Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes3 września 200911:23

AKCJA REKRUTACJA ­- nie daj się zdyskwalifikować!

AKCJA REKRUTACJA ­- nie daj się zdyskwalifikować! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Nie łatwo o nową pracę, dlatego do każdej rozmowy kwalifikacyjnej należy się solidnie przygotować. Na Dalekim Wschodzie mówią: poznanie otoczenia i poznanie sytuacji to zwycięstwo całkowite. Zapytaliśmy specjalistów, o czym należy pamiętać, by odnieść sukces.

Koniecznym etapem przygotowań jest poznanie historii firmy oraz jej pozycji na rynku, co przede wszystkim ułatwia negocjację wynagrodzenia: ­- Jeśli chodzi o pozyskanie potrzebnych informacji to wymieniłbym źródła takie jak: internet, media drukowane, znajomi, znajomi znajomych i najpewniejsze ­- sama firma. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zadzwonić do sekretariatu, do kadr i popytać ­- proponuje Łukasz Narożny, specjalista ds. Public Relations. 

­ ­- Jeśli ktoś ma duże braki w dbaniu o swój wizerunek, czy w prowadzeniu rozmów, to na miejscu takiej osoby wziąłbym udział w szkoleniach uzupełniających te kompetencje ­- podkreśla Łukasz Narożny. W tym zakresie Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu proponuje bezrobotnym uczestnictwo w 3 - tygodniowych zajęciach Klubu Pracy: ­-Po przyswojeniu teorii jednym z zadań uczestników jest udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej z wykorzystaniem kamery. Wspólnie analizujemy nagraną scenkę, uwypuklamy mocne strony i staramy się wyeliminować błędy, na przykład używanie wielu przerywników, zajęcie miejsca nim zaproponuje to rekrutujący, narzekanie na byłego pracodawcę czy nieodpowiedni strój ­- mówi Ewa Domaradzka z Klubu Pracy ­- Ponadto uczestnicy poznają pytania, z jakimi mogą zetknąć się podczas rozmowy rekrutacyjnej. Uczulamy, by wcześniej przemyśleli swoje odpowiedzi. Nie można przecież przekonywać pracodawcy o swojej dyspozycyjności w weekendy, jeżeli jesteśmy uzależnieni od PKS. Wiele osób ma też zbyt wygórowane oczekiwania finansowe, podczas gdy lepiej na wstępie podać mniejszą kwotę i zostać przyjętym, a dopiero po jakimś czasie, kiedy już udowodnimy swoje kompetencje, prosić o podwyżkę ­- przekonuje. 

Większość pytań da się przewidzieć. Pytania o wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy zainteresowania są prawie pewne, dlatego warto raz jeszcze przejrzeć CV i przygotować kilka wersji odpowiedzi. Już w trakcie rozmowy unikajmy sytuacji, w której po usłyszeniu prośby o zadanie pytań rekrutującemu, zapada nieprzyjemna cisza: ­- To błąd. Rozmowa kwalifikacyjna powinna być dialogiem, nie monologiem ­- przekonuje Kamila Staniek, specjalista ds. Personalnych i HR w Mieszko S.A. ­- Pożądana jest dociekliwość i zainteresowanie stanowiskiem, o które ubiega się kandydat. Wszelkie pytania sugerują, że naprawdę interesujemy się stanowiskiem ­- dodaje. A na co pracodawcy zwracają szczególną uwagę? ­- U kandydatów stających u progu swojej kariery zawodowej, nie posiadających jeszcze doświadczenia, mile widziana jest aktywność w kołach naukowych, udział w wymianach studenckich, a także odbyte praktyki i staże. W naszej firmie chcemy zatrudniać ludzi z pasją, zaangażowanych w to, co robią i chcących się rozwijać.​

Tegoroczny maturzysta, Daniel Nowakowski z Raciborza, ma jednak świadomość, że doświadczenie zawodowe jest dobrze postrzegane, dlatego niedawno podjął wakacyjną pracę w jednym z raciborskich sklepów odzieżowych: ­- Odpowiadając na zadane pytania uruchomiłem to, co wcześniej przygotowałem. Zaskoczyłem rekrutujących, gdy wśród swoich zainteresowań wymieniłem genetykę i mikrobiologię. Myślę, że o sukcesie zadecydował również fakt, że przyszedłem w marynarce. Odpowiedni strój świadczy o tym, że nam zależy ­- podsumowuje Daniel. Więcej praktycznych wskazówek znajdziecie w poradniku, który specjalnie dla Czytelników Naszego Raciborza przygotowało Centrum Kreowania Wizerunku Synergia w Gliwicach.

M.So
 
Autoprezentacja w czasie rozmowy o pracę
Aby wywrzeć na innych jak najlepsze pierwsze wrażenie warto zadbać o wygląd, który jest naszą wizytówką – szczególnie w czasie rozmowy o pracę. Przygotowując się na tego rodzaju spotkanie, warto dowiedzieć się, jakie zasady ubioru obowiązują w firmie, aby wpasować się w jej klimat. Jeśli jednak nie jest to możliwe, należy kierować się zasadami dress code’u, czyli kanonu zasad wyglądu służbowego.

Najbezpieczniej jest wystąpić w kostiumie lub garniturze w kolorze granatowym lub szarym. Nie zachęcam do korzystania z koloru czarnego, ponieważ buduje on ogromny dystans pomiędzy rozmówcami. W przypadku Pań dopuszczalne są zestawienia ze sweterkiem, np. typu kardigan, jednak powinien on być zakładany tylko do eleganckiej spódnicy (sięgającej kolan) lub spodni, aby nie burzył on wizerunku osoby poważnej i kompetentnej. Warto dodać, że spódnica zawsze będzie bardziej elegancka od spodni. Polecam bluzki i koszule tylko jasne, by rozświetlały twarz i podkreślały naturalny kolor oczu. Panowie nie powinni zakładać koszul z krótkim rękawem, na co mogą sobie pozwolić Panie.

Dodatki powinny być skromne i stonowane. Panie zachęcam do dyskretnej biżuterii z kamieni półszlachetnych. Proszę pamiętać, że duże kolczyki, które obecnie są bardzo modne, uchodzą za nieeleganckie. Panowie natomiast powinni zawsze pamiętać o krawacie, o niewyróżniającym się kolorycie, długość do połowy paska. Inne dodatki w ich przypadku, oprócz zegarka, są niedopuszczalne. Ważnym elementem wyglądu są buty. W przypadku Pań zasady dress code’s są bezlitosne – tylko pełne, z zakrytymi palcami i piętami, najlepiej na około 5 centymetrowym obcasie. Panowie muszą pamiętać tylko o przetarciu butów. Klasycznie czarne będą najbardziej odpowiednie.

Oprócz wyglądu zewnętrznego ogromne znaczenie dla naszego wizerunku mają zachowanie i gesty. Na szczególną uwagę zasługują oczy, bo to one są wyrazem naszego zainteresowania wobec innych. Uciekanie wzrokiem świadczy o nieszczerych intencjach, a intensywne wpatrywanie się komuś w oczy może wprawić rozmówcę w zakłopotanie. Proszę też uważać na ręce i dłonie. Zdecydowanym atutem osoby ubiegającej się o pracę jest postawa otwarta. Skrzyżowane ręce są wyrazem naszego zamknięcia, natomiast trzymanie rąk na stole świadczy o naszych dobrych intencjach i szczerości.

To, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych zależy od nas samych. Ważne jest, aby świadomie dokonywać wyborów dotyczących naszego wyglądu oraz kontrolować słowa i zachowania, aby potwierdzały one naszą klasę i styl. 

Tatiana Szczęch
Centrum Kreowania Wizerunku SYNERGIA w Gliwicach

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.