Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia30 stycznia 202008:59

Turystyka aktywna, krajoznawcza a nawet pielgrzymki. Branża wskazuje nam kierunki rozwoju lokalnego produktu turystycznego

Turystyka aktywna, krajoznawcza a nawet pielgrzymki. Branża wskazuje nam kierunki rozwoju lokalnego produktu turystycznego  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Myśląc o rozwoju turystyki, warto pytać o zdanie nie tylko mieszkańców i samorządowców, ale także fachowców. Co o naszych atrakcjach myślą odwiedzający nas piloci, przewodnicy i właściciele biur podróży? Jakiej upatrują dla nas drogi rozwoju turystycznego? Dla kogo warto i w co warto ich zdaniem inwestować? 

Tradycja organizacji podroży studyjnych na Ziemię Raciborską ma już kilka lat. Do odwiedzenia walorów i atrakcji Raciborszczyzny zapraszają wspólnie Powiat Raciborski, Miasto Racibórz i gminy: Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Pietrowice Wielkie i Rudnik.

Programy zwiedzania co roku są podobne i obejmują sztandarowe atrakcje naszego regionu. Co roku uczestnicy podróży studyjnych pytani są o to co podobało im się najbardziej i gdzie upatrują szans na rozwój naszej turystyki. Co odpowiedzieli Ci, którzy odwiedzili Racibórz w roku 2019? W przeciwieństwie do lat poprzednich gdzie połowę gości stanowili dziennikarze, w tym roku postawiono głównie na praktyków branży turystycznej.

Okazuje się, że branża turystyczna mówi dosyć jednoznacznym głosem. W prośbie o wskazanie głównych walorów i atrakcji dominują odpowiedzi wskazujące na: Zamek Piastowski (ze wskazaniem na konieczność uatrakcyjnienia jego wnętrz poprzez ciekawe zbiory lub techniki multimedialne), browar Racibórz i opactwo pocysterskie w Rudach (wśród walorów antropogenicznych) oraz Odrę, lasy rudzkie, rezerwat Łężczok i Arboretum Bramy Morawskiej (wśród walorów naturalnych). Potencjał turystyczny upatrywany jest także w powstającym zbiorniku „Racibórz Dolny”.

Praktycy zaznaczają jednak, że choć Ziemia Raciborska nie ma atrakcji o wymiarze międzynarodowym, to ma wiele „perełek”, z których można utkać ciekawe propozycje programów i szlaków zarówno dla osób indywidualnych o szerokich zainteresowaniach (kajakarstwo, turystyka rowerowa, spacery piesze, zwiedzanie krajoznawcze) jak i grup, wśród których wskazania dotyczą zarówno dzieci i młodzieży szkolnej (edukacja ekologiczna, ginące zawody, wycieczki aktywne – rajdy, spływy), jak i dorosłych grup krajoznawców (zróżnicowana oferta zabytków i ciekawostek przyrodniczych oraz ciekawa historia) a nawet pielgrzymki (obecność postaci biskupa Gawliny, świętobliwej Eufemii, jak i kandydatki na ołtarze – siostry Dulcissimy). W kierunku turysty sentymentalnego branża kierowałaby ofertę zwiedzania powiatu szlakiem poety Josefa von Eichendorfa.

Wśród perełek branża zauważa zarówno zamek, opactwo i zabytki Raciborza, jak i kolejkę wąskotorową, wyjątkowy drewniany kościółek w Pietrowicach – Gródczankach, Ogrody Gawliny w Strzybniku, stary młyn w Brzeźnicy, kuźnię w Bieńkowicach, kościół w Tworkowie (tzw. „barok wiejski”).

Opracowanie ankiety i organizator study tour: CIT Ciesielska Travel, tekst: D. Wacławczyk

Autor: Dawid Wacławczyk, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport21 kwietnia 202418:54

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mimo niesprzyjającej aury lokalni sportowcy postarali się o sportowe emocje. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności21 kwietnia 202410:29

Rusza wielki proces grupy zajmującej się sprzedażą sterydów

Rusza wielki proces grupy zajmującej się sprzedażą sterydów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
informacja prasowa Prokuratury Okręgowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.