskie spotkania na warsztatach historycznych w Königswinter jak zwykle udane

Śląskie spotkania na warsztatach historycznych w Königswinter jak zwykle udane - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Od ponad 20 lat tzw. Dom Śląski (Haus Schlesien) w Königswinter, niedaleko Bonn, jest miejscem spotkań Towarzystwa Ziomkostwa Śląska Dolnego i Górnego. Odbywają się w nim przeróżne przedsięwzięcia polityczne, kulturalne, społeczne, historyczne, konferencje, mitingi, spotkania, wernisaże itp. W tym miejscu są organizowane „Spotkania śląskie” – tygodniowe warsztaty historyczne, na które zapraszani są studenci germanistyki, i nie tylko, z ośrodków akademickich z całej Polski, w tym również studenci naszej uczelni. Celem tychże spotkań, które są w 90% finansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec, jest zapoznanie młodych Polaków z historią, teraźniejszością, życiem i systemem politycznym, gospodarczym, kulturalnym, społecznym dzisiejszych Niemiec, także poprzez pryzmat dziejów Śląska, w którym przez stulecia współegzystowały różne żywioły narodowościowe, religijne, etniczne, kulturowe.

Głównym celem tychże warsztatów jest tworzenie więzi pomiędzy pokoleniami młodych Polaków i Niemców, odbudowywanie barier i przełamywanie stereotypów istniejących w świadomości młodych ludzi, budowanie wspólnej przyszłości Europy, ale także przypominanie i odkrywanie trudnej historii polsko-niemieckiej, której adekwatnym przykładem jest historia Śląska. 

Studenci Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu już od dwudziestu lat, dokładnie od roku 2003, uczestniczą we wspomnianych seminariach. Kilkuset studentów naszej uczelni miało przyjemność uczestniczyć w tychże przedsięwzięciach. Nie jest to tylko zwykły wyjazd turystyczno-krajoznawczy, ale intensywny tydzień zapoznawania się z wieloma aspektami życia i historii Niemiec, Polski, Śląska, a także odkrywanie wspólnej historii i kultury.

Również w tym roku, w dniach 26 marca – 1 kwietnia 2023 roku w Königswinter przebywała grupa studentów Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu oraz uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”. Wizyta miała charakter naukowo-dydaktyczny. Uczestnicy nie tylko zwiedzili wiele godnych poznania miejsc, ale także wzięli udział w wykładach, prelekcjach, spotkaniach historycznych, sami opracowywali referaty i prezentacje multimedialne.

Po przyjeździe, w niedzielę, studenci i uczniowie zapoznali się z programem seminarium oraz z tematami wykładów i prelekcji, w których mieli uczestniczyć. Otrzymali także tematy prelekcji i prezentacji multimedialnych, które sami, w przeciągu tygodnia, musieli opracować. Tematy obejmowały szeroki zakres spraw dotyczących tysiącletniej historii Śląska, znanych Ślązaków, relacji polsko-niemieckich obecnie oraz w przeszłości, wypędzeń i migracji po II wojnie światowej, współczesnej sytuacji i perspektyw Unii Europejskiej, sytuacji geopolitycznej we współczesnym świecie. W celu opracowania wspomnianych tematów uczestnicy seminarium otrzymali dostęp do obszernej biblioteki oraz archiwum Domu Śląskiego.

W poniedziałek młodzież zwiedziła muzeum w Haus Schlesien, znajdujące się tam wystawy, bibliotekę i archiwum. Pracę w ośrodku przybliżyli studentom i uczniom Nicola Remig i Adam Wojtala.

W kolejnym dniu pobytu uczestnicy odwiedzili Kolonię, gdzie z przewodnikiem zwiedzili, m.in., słynną katedrę i inne zabytki.           

We wtorkowy wieczór uczestniczono w spotkaniu literackim z pisarką Karoliną Kuszyk, autorką książki „In den Häusern der anderen“ (tytuł polski „Poniemieckie”). W spotkaniu uczestniczyło ok. 200 osób zaciekawionych tematyką śląską, problemem wypędzeń i powojennych migracji.

W środę cały dzień grupa spędziła na wyjazdach. Rano odwiedzono Dom Historii powojennej Niemiec (Haus der Geschichte) w Bonn. Następnie grupa pojechała do założonego w czasach rzymskich holenderskiego Maastricht, gdzie w roku 1992 członkowie ówczesnej Rady Europejskiej podpisali traktat tworzący Unię Europejską. Zachwyt grupy wzbudziły tu potężne i dobrze zachowane średniowieczne umocnienia miejskie, romański kościół św. Serwacego (Sint-Servaas Basiliek) oraz przepiękna, ponad tysiącletnia romańska Bazylika Mniejsza Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza w Maastricht (Onze Lieve Vrouw „Sterre der Zee” Basiliek in Maastricht).

Program dnia zakończono w Akwizgranie (Aachen), w którym zwiedzono słynną siedzibę i kaplicę Karola Wielkiego, uczestnicy zobaczyli też starówkę tego pięknego miasta.

W czwartek studenci i uczniowie odwiedzili siedzibę Parlamentu Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie. Spotkano się tam długoletniego przyjaciela Rüdigera Scholza, posła do Parlamentu Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie, przewodniczącego Parlamentarnej Komisji ds. Uchodźców, Obcokrajowców, Przesiedleńców i Wypędzonych. Rüdiger Scholz regularnie uczestniczy w spotkaniach raciborzan, projektach historycznych i innych realizowanych przez instytucje i organizacje z Raciborza i Leverkusen. Ciekawymi partnerami do rozmów byli też Konsul Generalny Polski w Niemczech – Jakub Wawrzyniak oraz młody poseł frakcji CDU Jonathan Grunwald, którego dziadkowie pochodzą ze Śląska, a który opowiedział o swej pracy parlamentarnej.

Uczestnicy odwiedzili też Kancelarię Premiera Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie, gdzie zapoznali się z możliwościami współpracy regionalnej pomiędzy instytucjami i organizacjami z Nadrenii Północnej-Westfalii i województwa śląskiego.

W ostatnim dniu seminarium uczniowie i studenci przedstawili plony swej pracy naukowej, prezentując opracowane przez siebie wykłady, prelekcje, prezentacje multimedialne na otrzymane na początku tematy.

Opiekunami grupy byli: adiunkt Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu dr Renata Sput oraz dr Piotr Sput z CKZiU nr 2 w Raciborzu.      

Podsumowując warto stwierdzić, że wszyscy uczestnicy byli zgodni co do jednego –  pobyt w Niemczech i uczestnictwo w seminarium było czymś ważnym, pouczającym, niezapomnianym, środki finansowe wydane na organizację przedsięwzięcia nie zostały zmarnowane. Wspólny wyjazd studentów i uczniów na wspomnianą imprezę wpisuje się we współpracę łączącą ANS w Raciborzu i CKZiU nr 2 „Mechanik”. Co godne podkreślenia – wyjazdy do Königswinter stały się stałym elementem współpracy obydwu instytucji.      

Do sprawozdania dołączone zostały zdjęcia studentki I roku języka niemieckiego, Sandry Różańskiej, która piękno zwiedzanych miejsc „zamknęła” w obiektywie (prócz zdjęć grupowych).  

Autor: ANS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.