Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie21 lutego 201208:30

EkoAktywni pasjonaci wyróżnieni

EkoAktywni pasjonaci wyróżnieni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

EKO-kurier 7. Znamy już tegorocznych laureatów wyróżnień EkoAktywni. Wręczono je 17 lutego w katowickim Kinoteatrze Rialto. Jury organizowanego od czterech lat przez WFOŚiGW w Katowicach konkursu, oceniało działania podejmowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Liczyły się efekty.

Liczyły się efekty w realizacji programów z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony przyrody, profilaktyki zdrowotnej dzieci na terenach, dla których występują przekroczenia standardów jakości życia. Spośród 32 zgłoszonych kandydatur wybrano 9 laureatów oraz przyznano siedem wyróżnień.

Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wręczając dyplomy i nagrody finansowe przedstawicielom nagrodzonych organizacji mówiła, że po raz kolejny Fundusz nagradza prawdziwych pasjonatów i stowarzyszenia skupiające ludzi, dla których ekologia i ochrona środowiska nie jest teorią ale częścią codziennego życia. Województwo śląskie zaś jest świetnym przykładem regionu, gdzie ludzie od lat potrafią zmierzyć się z trudnymi problemami ekologicznymi i pokonywać je dla dobra wspólnego, wiedząc, że robią to dla siebie – stwierdziła G. Lenartowicz.

Także przedstawiciele władz regionu: wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski nie kryli zdumienia dużą ilością akcji i kampanii proekologicznych podejmowanych przez działające w województwie śląskim wyróżnione w konkursie organizacje ekologiczne. Z pewnością bez nich, żyłoby nam się gorzej, a od wielu ekologicznych entuzjastów na co dzień zajmujących się ochroną środowiska, wszyscy możemy się jeszcze wiele nauczyć – powiedział podsumowując galę EkoAktywnych wojewoda Łukaszczyk.

Poniżej charakterystyka osiągnięć organizacji i stowarzyszeń nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie EkoAktywni.
 
Nagrody:

1) Związek Harcerstwa Polskiego w Katowicach,
Chorągiew Śląska zrzesza 12 tyś dzieci i młodzieży; bierze udział w akcjach: Akcja Sprzątania Świata, Akcja „Czyste Tatry”; realizując Program Starszego „Ekologa” harcerze zdobywają „Znak służby przyrodzie”, „Znak służby zdrowiu”.
Chorągiew Śląska realizuje zadanie „Profilaktyka zdrowotna i edukacyjna dzieci i młodzieży realizowana w trakcie wyjazdów w okresie wakacji” – z którego rocznie korzysta około 2 000 dzieci. W 2010 roku zrealizowano Kampanię Świadomości Ekologicznej – „Na zielonej ścieżce – kampanii świadomości ekologicznej”, podczas której:
- przeprowadzono seminaria, konferencje nt ekologiczne,
- uczono działań minimalizujących ilość odpadów,
- rozbudzano potrzebę kontaktu z przyrodą.
W 2011 roku zostało powołane Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej, zawierające ścieżki edukacyjne i dydaktyczne z zakresu ochrony przyrody z wykorzystaniem bogatych form krajobrazowych i walorów obiektów przyrodniczych, historycznych i kulturowych.

2) Stowarzyszenie z Nauką w Przyszłość w Katowicach,
W 2010 i 2011 roku zorganizowano ogólnopolską konferencję „Fizyka i przyroda” połączoną z rozstrzygnięciem XVI i XVII ogólnopolskiego konkursu na pracę „Fizyka a ekologia” – ogółem uczestników:
- młodzież i nauczyciele akademiccy – 269 osób,
- warsztaty przygotowujące do prac badawczych – 225 uczniów i nauczycieli,
- finał – 120 uczniów i nauczycieli,
- ogólna liczba prac – 180.
W latach 2010 i 2011 zorganizowano V i VI ogólnopolski konkurs na pracę „Chemia a Ekologia”, w którym liczba uczestników wyniosła:
Etap I – 120 uczniów,
Etap II – 39 uczniów.
W konkursie „Badacz przyrody – warsztaty, objazdowe laboratorium – fizyka i chemia w piaskownicy” uczestniczyło ogółem dzieci i nauczycieli – 2871 osób.

3) Fundacja Na Rzecz Dzieci Miasteczko Śląskie w Miasteczku Śląskim,
Nieprzerwanie od 1992 roku realizuje kompleksowe zadania profilaktyki zdrowotnej dzieci poprzez:
- działania edukacyjne na rzecz podniesienia świadomości ekologicznej, promocji zdrowia, umiejętności życia w skażonym środowisku
- organizację systemu profesjonalnego monitoringu zdrowotnego dzieci – co roku badane jest ponad 3 tys. dzieci
- Fundacja rocznie kieruje ok. 1000 dzieci na 2-tygodniowe turnusy profilaktyczno-zdrowotne w tereny czystsze ekologicznie.

4) Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub GAJA w Wilkowicach,
Priorytetem działań Klubu jest edukacja ekologiczna. W latach 2010 i 2011 udzielono 1135 porad, informacji i pomocy. Przeprowadzono 362 wykłady/ warsztaty (ponad 11 tys. uczestników).
W obszarze ochrony przyrody i zwierząt uratowane zostały siedliska płazów w woj. śląskim w rejonie drogi ekspresowej S1; z udziałem Klubu odbyło się wielkie sprzątanie rzeki Parsęty ze społecznością lokalną – 400 osób, rzeki Białej i Zbiornika Goczałkowskiego; przeprowadzono działania na rzecz ochrony terenów zielonych w Chorzowie, Łodzi, Rybniku, Henrykowie, Bystrej; odnowiono 100- letnie alpinarium na Szyndzielni’ prowadzono kampanie na rzecz przestrzegania Ustawy o ochronie zwierząt. Zrealizowano ogólnopolski i międzynarodowy program Klubu Gaja – Święto Drzewa, w ramach święta posadzono 121 tys. drzew, wzięło w nim udział ponad 106 tys. osób; przeprowadzono 79 wykładów/spotkań oraz 3 otwarte debaty, cykl 6 audycji radiowych, przeprowadzono 3 konkursy.

5) Fundacja Ekologiczna ARKA w Bielsku-Białej,
Od września 2011 roku realizuje Ogólnopolską Kampanię „Zadbaj o klimat” – to innowacyjne przedsięwzięcie, w którym do edukacji ekologicznej wykorzystuje się niekonwencjonalne metody i techniki pracy, np.:
- pierwsza w Polsce choinka świąteczna napędzana systemem rowerów połączonych z przetwornicami, akumulatorami oraz energooszczędnym oświetleniem LED
- „Kino bez prądu” – uczniowie pedałując na rowerach wytwarzają w kinie prąd pozwalający oglądać ekologiczne filmy i prezentacje,
- eko-puzzle o wymiarach 7 x 7 m odwiedziły 10 polskich miast,
- zielony kontener – w wynajętym kontenerze, który zwykle służy do wywożenia odpadów przygotowano ekspozycję dot. problemów gospodarki odpadami, umieszczono cztery plansze z kolarzami dot. dzikich wysypisk śmieci oraz przygotowano gry interaktywne,
- „Gra z klimatem” – gra, w której uczniowie są pionkami i odpowiadają na pytania z zakresu ochrony środowiska i klimatu
- To nie krasnoludki palą śmieci – w budynkach użyteczności publicznej umieszczono 7 krasnali z banerami i torbami zawierającymi ulotki o tematyce palenia śmieci.

6) Towarzystwo Miłośników Rydułtów w Rydułtowach,
Przez wydawanie gazety KLUKA o nakładzie 1 000 szt. publikuje co tydzień artykuły zdjęcia, relacje związane z ochroną środowiska; Towarzystwo aktywnie uczestniczy w akacjach sprzątania terenów zielonych, zalesionych. Prowadziło akcję dokumentowania w zakresie istnienia dzikich wysypisk, zanieczyszczenia cieków wodnych, istnienia siedlisk ptaków, płazów i zwierzyny leśnej. Towarzystwo stworzyło ścieżki rowerowe wokół lasku obejmującego szyb „Agnieszka”.

7) Polska Izba Ekologii w Katowicach,
Wydaje kwartalnik „Ekologia” branży ekologicznej kierowane jest do przedsiębiorstw specjalistycznych z branż” wodociągi i kanalizacja, oczyszczanie ścieków, gospodarka odpadami, energetyka zawodowa, ciepłownictwo, hutnictwo, górnictwo lub firm consultingowych. Izba zorganizowała kilkadziesiąt spotkań szkoleniowo-seminaryjnych dotyczących problemów prawa ochrony środowiska, polityki ekologicznej państwa. Z sukcesem organizuje konkurs „Ekolaury” – promując najefektowniejsze działania i prace podejmowane na rzecz ochrony przyrody w regionie.

8) Liga Ochrony Przyrody Okręg w Katowicach,
Organizuje konkursy np.: Ogólnopolską Olimpiadę Ekologiczną dla dzieci szkół w województwie śląskim, konkurs ogólnopolski „Mój las”; liczne konkursy plastyczne, literackie i fotograficzne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych; podejmuje liczne akcje ekologiczne - sadzenie drzew i krzewów na terenach przyszkolnych, budowa przyszkolnych ogrodów dendrologicznych, organizacja corocznych akcji „Sprzątanie świata”, „Dnia Ziemi” i Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska; organizacja wystaw i gazetek ekologicznych

9) Stowarzyszenie SOPEL w Będzinie.
W latach 2010/2011 roku zrealizowało III i IV edycję 2-dniowych warsztatów dla dzieci i młodzieży „Bliskie spotkania z przyrodą i kulturą – oko w oko z Jurą”, w której uczestniczyło 1217 uczniów; zorganizowało X edycję ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” oraz IV edycję konkursu „Parki Narodowe Polski i Parki Krajobrazowe Województwa Śląskiego”; ponadto Stowarzyszenie organizowało ekologiczne warsztaty karnawałowe w Ośrodku Edukacyjno-Naukowym w Smoleniu oraz festyny z okazji Dnia Ziemi, Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego; udział w Sprzątaniu Świata.

Wyróżnienia:


1) Liga Ochrony Przyrody Okręg w Częstochowie,
W latach 2010/2011 organizowała liczne seminaria, warsztaty, konferencje dla opiekunów szkolnych kół LOP i nauczycieli; Liga zorganizowała 13 konkursów w tym kilka regionalnych i jeden ogólnopolski; angażuje się w liczne akcje i kampanie typu „Posadź swoje drzewko”, „Dzień bez samochodu”, „Sprzątanie świata”; organizuje akcje zbierania puszek, dokarmiania ptaków zimą, ratowania kasztanowców. Cyklicznie wydaje Biuletyn Informacyjny rozprowadzany również w formie elektronicznej.

2) Liga Ochrony Przyrody Okręg w Bielsku-Białej,
W 2010 roku LOP podjął inicjatywę posadzenia drzewek dębowych przy szkołach: w sumie posadzono ich 14. Rozpoczęto zaplanowaną na 3 lata akcję inwentaryzacji miejsc rozrodu płazów oraz miejsc, gdzie najczęściej masowo giną. Zinwentaryzowano 17 miejsc rozrodu i 11 miejsc przechodzenia płazów przez jezdnie. Zorganizowano konkursy plastyczne o tematyce przyrodniczej dla przedszkoli i klas I-III, w których udział wzięło 412 dzieci z przedszkoli i 203 uczniów. Przeprowadzono XXII i XXIII edycję konkursu „Mój las” , IV i V edycję konkursu „Zwierzęta naszych lasów i pól” oraz konkurs fotograficzny „Ciekawe obiekty przyrodnicze w mojej okolicy”, III i IV edycję konkursu wiedzy ekologicznej dla gimnazjalistów, w których w sumie uczestniczyło 469 uczniów.

3) Stowarzyszenie dla Natury WILK w Godziszce,
W latach 2011 i 2011 przeprowadzono liczne warsztaty, prelekcje, wykłady i staże, w których udział wzięło 1100 osób. Wydano książkę edukacyjną poświęconą wilkom w zachodniej Polsce oraz współtworzono trzy książki edukacyjne wydane w Polsce, Niemczech i Kanadzie. Stowarzyszenie prowadzi kanał edukacyjny na You Tube oraz profil w serwisie Facebook.

4) Polski Klub Ekologiczny w Krakowie Koło Miejskie w Gliwicach,
Wykorzystuje różnorodne formy edukacji: spotkania, prelekcje, wykłady, debaty, konferencje, imprezy otwarte- rajdy rowerowe, kiermasze ekologiczne, festyny, wydaje publikacje, elektroniczny Biuletyn Ekologiczny PKE wydawany kwartalnie:
Od 2010 roku odbyło się 9 wykładów otwartych, w których uczestniczyło 378 osób; 200 osób uczestniczyło w wykładach i wyjazdach edukacyjnych, 76 osób wzięło udział w rajdzie rowerowym, 78 osób w warsztatach „Szkoła Młodych Liderów Ekologii”. PKE uczestniczy w międzynarodowym projekcie „Kampania wyżywić świat” promującej zrównoważoną ekologiczną produkcję rolną i świadomej konsumpcji. Zrealizowali projekt „Młodzi Eko-wojownicy segregują odpady na Śląsku”, w którym uczestniczyły 402 osoby z 5 miast Śląska i 500 uczniów z 21 szkół

5) Fundacja Ekologiczna SILESIA w Katowicach,
Spośród wielu zadań edukacyjnych wymienić należy: kampanię informacyjno-promocyjną gospodarki odpadami dla gmin na obszarze Związku Metropolitalnego, program „Budowy przyszkolnych ogrodów edukacyjnych do nauki w terenie” w ramach którego podsumowano 20-letnią akcję „Posadź swoje drzewko”. W latach 2011/2011 do Programu przystąpiło i wzięło udział 707 jednostek. Fundacja organizuje liczne szkolenia i warsztaty wyjazdowe z zakresu edukacji ekologicznej w jednostkach oświatowych.

6) Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii ZIELONA ZIEMIA w Radzionkowie,
najważniejsze działania w latach 2010/2011 to organizacja V edycji Programu „Moje Czyste Miasto”, w którym wzięło udział 69 placówek oświatowych; organizacja VII i VIII Rodzinnych Ekoporządków – rozprowadzono 8 tys. ulotek informujących o konieczności specjalnego traktowania niektórych odpadów; rozdano 3000 sadzonek; zlikwidowano dzikie wysypiska śmieci; w akcji udział wzięło ok. 3000 uczestników.; organizacja V i VI Otwartej Konferencji Ekologicznej „Szukamy rady na Odpady”, której towarzyszą Targu Edukacji i Przedsiębiorczości oraz wystawy ekologiczne- w latach 2010/2011 konferencje zgromadziły 600 uczestników.; organizacja spotkań IV i V roku działalności Akademii Edukacji Ekologicznej w ramach której odbywają się spotkania popularnonaukowe; organizacja V i VI Przedszkolnego Festiwalu Ekologicznego oraz Wystaw Plakatu ekologicznego i konkursu „Zielony Łowca- tropami bioróżnorodności w mieście”. Stowarzyszenie wydaje biuletyn „Szukamy rady na odpady”.

7) Stowarzyszenie ZIEMIA I MY – Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Górniczej.
organizacja kampanii informacyjno-edukacyjnej „Ocieplenie klimatu, odpady- jak to rozwiązać” w ramach której przeprowadzono 4 warsztaty z udziałem 690 osób; realizacja projektu „Przyroda w języku sztuki” oraz projektu „Ekologia w mieście” – program odkrywania i rozwijania talentów naukowych wśród dzieci i młodzieży; organizacja kampanii edukacyjno-informacyjnej „Jak zmniejszyć wysypiska śmieci” dla 245 dzieci; organizacja zajęć terenowych „Bioróżnorodność w regionie” to cykl 6 wyjazdów grup młodzieży do obiektów objętych ochroną; Stowarzyszenie wydało publikacje po 500 egz: „A po co mi przyroda”, „Jak żyć ekologicznie czyli rady i porady dla każdego”, plakat „Mój świat – świat bez zanieczyszczeń”, książka „Ekologia w mieście 0 zostań młodym badaczem przyrody – prace konkursowe”.

Kolumna powstaje we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK
Ecologia4
Opis: Brak opisu

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.