Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie12 maja 201713:05

O walce z niską emisją w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego

O walce z niską emisją w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

O powadze problemu i konieczności ograniczenia zjawiska niskiej emisji mówił już w trakcie inauguracji kongresu marszałek Wojciech Saługa. To jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed regionem w perspektywie najbliższych lat. 

– Z poziomu innych regionów ten problem nie wybrzmiewa tak donośnie jak tu, na Śląsku. Pod względem jakości powietrza jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc wśród europejskich regionów. Chcemy zmierzyć się z tym problemem i widzimy w tej konfrontacji szanse na dalszy rozwój – mówił marszałek Wojciech Saługa.

W trakcie panelu rozmawiano nie tylko o prawie do czystego powietrza, ale przede wszystkim o koniecznych zmianach w prawie, które ten stan umożliwią. Uczestnicy debaty zgodzili się co do potrzeby wsparcia w tym zakresie ze strony rządowej.

– Województwo Małopolskie jest pionierem w walce ze smogiem, jednak nasze możliwości są w tym względzie ograniczone. Potrzebna jest interwencja państwa i wyraźne wsparcie tych działań prowadzonych na szczeblu samorządowym, poprzez wycofanie szkodliwych paliw z obrotu i standaryzację kotłów – argumentował Jacek Krupa, marszałek Województwa Małopolskiego.

Poważniejszego potraktowania problemu ze strony rządu wymagał także marszałek Wojciech Saługa. – Jednym podpisem ministra jesteśmy w stanie wyeliminować szkodliwe paliwa z rynku. Potrzeba nam lepszych przepisów na poziomie krajowym, bo samo wprowadzenie uchwały antysmogowej na terenie województwa nie rozwiązuje problemu, te paliwa wciąż są bowiem możliwe do kupienia – dodał Wojciech Saługa.

Warto przypomnieć, że Sejmiki obu województw – śląskiego i małopolskiego – przyjęły uchwały antysmogowe. Trwają prace nad podobnym rozwiązaniem w województwie mazowieckim, jednak jak podkreślała wicemarszałek Janina Orzełowska, specyfika tego województwa może wymagać dwóch innych rozwiązań – dla Warszawy i okolic oraz dla pozostałej części regionu.

– Jesteśmy bardzo zróżnicowanym regionem, w którym 65 proc. obszaru to tereny rolnicze i musimy brać to pod uwagę. Przeprowadziliśmy wśród gmin regionu ankiety i większość z nich nie chce uchwały antysmogowej w takiej formie. Warto podkreślić też, że w Warszawie większość zanieczyszczeń to zanieczyszczenia komunikacyjne – mówiła Janina Orzełowska.

Co istotne, z roku na rok obserwuje się zmianę podejścia do problemu złej jakości powietrza wśród mieszkańców i ich większą świadomość w tym temacie.

– Kiedy dwa lata temu zapytaliśmy mieszkańców Katowic o ewentualne wprowadzenie darmowej komunikacji w przypadku rażących przekroczeń norm jakości powietrza, byli przeciwni temu rozwiązaniu. Kilka miesięcy temu opinia w tej sprawie zmieniła się diametralnie, dlatego wiemy, jak ważna jest edukacja w tym zakresie i uświadamianie, jakie skutki zdrowotne niesie smog dla naszego zdrowia – mówił Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową w kwietniu br. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa. Od tego czasu będzie obowiązywał zakaz stosowania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów, a także biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Uchwała obowiązuje też wszystkich, którzy po 1 września br. planują instalację urządzeń grzewczych. W tym przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Uchwała zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie już od 1 września 2017 roku.

m.naszraciborz.pl - wideo TUTAJ

Autor: slaskie.pl,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202411:42

Dariusz Polowy - da się skutecznie rządzić niezależnie od większości w Radzie Miasta

Dariusz Polowy - da się skutecznie rządzić niezależnie od większości w Radzie Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
169
materiał zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Aktualności16 kwietnia 202423:00

Kampania to setki rozmów z mieszkańcami. Oto program dla Raciborza z podziałem na dzielnice

Kampania to setki rozmów z mieszkańcami. Oto program dla Raciborza z podziałem na dzielnice  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał zlecony i finansowany przez KWW Razem dla Raciborza
Reklama
Aktualności16 kwietnia 202410:02

Intensywne poszukiwania starszej kobiety

Intensywne poszukiwania starszej kobiety - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202409:28

List do redakcji: Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy

List do redakcji: Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
dane autora do wiadomości redakcji
Reklama
Sport16 kwietnia 202418:55

Raciborscy minisiatkarze z sukcesem

Raciborscy minisiatkarze z sukcesem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. Klub Siatkarski Racibórz
Aktualności17 kwietnia 202409:55

Zwisający konar nad siłownią przy Zamkowej

Zwisający konar nad siłownią przy Zamkowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.