Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes22 marca 201607:44

Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych rozwojem biznesu w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.

Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych rozwojem biznesu w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), w większości o polskim kapitale, stanowią już blisko 40 proc. inwestorów w największej polskiej strefie ekonomicznej. Ich zainteresowanie inwestycjami gwałtownie rośnie od dwóch lat. Paradoksalnie to nie efekt wyższych niż dla dużych inwestorów ulg podatkowych, a rezultat przygotowanych specjalnie dla tej grupy przedsiębiorców, skrojonych na ich miarę i dobrze zlokalizowanych działek inwestycyjnych oraz dostępu do wykwalifikowanych pracowników. 

Analiza przeprowadzona kilka lat temu przez zarząd katowickiej strefy wykazała, że kierujący małymi i średnimi firmami przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w strefie ekonomicznej na pierwszym miejscu biorą pod uwagę lokalizację i optymalny rozmiar terenu pod inwestycję, co przekłada się również na jego cenę oraz jego dobre skomunikowanie. Kolejnym istotnym kryterium przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w strefie ekonomicznej okazała się dostępność dobrze wykwalifikowanych pracowników, a dopiero później pomoc publiczna, w postaci zniżek podatkowych, mimo faktu, że są one większe dla małych i średnich przedsiębiorstw niż dla dużych graczy. Nie bez znaczenia dla inwestorów pozostaje również jakość i sprawność obsługi przy całym projekcie ze strony specjalistów strefy ekonomicznej, czas trwania procedury uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności, a także opieka nad inwestorem w trakcie prowadzenia działalności w Strefie. 

– Liczba przedsiębiorców sektora MŚP, którzy zainwestowali w strefie oraz liczba zapytań tej grupy o możliwość rozpoczęcia działalności na naszych terenach napawa optymizmem i burzy mit stref ekonomicznych jako terenów dobrych wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw z zagranicznym kapitałem. Cieszymy się, że przyjęta przez nas strategia przynosi wymierne efekty. One w biznesie liczą się najbardziej – mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców sektora MŚP największa polska specjalna strefa ekonomiczna już kilka lat temu przygotowała zróżnicowaną ofertę działek inwestycyjnych, w tym nawet terenów o powierzchni 0,5 ha. Tereny KSSE S.A. cechuje doskonała, starannie wybrana lokalizacja – w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych – autostrad A1 i A4, dróg ekspresowych, w bliskości portu lotniczego Pyrzowice czy z dostępem do połączeń kolejowych. 

Na terenach KSSE S.A. inwestorzy mają dostęp do dobrze wykwalifikowanych pracowników, drugiej w kolejności najważniejszej potrzeby zgłaszanej przez przedsiębiorców sektora MŚP. Katowicka strefa we współpracy z samorządami i innymi partnerami prowadzi w tym zakresie aktywne działania. Przykładem może być wdrażany projekt K2, mający służyć dopasowaniu zasobów rynku pracy do oczekiwań pracodawców w strefie koordynowany przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A., którego partnerami są m.in. szkoły wyższe.

Szczególnym zainteresowaniem przedsiębiorców MŚP cieszą się tereny strefy w Częstochowie (łącznie ponad 30 ha) i Myszkowie (ok. 2 ha). Jednak oferta KSSE S.A. dedykowana małym i średnim firmom obejmuje również inne, niedawno włączone i oddane do użytku, grunty położone w województwie śląskim – w Czerwionce-Leszczynach (ponad 11,5 ha), Bieruniu (27,5 ha), Bytomiu (17,5 ha), Lublińcu (24,4 ha), Miedźnej (2,2 ha), Świętochłowicach (1,6 ha), Zabrzu (83 ha) czy Żorach (33 ha) oraz w Ujeździe (164 ha) położonym na terenie województwa opolskiego. 

Zarząd katowickiej strefy, w celu podtrzymania rosnącej liczby zapytań ze strony małych i średnich inwestorów planuje również pozyskiwać ich aktywnie. W najbliższych miesiącach planowana jest organizacja i uczestnictwo w kilkunastu spotkaniach przybliżających zasady inwestowania w Strefie przedstawicielom sektora MŚP. 

Wśród małych, rodzinnych firm z polskim kapitałem, które rozwinęły w KSSE S.A. swoją działalność na skalę ogólnopolską czy światową, są m.in. Zakład Usługowy Rosa z Tychów czy spółka AIUT, prowadząca działalność w Podstrefie Gliwickiej. Produkujący systemy oświetlenia zewnętrznego Zakład Usługowy Rosa, zaczynając od jednego zakładu produkcyjnego zatrudnia obecnie 250 osób w trzech lokalizacjach na terenie Podstrefy Tyskiej KSSE S.A. i eksportuje swoje wyroby do wielu krajów. Spółka AIUT, specjalizująca się w automatyzacji i robotyzacji przemysłu może pochwalić się przeobrażeniem od jednoosobowej działalności gospodarczej do firmy, która zrealizowała ponad 300 dużych projektów w 45 krajach, stając się partnerem największych światowych korporacji. Obecnie gliwicka firma zatrudnia ponad 200 osób i posiada swoje biura w Chinach, USA i Rumunii. Firma po ubiegłorocznej rozbudowie zajmuje teren o powierzchni 13,5 tys. mkw.

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. prowadzonych jest aktualnie 335 projektów. Małe i średnie firmy stanowią blisko 40 proc. inwestorów, a wśród nich znajdują się nawet trzy mikrofirmy. Tylko w 2014 i 2015 roku blisko 50 proc. wszystkich rozpoczętych w Katowickiej SSE S.A. inwestycji pochodziło z sektora MŚP. W tym czasie Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. udało się pozyskać inwestycje o łącznej wartości przekraczającej 3,6 mld złotych, dzięki którym utworzonych zostanie ponad 3,5 tys. nowych miejsc pracy, z czego blisko 700 u małych i średnich inwestorów. Tegorocznej plany kształtują się na poziomie 1 mld zł  inwestycji i 1,5 tys. nowych miejsc pracy, a ok. 40 proc. z tych wartości przypadnie na MŚP. 

***

O Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE S.A.) jest według Financial Times jedną z dwóch najlepiej rozwiniętych Specjalnych Stref Ekonomicznych na świecie. KSSE S.A. jest również liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 23 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 56 tysiącom osób.

KSSE S.A. zajmuje ponad 2 tys. hektarów, na obszarze 42 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Większość  z nich położona jest w pobliżu międzynarodowych korytarzy transportowych: wschód-zachód (Lwów-Wrocław-Berlin) i północ-południe (Gdańsk-Cieszyn-Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4.

Więcej informacji na stronie: http://ksse.com.pl/.

Autor: Materiał nadesłany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.