Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia28 maja 201313:56

Skarby egipskiej sztuki

Skarby egipskiej sztuki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Jest krajem potężnym i różnorodnym, na terenie którego z wielką historią można się spotkać niemal na każdym kroku. Taki jest właśnie Egipt. Wycieczki coraz chętniej organizowane przez liczne biura podróży takie jak R.pl najczęściej koncentrują się na piramidach w Gizie oraz na zwiedzaniu Kairu. Będąc w egipskiej stolicy nie można pominąć tak ważnego miejsca, jakim jest Muzeum Kairskie. W jego zbiorach ujrzeć można najcenniejsze skarby egipskiej sztuki, a imponująca kolekcja sprawia, że pobyt w tym miejscu na długo pozostanie w pamięci. Co warto wiedzieć na temat tej wyjątkowej placówki muzealnej?

Niezwykłe dzieje muzeum w Kairze

Zainteresowanie skarbami egipskiej sztuki narodziło się w początkach XIX wieku, kiedy to na nowo zaczęto odkrywać bogactwo kraju faraonów. Fascynacja mumiami oraz cennymi przedmiotami znajdowanymi w odkrywanych w tym czasie piramidach sprawiły, że pojawiła się konieczność znalezienia miejsca dla tych niezwykłych zbiorów. Miały być one nie tylko gromadzone, ale również badane, a następnie udostępniane wszystkim miłośnikom starożytności. Zgromadzone zbiory nie od razu trafiły do Kairu. Początkowo gromadzono je w Gizie, a dopiero w 1902 roku znalazło się dla nich miejsce w egipskiej stolicy. Dziś jest to jedna z najbardziej szanowanych placówek muzealnych na świecie, a jej zbiory mogą zaskoczyć każdego swym bogactwem i różnorodnością.

Sto sal pełnych starożytnych skarbów

W pięknie urządzonych muzealnych salach prezentowane są dziś turystom najwspanialsze skarby pozwalające lepiej poznać Egipt Wycieczki z całego świata przybywają tu głównie po to, by ujrzeć jego najcenniejszą kolekcję. Są to skarby znalezione w grobowcu Tutenchamona. Można tu ujrzeć ważącą aż 11 kilogramów maskę tego władcy, wykonaną ze złota oraz zbiór cennych figurek, które złożono w grobie tego tajemniczego władcy Egiptu. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również mumie. W gmachu muzeum można podziwiać bowiem mumię Ramzesa II oraz wyjątkową ciekawostkę – mumie zwierzęce. Nie brak w zbiorach muzeum cennych posągów, które są wyjątkowymi przedstawieniami dawnych władców Egiptu.

Galeria wielkich egiptologów

W Muzeum Egipskim znalazło się również miejsce dla tych, którzy w XIX i XX wieku swymi odkryciami przyczynili się do pogłębienia wiedzy na temat historii tego kraju. W gronie zacnych egiptologów znalazł się również Polak. W latach 60. XX wieku prowadził on również badania w Aleksandrii, dzięki którym udało się szczęśliwie zrekonstruować fragment rzymskiej dzielnicy tego miasta.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.