Historia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Tajemnica świętego Jakuba od raciborskich rycerzy bożogrobców
Tym razem krótka historia spisana przez Georga Hyckla, a dotycząca pokazanej na zdjęciu fugury św. Jakuba, jedynej pamiątki po klasztorze bożogrobców w Raciborzu na Nowym Mieście.
- Kiedy w 1823 r. rozebrano stary kościół p.w. św. św. Piotra i Pawła, który stał w miejscu, gdzie obecnie znajduje się rondo przed miastem zamkowym, nie wiedziano, co zrobić z dużą figurą św. Jakuba i postanowiono wrzucić ją do Odry. Jednakże ani sześć koni nie mogło ruszyć posągu z miejsca. Świadkiem wydarzenia był bogaty gospodarz Schorf pochodzący z Płoni, który przejeżdżał nieopodal wozem zaprzęgniętym w dwa woły. Zapytał pracujących tam ludzi, co chcą z figurą św. Jakuba zrobić. Na to otrzymał odpowiedź, że zamierzają ją wrzucić do Odry, ale, niestety, konie nie mogą ruszyć jej z miejsca. Schorf zaproponował, aby jemu tę figurę ofiarowali, na co się robotnicy od razu zgodzili. Bez przeszkód załadowali figurę świętego na jego wóz, a woły ją bez przeszkód pociągnęły. Obecni bardzo się zdziwili tym faktem. Tam, gdzie sześć koni nie dało rady pociągnąć, teraz zrobiły to dwa woły. Ciągnęły wóz z taką łatwością, jak gdyby to była zabawka, a nie ciężar. Schorf zbudował obok swego domu kapliczkę i postawił w nim tę figurę. Kapliczka ta stoi do dziś przy ul. Rybnickiej 37, a św. Jakub już od ponad 100 lat chroni dom gospodarza i całą dzielnicę Płonia - pisze Georg Hyckel w wydanym w 1924 roku zbiorze pt. Was der Sagenborn rauscht. Sagen aus dem Stadt und Landkreise Ratibor (Co szumi w zdroju legend. Legendy ziemi raciborskiej).
Miasto zamkowe - autorowi chodzi o Nowe Miasto, dziś rejon ul. Nowomiejskiej
Czytaj także Przy zamku stał kiedyś Grób Pański na wzór jerozolimskiego, a przy pl. Mostowym klasztor bożogrobców
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Raport 998. Pożar renault w Raciborzu, dachowanie groźne znalezisko na Stalmacha
Trzy zdarzenia drogowe oraz interwencja w kamienicy przy Stalmacha wpisały się w ostatniej dobie w raporty raciborskich strażaków.
Więcej »Trzydzieści na godzinę. Ekolog proponuje ograniczenie prędkości w Raciborzu
Raciborski ekolog Bogusław Siwak kolejny raz gościem komisji gospodarki miejskiej. Tym razem jego wystąpienie dotyczyło ulicy Bema, ograniczenia prędkości na wybranych drogach do 30 km/h oraz utworzenia parku na ul. Ogrodowej.
Więcej »Smutne lodowisko i plac zabaw na Kochanowskiego
Lekarze POZ przypominają seniorom, co trzeba zrobić przed szczepieniem
Zjeść śniadanie, nie zapomnieć o codziennych lekach, odpowiednio się ubrać i punktualnie stawić się w punkcie szczepień – to m.in. porady lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego dla seniorów, którzy w najbliższym czasie dostaną zastrzyki przeciwko COVID-19.
Więcej »Na terenie obozowiska w Pleśnej stanie maszt radiowy. Co dalej z letnim wypoczynkiem raciborzan?
O wstrzymanie jego budowy zabiegały władze miasta, ale opór okazał się bezskuteczny. Masz stanie i skomplikuje organizowanie obozu. Pomysł na wyjście z sytuacji ma radna i była wiceprezydent Ludmiła Nowacka.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Telegraf | Pokaż wszystkie » |