Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Profilaktyka – czy się opłaca?
Z pewnością rzetelnie prowadzona profilaktyka nie opłaca się dentystom, ponieważ traci on stałego potencjalnego klienta, któremu o konieczności regularnej wizyty w gabinecie przypomina ból zęba, na którego leczenie należy wydać niemałe środki i jak to się mówi „interes się kręci”.
Oczywiście takie przykre doświadczenia wizyty w gabinecie stomatologicznym z bolącym zębem przytrafić może się każdemu, ale na pewno zdecydowanie rzadziej doświadczają tego osoby, którym profilaktyka zdrowotna jamy ustnej nie jest obca.
Na czym to polega?
Profilaktyka w stomatologii to niwelowanie negatywnych procesów zachodzących w naszych ustach, doprowadzających do rozwoju chorób zębów, co doprowadza do ich utraty.
Jak to robić? Dużo zależy od Ciebie
Podstawowym działaniem dostępnym dla każdego jest regularne i prawidłowe czyszczenie zębów oraz dbanie o prawidłową dietę i zwyczaje.
Systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym, w którym zostanie przeprowadzona rzetelna diagnostyka i ocena stanu zdrowia jamy ustnej. Aby taka ocena była wiarygodna, lekarz powinien ocenić kondycję pacjenta na podstawie wykonanego zdjęcia RTG panoramicznego, na którym widać nie tylko część zewnętrzną zęba, ale wszystko co zachodzi w kości i w korzeniach zębów.
Innym, ale bardzo skutecznym w rozpoznawaniu utajonych procesów chorobowych w zębach jest zastosowanie diagnostyki laserowej dającej możliwość szybkiego wykrycia ognisk próchnicy, nawet w bardzo trudno dostępnych (niewidocznych) miejscach. Sposób ten jest bezbolesny, szybki i bez promieniowania RTG, czyli bezpieczny dla kobiet w ciąży.
Jeżeli podczas takiego spotkania kontrolnego okaże się, że zęby wymagają leczenia, należy zająć się tym kompleksowo, aż do wyeliminowania ognisk próchnicy. Sprzyjają one rozwojowi dalszych ubytków w innych punktach jamy ustnej – efektem czego jest szybka wizyta u protetyka.
Ważna jest również higienizacja jamy ustnej w gabinecie polegająca na usunięciu kamienia nazębnego – tzw. skalling oraz piaskowanie zębów. Kamień nazębny to nic innego jak skupisko bakterii, które osadzają się w trudno dostępnych do wyczyszczenia miejscach np. pomiędzy zębami. Taki niepozorny kamień to idealny początek dla rozwoju próchnicy i chorób przyzębia powodujących rozchwianie się zębów (paradontoza).
Jest to bardzo przykry widok, kiedy praktycznie zdrowe zęby same wypadają w bardzo szybkim tempie i praktycznie bardzo często lekarz stomatolog jest bezsilny wobec tego problemu. Oczywiście paradontoza jest chorobą mogącą mieć wiele źródeł, ale jednym z czynników sprzyjających jest niedostateczna higiena jamy ustnej i niekorzystna flora bakteryjna w ustach.
Pamiętajmy o tym, że nic nie jest wieczne – nasze zęby również się psują, ale możemy w znaczny sposób wydłużyć ich życie dbając o ich dobrą formę.
Czy warto – proszę odpowiedzieć sobie samemu. Nawiasem mówiąc nikt nie zastanawia się, czy opłaca się wymienić olej lub klocki hamulcowe w swoim samochodzie. Wszyscy wiemy czym zaniedbanie tych rzeczy może się skończyć.
Wyżej wymienione metody diagnostyczne są dostępne w gabinetach Poradni stomatologicznej Bella Dent.
Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia!
Personel Bella Dent Racibórz
Bella Dent
ul. Żółkiewskiego 11/1
47 – 400 Racibórz
bezpłatne przeglądy – RTG panoramiczne lub badanie laserowe
50 % rabatu na zabiegi higienizacyjne jamy ustnej
Tylko po wcześniejszych zapisach!
Zapraszamy na naszą stronę internetową www.belladent-dentysta.pl oraz na nasza stronę na Facebook'u
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Intensywne kontrole SG na południowej granicy
W pierwszym tygodniu kontroli sanitarnych prowadzonych na granicy ze Słowacją i Czechami funkcjonariusze skontrolowali łącznie 23 171 osób; prawie 6,9 tys. podróżnych nie posiadało wymaganych negatywnych wyników testu na SARS-Cov-2 - poinformowała PAP ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.
Więcej »Niedzielski: w piątek podpiszę rozporządzenie ograniczające teleporady lekarskie
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątek podpisze rozporządzenie ograniczające zakres świadczonych przez lekarzy teleporad. To już jest czas, żeby przywracać normalne leczenie, teleporada powinna być jedną z metod kontaktu z lekarzem, ale nie dominującą – podkreślił.
Więcej »Food trucki zaparkowały na zamkowym dziedzińcu
Kalendarze imprez nie obfitują z powodu pandemii w wydarzenia kulturalne, sportowe czy rekreacyjne. Można jednak skorzystać z oferty food trucków, które mają swój zlot na zamkowym dziedzińcu w Raciborzu.
Więcej »Kolejny BioBazar już jutro na Końcu Świata
Już jutro, w sobotę, 6 marca odbędzie się kolejna edycja BioBazaru. Na Końcu Świata przy Karola Miarki nie zabraknie niczego!
Więcej »Rusza obowiązkowa centralna ewidencja kopciuchów
Od 1 lipca 2021 r. Polacy będą mieli 12 miesięcy na zarejestrowanie swoich źródeł ciepła. Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków o którą zabiegał Polski Alarm Smogowy. Brak wiedzy o kopciuchach był jednym z powodów dla których nie dało się w Polsce skutecznie zarządzać jakością powietrza i walczyć ze smogiem.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Telegraf | Pokaż wszystkie » |