Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes22 września 202308:48

Raciborska Grupa SUNEX zwiększa sprzedaż o połowę

Raciborska Grupa SUNEX zwiększa sprzedaż o połowę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

188,7 mln zł wyniosły przychody Grupy SUNEX w pierwszym półroczu 2023 r. (wzrost o 50% r/r). Motorem wzrostu grupy była sprzedaż zagraniczna, która zapewniła 85% wszystkich przychodów w porównaniu z 65% w tym okresie przed rokiem.

- Zysk netto grupy sięgnął 19,5 mln zł w pierwszym półroczu 2023 r. (wzrost o ponad 36% r/r). Grupa analizuje nowe rynki zbytu i intensywnie rozbudowuje sieć sprzedaży przejętej austriackiej spółki Krobath - czytamy w przesłanym komunikacie.

SUNEX, czołowy polski producent innowacyjnych rozwiązań bazujących na OZE, miał ponad 188,7 mln zł przychodów w pierwszym półroczu 2023 r., co oznacza wzrost o 50% r/r. Sprzedaż grupy rosła zarówno za granicą, jak i na rynku krajowym, przy czym zagraniczna wygenerowała 160,2 mln zł zapewniając 85% wszystkich przychodów grupy. Dla porównania, w tym okresie przed rokiem sprzedaż zagraniczna odpowiadała za 65% wszystkich przychodów. Skonsolidowany zysk netto SUNEX wyniósł w pierwszym półroczu 2023 r. 19,5 mln zł wobec 14,35 mln zł w pierwszym półroczu 2022 r.

sunex22

- To było bardzo udane pierwsze półrocze tego roku, co potwierdzają m.in. wysokie dynamiki przychodów, wygenerowane głównie na rynku niemieckim, który pozostaje dla nas strategicznym. W tym okresie na naszych rynkach sprzedażowych odczuliśmy wzrost zainteresowania ekologicznymi technikami grzewczymi, co przekładało się na wzrost zamówień naszych produktów – mówi Romuald Kalyciok, prezes SUNEX.

Zgodnie z planem realizowane są projekty rozwojowe spółki. Na ukończeniu jest nowa innowacyjna linia technologiczna w zakładzie w Raciborzu.

- W ramach tego projektu będziemy wytwarzać systemy zamocowań do fotowoltaiki, elementy pomp ciepła i zasobników CWU. 90% maszyn jest już uruchomionych i po testach rozruchowych. To projekt o wartości ponad 16,25 mln zł (w tym 8,22 mln zł z dotacji unijnych), który jest odpowiedzią na trendy rosnącego popytu na rozwiązania OZE w energetyce i ciepłownictwie oraz budownictwie mieszkaniowym. W planach mamy też kolejny projekt szacowany na 45 mln zł, dla którego staramy się o dofinansowanie do 50% wartości, wniosek w tej sprawie został złożony do NCBiR kilka tygodni temu. W ramach projektu, do 2025 r. powstanie technologia wytwarzania zbiorników kompozytowych wykorzystywanych w instalacjach grzewczych bazujących na OZE – dodaje Romuald Kalyciok.

Zarząd SUNEX zwraca uwagę na spowolnienie rynku. Branża odczuwa pogorszenie koniunktury - na co wpływają m.in. wysokie stopy procentowe - oraz mniejszą skalę inwestycji w krajach, w których działa spółka.

- W ostatnich miesiącach obserwujemy spowolnienie w branży. Dlatego staramy się zwiększyć obecność na rynkach zbytu takich jak Czechy, Słowacja i Rumunia, na których nie byliśmy dotychczas tak aktywni jak na rynkach niemieckojęzycznych. Rozbudowujemy też sieć sprzedaży w przejętej austriackiej spółce Krobath, która notuje wzrosty zamówień i sprzedaży. Rozszerzamy jej ofertę o asortyment SUNEX. Z kolei w naszej niemieckiej spółce uruchomiliśmy m.in. nowe internetowe kanały sprzedaży za pośrednictwem platform takich jak eBay i Amazon. Zakładamy, że koniunktura na rynku poprawi się po I kwartale 2024 r. – dodaje Marek Kossmann, dyrektor finansowy i członek zarządu SUNEX.

Branża OZE w Polsce i Europie ma dobre perspektywy wzrostu. Impulsami dla niego będą m.in. założenia unijne, cele polityki klimatyczno-energetycznej czy dynamiczny wzrost trendu zmierzającego do uniezależnienia od pojedynczego źródła energii. Pozytywnie na popyt w branży będą wpływać też kwestie ekonomiczne w postaci oszczędności, które będą możliwe do wygenerowania dzięki korzystaniu z instalacji OZE.

Grupa Sunex jest czołowym producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Oferuje inteligentne systemy stosowane zarówno w technice grzewczej oraz solarnej. Oparte są one na pompach ciepła, fotowoltaice, kolektorach słonecznych, klimatyzacji oraz hybrydowych pakietach kompleksowych wraz z dedykowanymi systemami sterowania. Rozwija jednocześnie produkty wspomagające magazynowanie energii pozyskanej z systemów bazujących na OZE wraz z pełnym asortymentem towarzyszącym jak: systemy połączeniowe, montażowe, sterujące, niezbędne do tworzenia kompletnych i zindywidualizowanych rozwiązań. W 2022 r. około 70% produkcji spółki trafiło na rynki zagraniczne – głównie Europy Zachodniej. W 2022 r. przychody grupy SUNEX wyniosły 289,5 mln zł, a zysk netto sięgnął 39 mln zł. Dysponujemy własnym działem badań i rozwoju (R&D) z doświadczonym zespołem inżynierskim posiadającym szerokie kompetencje w zakresie urządzeń OZE i ich integracji.

Autor: mat. prasowy spółki, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.