Historia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Paweł Newerla pisze o cudzie gospodarczym XIX-wiecznego Ratibor
Historia na weekend. 170 tys. talarów zapłacił raciborski magistrat tytułem kosztów ulokowania stacji kolejowej w pobliżu centrum miasta. 20 tys. talarów musiano wyasygnować na wykupienie dodatkowych udziałów w spółce. Udostępniono ponadto sześć hektarów gruntów. Ale opłaciło się! To był początek raciborskiego cudu gospodarczego.
Wspomnieliśmy już, że magistrat Raciborza czynił starania, aby dworzec Kolei Wilhelma w Raciborzu znajdował się bliżej miasta, a nie - jak planowano – w pobliżu „Obory”. Takie ulokowanie dworca kolejowego nie przyczyniłoby się do rozwoju miasta. Przypominamy, że dworzec kolejowy „Koźle” ulokowano w Kędzierzynie, w związku z czym ta wieś się rozwijała i tam ulokował się przemysł. Podobnie w Raciborzu, gdyby dworzec był pod „Oborą”, między stacją kolejową a miastem powstałby jakiś nowy organizm, kosztem miasta Raciborza. Trzeba podkreślić, że ulokowanie stacji w pobliżu centrum miasta spowodowało poniesienie przez magistrat dodatkowych kosztów w wysokości 150.000 talarów, wykupienie dodatkowych udziałów w spółce w wysokości 20.000 talarów i udostępnienie 6 hektarów gruntów pod tereny kolejowe.
Przy okazji jednak ustalono z „Koleją Wilhelma”, że most kolejowy przez Odrę będzie wyposażony w dodatkową kładkę dla ruchu pieszego. Miało to ułatwić mieszkańcom po wschodniej stronie Odry dojście do miasta. Dotyczyło to szczególnie mieszkańców Płoni, którzy – idąc do miasta – musieli przejść przez most zamkowy. Trzeba sobie uzmysłowić, że most w biegu ul. Piaskowej, zwany „mostem Bernerta”, a w języku potocznym „mostem dwufenigowym” (ze względu na pobieraną opłatę), zbudowano dopiero w 1904 roku.
Czytaj KOLEJ NA ZIEMI RACIBORSKIEJ i jej wpływ na dzieje miasta.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Polska współpracuje z UE nad paszportem covidowym
UE chce do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Ułatwiłby podróże, ale i korzystanie z kin czy stadionów - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita" i informuje, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.
Więcej »Tauron. Planowane przerwy w dostawie prądu w pow. raciborskim
W tym tygodniu (12-16.04.) z ograniczeniami w dostawie energii muszą się liczyć mieszkańcy gmin Krzyżanowice i Nędza.
Więcej »Rafamet ma zamówienie z Turcji
Spółka z Kuźni Raciborskiej w ostatnich miesiącach znacząco powiększyła portfel zamówień. Teraz informuje o kontrakcie z odbiorcą tureckim.
Więcej »Inwestycje w Mieszku i browarze. Nowa stacja paliw
Czołowy producent słodyczy w Polsce, mający dwa zakłady w Raciborzu, planuje zainwestować w produkcję czekolady. Inwestycję zapowiada także Browar Zamkowy. Powstanie nowa stacja paliw. Poniżej przegląd planów podmiotów gospodarczych w naszym mieście.
Więcej »COVID-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [12.04.2021]
58 456 wykonanych testów, 12 013 zakażeń w skali kraju, z czego 1831 na Śląsku - najnowszy bilans epidemii koronawirusa.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Telegraf | Pokaż wszystkie » |