Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia27 lutego 201921:33

Winiarnia Przyszkowskiego - pełnometrażowy film dokumentalny Adriana Szczypińskiego i Wojciecha Mitręgi już on-line

Winiarnia Przyszkowskiego - pełnometrażowy film dokumentalny Adriana Szczypińskiego i Wojciecha Mitręgi już on-line - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Historia jedynego, wciąż istniejącego przedwojennego obiektu przemysłowego w historycznych granicach Starego Miasta jest tematem najnowszego filmu dokumentalnego duetu Adrian Szczypiński i Wojciech Mitręga. Pomysłodawcą filmu jest ich kolega Bohdan Durlak, który przekonał ich, że warto zagłębić się w zapomniane i niszczejące mury winiarni. Twórcy nawiązali współpracę z Feliksem Mayerem, prawnukiem Felixa Przyszkowskiego i zarazem obecnym współwłaścicielem opustoszałego obiektu winiarni przy ul. Zborowej 2, który entuzjastycznie udzielił im wszelkiego wsparcia. Film po premierze w RCK 22 listopada, ma dziś premierę on-line na YT.

Dzieje tytułowego obiektu były punktem wyjścia do znacznie szerszej opowieści o historii winiarstwa na ziemi raciborskiej, poprzez lata wojenne, przemysłowe czasy PRL-u, zagmatwane dzieje winiarni po 2000 roku, aż do chwili obecnej i próby odpowiedzi na pytanie, czy winiarnię można jeszcze uratować od postępującej degradacji. Twórcy tradycyjnie skorzystali z klucza chronologicznego. O historii winiarstwa na ziemi raciborskiej, z której na przełomie XIX i XX wieku wykiełkowała fortuna Felixa Przyszkowskiego, opowiadają Grzegorz Wawoczny oraz Adam Knura z raciborskiego muzeum. Paweł Newerla przybliża przedwojenne dzieje samej winiarni, natomiast Hanna i Feliks Mayerowie odkrywają nieznane dzieje swoich przodków i ich domu przy Drzymały 9. 



Ponieważ winiarnia i stojące za nią Raciborskie Zakłady Spożywcze Przemysłu Terenowego, w 1975 roku przemianowane na Prodryn, były za małym podmiotem, by doczekać się opracowań historycznych, twórcy zasięgnęli informacji u najbardziej wiarygodnych źródeł osobowych. Zaprosili przed kamery dawnych pracowników winiarni, octowni i przetwórni w Ocicach. Bezcennymi wspomnieniami podzielili się Elżbieta Pakuła, Aniela Czech, Jadwiga Zięcina, Małgorzata Boczula, Henryk Jaszczura oraz Krystyna Horny, żona wieloletniego dyrektora Prodrynu, Waldemara Hornego, który co prawda pojawił się przed kamerą, ale ze względu na chorobę nie był w stanie odpowiadać na pytania. Waldemar Horny dwa miesiące po nagraniu zmarł, nie doczekawszy premiery filmu o swoim przedsiębiorstwie. 

Producenci filmu doszli do wniosku, że opowieść o produkcji i dystrybucji alkoholu w Raciborzu trzeba zrównoważyć rozdziałem o jego spożyciu. Dlatego kwadrans filmu poświęcili na urokliwe i zabawne wspomnienia o raciborskich restauracjach i knajpach z czasów PRL-u. Znakomita większość z nich już nie istnieje, ale takie nazwy jak Przelot, Banderoza, Klepka, Gwardia, Tęczowa, Raciborska, Piątka czy Miller będą przypominać z ekranu dawni bywalcy tych lokali, czyli Leszek Tabisz, Eugeniusz Mitręga, Zygmunt Zippel, Jerzy Dębina oraz zmarły w 2015 roku Władysław Płonka - tutaj ponownie zostało wykorzystane Jego nagranie do filmu "Matka Polka". Wreszcie o możliwych perspektywach podźwignięcia budynku winiarni ze stanu upadku mówią Maria Olejarnik, miejska konserwator zabytków, oraz historyk sztuki Ewa Sawińska z pracowni dokumentacji zabytków Alma z Wrocławia. 

Twórcy filmu, jak zawsze, dotarli do wielu nieznanych fotografii i niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych. Z drugiej strony byli zmuszeni wyrzucić wiele informacji i ciekawostek, aby długość filmu znacząco nie przekroczyła dwóch godzin projekcji. Wśród darczyńców unikalnych materiałów znaleźli się m.in. dawni pracownicy Prodrynu oraz stali współpracownicy Szczypińskiego i Mitręgi, czyli Henryk Sowik, Grzegorz Nowak, Grzegorz Wawoczny i Muzeum w Raciborzu. Dzięki współpracy z dr. Piotrem Greinerem z Archiwum Państwowego w Katowicach, możliwe stało się skorzystanie z zasobów raciborskiego Archiwum. Współpraca z raciborską komendą policji pozwoliła na sfilmowanie od środka ich siedziby przy Bosackiej, gdzie kiedyś mieściła się octownia Prodrynu. Wykorzystano także bogate archiwum Jerzego Reznego, zmarłego w grudniu 2017 roku fotografa, dokumentującego niemal cały okres raciborskiego PRL-u.

Dla Adriana Szczypińskiego (reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż) jest to już ósmy autorski film dokumentalny, a jednocześnie czwarty, wyprodukowany wspólnie z historykiem Wojciechem Mitręgą z Archiwum Państwowego w Raciborzu. Ich poprzedni film "Newerla", o życiu i drodze twórczej najwybitniejszego żyjącego raciborskiego historyka Pawła Newerli, miał swoją premierę 5 listopada 2017, także w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury. Realizacja filmu "Winiarnia Przyszkowskiego" trwała z przerwami od marca 2015 do października 2018, a a 127-minutowa projekcja to efekt ponad 7 godzin wywiadów. 

Autor: Adrian Szczypiński, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202414:45

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł

Bonus za wiek. Od marca to ponad 6 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim / fot. pixabay
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Aktualności27 marca 202419:33

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego!

Polowy: zrealizowaliśmy 82% naszego programu. Komitet Silny Racibórz gwarancją wiarygodności Nowej 10-tki Drużyny Polowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
71
materiał wyborczy zlecony i finansowany przez KWW Dariusz Polowy - Silny Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.