Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia6 czerwca 201711:07

Internet LTE – stawiamy na jakość, szybkość i wygodę

Internet LTE – stawiamy na jakość, szybkość i wygodę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Większość z nas korzysta dziś z internetu - badanie przeprowadzone w styczniu 2016 roku przez agencję We Are Social przyniosło nam imponującą wielkość - 3,419 miliarda użytkowników sieci na skalę światową, z czego 2,307 miliarda posiada konto w serwisie społecznościowym. Ten sam raport w przypadku Polski mówi o 26 milionach osób korzystających z sieci, czyli ok. 67% całkowitej populacji. Od pewnego czasu wyborem wielu z nich jest internet LTE.

Statystycznie: często używamy internetu

Jeśli chodzi o rodzime realia internetowe dość podobnie prezentuje się raport CBOS („Korzystanie z internetu” z maja 2016 roku na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski). Mówi on o 65% Polaków, którzy korzystają z internetu przynajmniej raz w tygodniu, najczęściej z social media (67%), usług bankowych (66%), czatów, komunikatorów (56%). Nieco mniej internautów wykorzystuje to medium do czytania prasy (51%) czy też oglądania materiałów video (46%). Nie zmienia się struktura wiekowa statystycznych użytkowników sieci, internet nadal pozostaje medium dla ludzi młodych. W przedziale wiekowym 18-24 lata korzysta z niego prawie 100% ankietowanych, w grupie 25-34 lata – 94%. Wraz z wiekiem spada czynne zainteresowaniem internetem – mniej niż połowa badanych po 54. roku życia zagląda do sieci, a powyżej 65. roku życia wskaźnik ten spada poniżej 25%. Skoro mamy tu do czynienia głównie z ludźmi młodymi, a także z osobami, które potrzebują dostępu do sieci w pracy, kluczowe znaczenie mają nowoczesne, coraz lepsze, efektywniejsze i szybsze technologie, takie jak wspomniany we wstępie internet LTE.

Internet LTE – podstawowe informacje

Pojęcie internet LTE jest nam doskonale znane - słyszymy, czytamy, widzimy je w ofertach dostawców internetu i operatorów komórkowych. Wiemy, że to nowoczesna technologia, że ma być lepiej, szybciej i łatwej Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej na temat rozwiązania, które staje się wyborem tak wielu abonentów sieci komórkowych, w smartfonach, tabletach, ale także w warunkach domowych.

A zatem od początku, czyli od definicji – nazwa LTE pochodzi od słów Long Term Evolution i oznacza standard przesyłu danych, który zastąpił sieć 3G. Główne założenia w tym przypadku to zwiększenie prędkości transferu danych, zmniejszenie opóźnień oraz uproszczenie infrastruktury. Z punktu widzenia użytkownika mocne strony internetu LTE,  poza wysokimi prędkościami pobierania i wysyłania danych, to przed wszystkim duża odporność na różne zakłócenia oraz bardzo małe opóźnienia, co umożliwia bezproblemową grę w sieci czy też rozmowy przez Skype'a. Ponadto w sieci LTE ilość użytkowników (korzystających z sieci na danym obszarze, w tej samej chwili) ma zdecydowanie mniejszy wpływ na szybkość transmisji, co było sporym wyzwaniem dla technologii wcześniejszych. Wystarczy spojrzeć na zestawienie udostępnione przez Open Signal, według którego porównanie średniej prędkości internetu bezprzewodowego na świecie według technologii wygląda następująco (dane na 11/2016):

  • 4G/LTE: 17,4 Mb/s,
  • Wi-Fi: 10,8 Mb/s,
  • 3G: 3,3 Mb/s,
  • 2G: 0,1 Mb/s.

Sieć LTE na świecie

Nowoczesne technologie zapewniają nam wiele korzyści, takich jak wspomniana powyżej prędkość transferu, komfort użytkowania. Nie trzeba jednak być ekspertem w dziedzinie internetu, aby wiedzieć, że z dostępnością i imponującymi parametrami dotyczącymi prędkości bywa różnie. Doskonale widać to w raporcie cytowanego powyżej  Open Signal - jest to jedna z największych baz danych sieci komórkowych na świecie, co gwarantuje nam naprawdę wiarygodne wyniki. Raport State of LTE dotyczy jakości internetu LTE w wielu krajach i skupia się na zasadniczych kryteriach, czyli na dostępności oraz prędkości transferu. Jeśli chodzi o tak ważną dla internautów prędkość transferu niekwestionowanym liderem są państwa azjatyckie. Najszybciej internet LTE działa w Singapurze - ze średnią prędkością 45,9 Mb/s oraz w Korei Południowej - 45,8 Mb/s. Co ciekawe na pozycji trzeciej mamy naszych „bratanków”, czyli Węgry ze średnią prędkością 40,6 Mb/s. Niestety Polska w tym rankingu uplasowała się dopiero na 44 pozycji z wynikiem ponad dwukrotnie niższym od liderów - 20,79 Mb/s. Warto tu jednak zaznaczyć, że jest to wynik uśredniony, na forach i w komentarzach znajdujemy bowiem informacje o naprawdę „światowych” prędkościach (internauci piszą np. o prędkość LTE+ w Orange na poziomie 86Mbps)*

Interesujące są również wyniki zaprezentowane w rankingu dostępności i korzystania z mobilnego internetu LTE, w którym jak łatwo się domyślić dominują Azjaci - Korea Południowa (95,7%) oraz Japonia (92%). W tym zestawieniu teoretycznie nie błyszczymy, plasujemy się na 59 miejscu z dostępnością na poziomie 57,11%.

* komentarz (https://mobirank.pl/2016/11/11/gdzie-jest-najszybszy-internet-4g-lte-na-swiecie-2016/)

Internet LTE  dla domu

Tyle statystyk, a rzeczywistość wygląda jednak nieco lepiej. I tak np. jeśli chodzi zasięg internetu LTE w styczniu 2017 dla sieci Orange, obejmował on 99% populacji kraju, dzięki tysiącom stacji bazowych (ponad 8500). Tym samym sieć LTE staje się atrakcyjna dla coraz większego grona potencjalnych użytkowników, szczególnie, że jest to również idealne rozwiązanie jeśli chodzi o internet domowy. W ofercie opisanej tutaj - http://www.orange.pl/kid,4003445680,id,4004531318,article.html znajdziemy wiele atrakcyjnych punktów oraz udogodnień, takich jak

  • szybki nielimitowany Internet domowy (w LTE nawet do 112 Mb/s),
  • bez kabli, bez konieczności instalacji,
  • strefa  domowa z dostępem do szybkiego Internetu LTE bez limitu danych i do 3G,
  • strefa działa w  promieniu 500 metrów od miejsca połączenia z Internetem LTE lub 3G w momencie aktywacji usługi.

Internet LTE szybko zdobywa coraz szersze grono zwolenników, nic dziwnego – „radzi” sobie z wieloma problemami swoich poprzedników. Przy okazji warto wiedzieć, że jest kompatybilny z poprzednimi wersjami. Oznacza to, że poza zasięgiem nie rozłączymy się z internetem, nastąpi  przejście na jeden z trybów 3G. Pamiętajmy też, że zasięg ten jest coraz szerszy, a internet LTE jest dostępny  w setkach miejscowości w Polsce.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.