Historia. Zabudowa Raciborza na obrazie Walachenbild i dwóch rysunkach Fischera z 1819 roku
- Obrazów pokazujących zabudowę Raciborza, gdy centrum miasta było otoczone murami, właściwie nie ma. Są jedynie ryciny przedstawiające niektóre budowle. Na przykład Zamek w XVI wieku (Valentin von Säbisch i F.B. Werner), klasztor dominikanek na początku XVIII wieku, klasztor franciszkanów na Bronkach w 1736 roku (na mapie prowincji czeskiej franciszkanów) i w 1819 roku (rysunek w publikacji na otwarcie Gymnasium), kościół WNMP w połowie XVIII wieku (F.B. Werner) - pisze Christoph Sottor (Niemcy).
Wygląd budynków miejskich, w okresie przed 1793 rokiem (panorama na obrazie Pożegnanie pułkownika von Elsner), ukazywał tylko jeden obraz. Był to tzw. Walachenbild, przedstawiający zabitych i rannych w bitwie na ulicach Raciborza żołnierzy wołoskich. 29 lipca 1643 roku, po awanturze przy Bramie Odrzańskiej, doszło do bitwy pomiędzy żołdakami cesarskimi a oddziałem Wołochów, który przybył do miasta. Cesarscy byli prawdopodobnie w przewadze liczebnej. Bitwa przeniosła się na ulicę Odrzańską. Wołosi uciekli do klasztoru dominikanów, ale i tam dopadli ich cesarscy żołdacy. Na końcu bitwy Wołosi mieli 23 zabitych i 27 rannych.
Powodem starcia było naśmiewanie się cesarskich z muzyki Wołochów. Zabitych pogrzebano obok zamku, w miejscu, gdzie hrabia Jerzy III von Oppersdorff postawił kaplicę Bożego Grobu. Na Bosaczu znajdowała się później kapliczka z obrazem przedstawiającym bitwę. Obraz, namalowany na desce, został przeniesiony do kościoła na Ostrogu, potem wraz z kościołem do Łęgu (Zawada Książęca), a ostatecznie trafił do muzeum w Raciborzu, gdzie uległ zniszczeniu w 1945 roku. Co przedstawiał ten obraz, wiemy z fotokopii opublikowanej w Oberschlesien im Bild (1929/9). Czytaj: Zabudowa Raciborza na obrazie Walachenbild i dwóch rysunkach Fischera z 1819 roku
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany