Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes5 lutego 201610:45

XXII Sympozjum Chemia w Płocku z udziałem Rafako

XXII Sympozjum Chemia w Płocku z udziałem Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska: Przez dwa dni, 27-28 stycznia w płockim Domu Technika odbywało się XXII Sympozjum Techniczno-Naukowe Chemia 2016, w którym uczestniczyło również Rafako S.A. Janusz Rydzak z raciborskiej Spółki wygłosił referat pt.: "Budowa nowej elektrociepłowni w ZAK S.A. wyposażonej w kocioł OP-140. Stan aktualny realizowanej inwestycji". Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Płocka CHEMIA już na trwałe wpisała się w kalendarz spotkań branży chemicznej i petrochemicznej zyskując rangę jednego z najważniejszych sympozjów w Polsce. XXII Sympozjum Naukowo-Techniczne CHEMIA 2016 odbywało się 27-28 stycznia w Domu Technika w Płocku. Honorowym Gospodarzem sympozjum był PKN Orlen S.A., a organizatorem - wydawnictwo branżowe BMP z Raciborza. W konferencji uczestniczyła również raciborska Spółka. Janusz Rydzak wygłosił referat pt.: "Budowa nowej elektrociepłowni w ZAK S.A. wyposażonej w kocioł OP-140. Stan aktualny realizowanej inwestycji", który cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy. 

- Rafako tradycyjnie, każdego roku, uczestniczy w konferencji poświęconej najważniejszym zagadnieniom z branży chemicznej na rynku polskim, europejskim oraz światowym. W wygłoszonym referacie omówiłem szczegółowo stan inwestycji realizowanej przez Rafako dla ZAK z Grupy Azoty wraz z najważniejszymi węzłami technologicznymi, takimi jak: kocioł, instalacja odsiarczania i odazotowania spalin - relacjonuje Janusz Rydzak, kierownik Zespołu Promocji Produktu w Rafako S.A. - Powstająca w Kędzierzynie-Koźlu inwestycja wyposażona jest w bardzo nowoczesny kocioł OP-140 (140 ton pary na godzinę) przeznaczony do spalania węgla kamiennego. Kocioł wraz z instalacjami spełnia wszelkie wymagania z zakresu ochrony środowiska i emisji NOx, siarki i pyłu - kontynuuje. - Rafako już wcześniej budowało kotły o podobnej wielkości, jednak wówczas nie stawiano przed producentem tak restrykcyjnych wymagań ekologicznych. Pracowały one m.in. w Elektrociepłowniach: Łódź, Białystok, Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski czy w Zakładach Papierniczych Kwidzyn. Z takimi kotłami dotarliśmy również do Indii, do Elektrowni Paras i Bhusaval - dodaje J. Rydzak.

Warto dodać, że inwestycja w Kędzierzynie-Koźlu realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Stan prac na dzień dzisiejszy wynosi blisko 65 procent. Zakończenie budowy przewidywane jest na październik 2016.

Sympozjum w Płocku, czyli polskiej stolicy branży chemicznej, było doskonałą okazją do podsumowania ubiegłego roku, jak również zapowiedzią najbliższej przyszłości w tej dziedzinie. 

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku działo się wiele w sferze polskiej chemii. W pierwszej kolejności - zmiana polityczna, skutkująca rozwiązaniem Ministerstwa Gospodarki, a powołaniem Ministerstwa Rozwoju. 

- Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że zarówno chemia, jak i energetyka są bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski. Trudno więc sobie wyobrazić energetykę bez chemii i odwrotnie. Aspekt bezpieczeństwa dotyka również samych wyrobów oferowanych przez raciborską Spółkę. Nasze urządzenia spełniają światowe standardy, zarówno w zakresie ekologii, jak również jakości wykonania. Współpracujemy w tym zakresie z instytucjami badawczymi, uczelniami, wymieniamy doświadczenia oraz wiedzę, a wszystko po to, aby nasze instalacje pracowały bezawaryjnie i bezpiecznie. Na zakończenie chciałem podkreślić bardzo dobrą współpracę z ZAK S.A., było mi bardzo miło usłyszeć słowa uznania kierowane do pracowników naszej firmy - podkreśla Janusz Rydzak. 

Pierwszy dzień konferencji tradycyjnie zakończył się Galą Chemika. Podczas wieczornej uroczystości redakcja magazynu "Chemia Przemysłowa" przyznała statuetkę "Klucz sukcesu" firmie Synthos za Centrum Badawczo-Rozwojowe Nowych Technologii w Oświęcimiu. W kolejnym dniu odbywały się ciekawe prezentacje, dyskusje oraz rozmowy kuluarowe. - Udział w takich konferencjach daje nam możliwość bezpośredniego kontaktu z naszymi obecnymi i przyszłymi klientami. Szeroko rozumiana branża chemiczna to, oprócz energetyki, ważny dla nas segment rynkowy, z którym współpracujemy już bardzo długo, w zasadzie od początku istnienia naszej firmy. Bezpośrednio dla branży chemicznej i petrochemicznej dostarczaliśmy różnego rodzaju reaktory procesowe, wysokociśnieniowe wymienniki ciepła, skraplacze oraz szereg innych elementów. Nasze urządzenia, a konkretnie duże kotły olejowo-gazowe, pracują m.in. w płockiej rafinerii oraz w Rafinerii INA Sisak w Chorwacji. Dla Chorwatów wybudowaliśmy kocioł do utylizacji gazów z procesów kalcynacji koksu naftowego. Aktualnie pomyślnie zakończył się ruch próbny kotła powstającego dla Spółki Synthos w Oświęcimiu - podsumowuje J. Rydzak. 

Oprócz interesujących prelekcji podczas 2-dniowej konferencji można było odwiedzić ponad 40 stoisk wystawienniczych, na których prezentowano m.in.: nowoczesne technologie, rozwiązania, maszyny i urządzenia pozwalające na uzyskanie efektywnej, a przede wszystkim bezpiecznej produkcji. Na stoiskach, oprócz możliwości prowadzenia rozmów i konsultacji, można było obejrzeć konkretne produkty i multimedialne prezentacje.  

fot. www.kierunekchemia.pl

Autor: Justyna Korzeniak,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.