Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes18 grudnia 202320:47

Ciemne chmury nad Rafako. Brak porozumienia z gwarantami Jaworzna może ostatecznie pogrążyć spółkę

Ciemne chmury nad Rafako. Brak porozumienia z gwarantami Jaworzna może ostatecznie pogrążyć spółkę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Mimo realnych szans na uratowanie Rafako, na tydzień przed decydującym głosowaniem na NWZA, w kwestii konwersji wierzytelności spółki na akcje, gwaranci kontraktu na budowę nowego Bloku 910 MW w Jaworznie, czyli PKO BP, BGK, mBank i PZU, poinformowali Zarząd RAFAKO, że nie akceptują bezwarunkowej konwersji wierzytelności na nowo emitowane akcje spółki - podała raciborska spółka.

Nie zgadzają się także na odroczenie płatności rat objętych układem wierzytelności, które zapadają 29 grudnia 2023 roku. Tym razem, Spółka, której upadłość wieszczono już wiele razy, a poprzednie Zarządy dwa razy informowały nawet o rozpoczęciu procedury przygotowywania wniosku o upadłość, naprawdę może upaść - i to na finiszu walki o przetrwanie.

RAFAKO udało się w ostatnim czasie podpisać wiele aneksów i porozumień z kontrahentami, którzy pokazali przychylne nastawienie do będącej w trudnej sytuacji Spółki. Dziś jednak, na drodze do jej uratowania stoją cztery instytucje finansowe, w tym aż trzy z większościowym udziałem Skarbu Państwa.

- To zaskakująca decyzja, tym bardziej, że największe koszty ewentualnej upadłości RAFAKO poniesie właśnie Skarb Państwa – powiedział Robert Kuraszkiewicz, Prezes Zarządu RAFAKO S.A.

Powołany 4 tygodnie temu Zarząd opracował propozycje restrukturyzacji firmy. Zarząd jest przekonany, że warunkiem znalezienia inwestora, jest wcześniejsze oddłużenie Spółki. Gwaranci z kolei, godzą się na konwersję zadłużenia na akcje, ale dopiero w momencie wejścia inwestora do Spółki. Tymczasem, w opinii Zarządu, potencjalny inwestor nie zainteresuje się Spółką, w jej obecnej, trudnej sytuacji, z obietnicą jej oddłużenia, która pozostaje tylko deklaracją, a nie dokonanym faktem.

W opinii Zarządu, zaproponowane rozwiązania pozwoliłyby przede wszystkim na zachowanie ponad 900 miejsc pracy i dały RAFAKO realne szanse nie tylko na przetrwanie, ale i odbudowanie działalności operacyjnej Rafako, w tym na zdobywanie nowych zamówień, których firma nie pozyskuje od dłuższego już czasu.

Propozycje, które zawierają wiele wypracowanych wcześniej i sprawdzonych rozwiązań, dają nadzieję na efektywną restrukturyzację i uzyskały wstępną akceptację najważniejszych akcjonariuszy. Koncepcja Zarządu musi jednak zostać zaakceptowana przez wierzycieli Spółki, w tym przez wspomniane wyżej PKO BP, BGK, mBank i PZU. Bez wyrażenia przez te instytucje zgody na dokonanie bezwarunkowej konwersji wierzytelności, RAFAKO nie ma szans na przetrwanie.

- W miniony piątek Załoga zorganizowała w Raciborzu wiec, na którym rozmawialiśmy z samorządowcami i politykami z regionu. Padły deklaracje, że wszyscy będą walczyć o firmę. Nadzieję na dobre zakończenie zniweczyło pismo, które dotarło do nas kilka godzin później. Gwaranci poinformowali, że nie akceptują konwersji wierzytelności na nowo emitowane akcje i jednocześnie nie zgadzają się na odroczenie płatności raty przydającej do spłaty 29 grudnia br. na podstawie zawartego przez RAFAKO Układu. W mojej opinii, to pismo może być gwoździem do trumny RAFAKO a ci, którzy je podpisali, podpisali akt zgonu naszej firmy i przypieczętowali zarazem los kilkuset rodzin pracowników Spółki i kolejnych kilkuset rodzin naszych podwykonawców. Jeżeli banki nie zmienią zdania, spadnie na nie odpowiedzialność za niepowodzenie trwającego od miesięcy procesu ratowania Spółki, który był w zasadzie na ukończeniu – powiedział Robert Kuraszkiewicz, prezes Zarządu RAFAKO S.A.

Zadłużenie Rafako z tytułu Układu wobec kontrahentów, banków i instytucji wynosi około 500 mln złotych, a kapitały Spółki są ujemne. Na 21 grudnia zaplanowano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy RAFAKO. Mają być na nim podjęte decyzje dotyczące dalszej działalności firmy, w ramach planu ratunkowego przygotowanego przez Zarząd Spółki. RAFAKO wciąż można uratować przed upadłością, ale to wymaga podjęcia całego pakietu decyzji o natychmiastowej restrukturyzacji. Warunkiem podjęcia tych decyzji jest zrozumienie najpilniejszych potrzeb Spółki przez jej głównych interesariuszy, w tym Obligatariuszy PBG (w większości polskich banków, jak Pekao S.A. i PKO BP), PFR TFI oraz ARP i KUKE. Wszystkie te instytucje obecnie współpracują z Zarządem RAFAKO i wspierają proces ratowania Spółki. To jednak nie będzie wystarczające, ponieważ dla przetrwania Spółki niezbędne są zgody Wierzycieli na dokonanie konwersji, czyli skorzystanie z narzędzi, które powinny być uchwalone przez akcjonariuszy. Jest to absolutnie niezbędne do skutecznego przeprowadzenia restrukturyzacji kapitałowej oraz w dalszej kolejności biznesowej Rafako. Niestety, w opinii Zarządu Spółki, zakomunikowana właśnie negatywna decyzja PKO BP, BGK, mBanku oraz PZU S.A, uniemożliwia efektywne przeprowadzenie takich działań.

Autor: komunikat prasowy spółki, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.