Pieniądze spoza budżetu na szpital

57,5 mln zł - tyle pieniędzy pozabudżetowych udało się uzyskać na budowę i wyposażenie Szpitala Rejonowego im d. J. Rostka w Raciborzu. Trwająca od 1981 roku inwestycja pochłonęła już 208 mln zł. Do jej zakończenia potrzeba kolejnych 22 mln zł.
- Pieniądze pozabudżetowe to 28% całej inwestycji – wylicza skrupulatnie starosta raciborski Adam Hajduk. – Te fundusze czyli ponad 57 mln zł, udało się pozyskać przez ostatnie dwa i pół roku. Mamy już napisane dwa następne projekty. Na 9 mln zł na wyposażenie bloku operacyjnego oraz na 5 mln zł na pozostały sprzęt dla szpitala. W tym przypadku jeden wniosek może złożyć jeden podmiot, dlatego jeden złoży starostwo a drugi szpital, z tym że obydwa przygotujemy tutaj – wyjaśnia starosta.
Aby dopiąć inwestycję pod tytułem Budowa Szpitala Rejonowego w Raciborzu na ostatni guzik potrzeba kolejnych 5 mln zł. Należy bowiem przebudować garaże dla karetek, rozbudować szatnie dla personelu i Szpitalny Oddział Ratunkowy. Według kosztorysu, całkowity koszt budowy szpitala powinien zamknąć się w kwocie 234 mln zł. Co nie znaczy, że szpital nie będzie potrzebował więcej pieniędzy. Już wiadomo, że trzeba, między innymi, przerobić stację sprężarek i z uwagi na przepisy przeciwpożarowe szpitalne drzwi. To kolejne 2 mln zł.
- Na początku łatwiej było budować – wspomina te 28 lat trwania budowy szpitala starosta Hajduk. – Kiedyś był jeden wykonawca, a teraz na pojedyncze roboty trzeba organizować przetargi. Dawniej to nawet były problemy z przerobieniem pieniędzy bo brakowało raczej materiałów budowlanych niż pieniędzy. Teraz dla odmiany trudniej zdobywać te ostatnie.
Zdaniem starosty kondycja finansowa szpitala jest dobra, a w ostatnich dwóch latach przynosi nawet zyski. W roku 2007 było to 600 tyś zł, a w roku ubiegłym 2 mln zł. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym roku szpital może uzyskać ujemny wynik finansowy. – Może się tak zdarzyć, jeżeli NFZ nie zapłaci za wykonane usługi czyli tzw. nadwykonania – twierdzi Adam Hajduk. Ważnej jest, jego zdaniem, że placówka nie jest już zadłużona. Tymczasem jeszcze na przełomie 2003/4 roku dług ten dochodził nawet do 20 mln zł. Starostwo nie rozważa też na razie przekształcenia szpitala w spółkę.
(jola)













![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)








![Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782283791zrzut-ekranu-2026-06-24-o-08-49-20-.png)
![Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377425dsc-4846-.jpg)
![Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782410342dsc-0833-.jpg)

























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany