Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja18 lipca 202216:09

W GCK Nędza podsumowali akcję LATO

W GCK Nędza podsumowali akcję LATO - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Nędza:

Za nami dwa tygodnie pełne wrażeń, doświadczeń i nowych przyjaźni. Zakończyliśmy Akcję Lato z Gminnym Centrum Kultury w Nędzy. Ten letni czas dzieci spędziły bardzo aktywnie, było dużo wędrówek, wspólnych zabaw radości i pozytywnej energii.

Pierwszy dzień Akcji Lato (4.07), jak przystało na czas wakacyjny, spędziliśmy na świeżym powietrzu i to wyjątkowo aktywnie. Przejechaliśmy rowerami leśną drogą na basen do Szymocic, gdzie czekało na nas wodne szaleństwo, zabawy sportowe i relaks na trawie. Dzieciaki dzielnie się spisały i pomimo upału fantastycznie poradziły sobie na trasie rowerowej w obie strony.

6 lipca dzieciaki spędziły czas w wiosce indiańskiej Mc BIZON w Karchowicach. Nasze indiańskie przewodniczki: Biała Puma i Dobra Kobieta, opowiedziały nam w szczegółach o dawnym życiu, obrzędach i zwyczajach Indian. Nauczyliśmy się strzelać z łuku, rozpalać ogień przy pomocy krzemieni i krzesiwa, a nawet samodzielnie konstruować i stawiać tipi. Były śpiewy, indiańskie pozdrowienia i okrzyki bojowe, sportowe konkurencje i mnóstwo dobrej zabawy.

Instruktorzy z Klubu Młodego Technika zorganizowali fascynujące warsztaty (8.07) na których uczestnicy zgłębili tajniki druku 3D, dowiedzieli się jakie zastosowanie mogą mieć przedmioty wydrukowane w drukarkach 3D, z czego są wykonane oraz jak się je projektuje. Na koniec każdy mógł wydrukować swój mały pociąg z własnym imieniem.

Na wycieczce do Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach (11.07) cudownie się bawiliśmy! Były zawody sportowe z medalami, przejażdżka zabytkowym pociągiem, wyścigi drezyn i ognisko z kiełbaskami. Zwiedziliśmy również nowe muzeum multimedialne poświęcone historii kolei w Rudach, gdzie dzieci w goglach 3D mogły doświadczyć jazdy pociągiem z perspektywy maszynisty.

13 lipca wyruszyliśmy na wycieczkę na Jurę. Dzieciaki spisywały się wspaniale, choć czasem było ciężko, oj ciężko pod górę. Podczas naszej wyprawy odwiedziliśmy Maczugę Herkulesa, Zamek w Pieskowej Skale oraz nowoczesne Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego.

Następnie przespacerowaliśmy się do Groty Łokietka, którą również poznaliśmy od środka. W drodze powrotnej przeszliśmy jeszcze przez Bramę Krakowską podziwiając charakterystyczną skałę zwaną Rękawicą. Na koniec spacerek doliną Prądnika i zasłużony odpoczynek, czas na pamiątki i lody. Wspaniała pogoda nie opuszczała nas przez cały pobyt w Ojcowskim Parku Narodowym.

Serdeczne podziękowania dla naszego niezawodnego przewodnika - Górski Włóczykij Przewodnik Michał Kulanek oraz firmy Orinoko - Art & Travel - jak zawsze wszystko dopięte na ostatni guzik.

A na zakończenie Akcji Lato 2022 zaprosiliśmy wszystkich miłośników planszówek, tych dużych i tych małych na turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski w grze planszowej CATAN, który odbył się 15 lipca 2022 roku.

Gminne Centrum Kultury dziękuje dzieciom i ich rodzicom za ogromny wkład, zaufanie, obecność i życzliwość. Życzymy Wam pogodnych, beztroskich i niezapomnianych wrażeń wakacji, udanego wypoczynku, pogody ducha i uśmiechu.

Sponsorem głównym Akcji Lato był Gaz-System. GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Spółka zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, przyczyniając się do rozwoju europejskiego rynku gazu. Wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.

A w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nędzy też nie wiało nudą…

Oto krótkie podsumowanie zajęć, które odbyły się od 5.07 – 14.07. Wakacyjne zajęcia w Bibliotece rozpoczęły się od warsztatów „Laboratorium dźwięku” z Naukowcami Pana Korka. Młodzi czytelnicy sprawdzili czym jest amplituda, częstotliwość i barwa dźwięku. Każdy uczestnik przygotował instrument z prostych przedmiotów dostępnych w domu. Miłośnicy zwierząt mogli zobaczyć rodzime i egzotyczne płazy na spotkaniu z biologiem Maciejem Kupczakiem z „Owady i spółka”. Prowadzący opowiedział również o życiu pszczół. Przedstawiono budowę ula, strój pszczelarza i sposoby wykorzystania wosku. Na zakończenie odbyła się słodka degustacja miodów. O!Teatr wystąpił dla widzów z Nędzy. Spektakl pt. „Lekcje ekologii Profesora Wiedzosława” dostarczył informacji na temat segregacji śmieci i recyklingu oraz wprawił w dobry humor prezentując liczne gagi. Ostatnią propozycją były warsztaty plastyczno-ruchowe „Architekt w Warszawie”, na których dzieci naszkicowały projekt wymarzonego domu, przypomniały sobie najważniejsze zabytki stolicy i stworzyły torebki na drobne upominki. Dzieci w wieku przedszkolnym zaproszono do Klubu Malucha, gdzie bibliotekarze czytali bajki i prowadzili edukacyjne zabawy.

Gminne Centrum Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy dziękuje dzieciom i ich rodzicom za ogromny wkład, zaufanie, obecność i życzliwość. Życzymy Wam pogodnych, beztroskich i niezapomnianych wrażeń wakacji, udanego wypoczynku, pogody ducha i uśmiechu.

Autor: materiał nadesłany/GCK Nędza, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności17 sierpnia 202215:43

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega!

Po Raciborzu krążą oszuści. OPS ostrzega! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Raciborski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz policję powiadomiono o próbach wyłudzenia pieniędzy.

red.
Aktualności18 sierpnia 202209:36

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor

Kobieta chciała skoczyć z okna na dziewiątym piętrze. Tragedii zapobiegł dyspozytor  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Raport 998. Trzynaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Dwa z nich były naprawdę poważne. W Szonowicach zawalił się fragment ściany i dachu budynku, z kolei w Raciborzu odnotowano próbę samobójczą. Zapobiegł jej dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202213:52

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Region:

Zielono, niebanalnie i industrialnie – tak będzie zmieniał się teren ParkAnów, czyli obszarów należących dawniej do nieczynnej dziś kopalni Anna. Swoją wizję przedstawili dwaj młodzi projektanci: Karolina Cieślik i Aleksander Bugla.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202212:54

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nadchodzący weekend w Raciborzu będzie bogaty w wydarzenia. Nie zabraknie ich także na Zamku Piastowskim. Sprawdź, co przygotowano!

Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Aktualności17 sierpnia 202222:39

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem

Zdjęcia jak z bajki wykonane pod Raciborzem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
fot. Andrzej Czogała
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202209:23

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Biznes17 sierpnia 202211:10

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową

Rafako: Elektrociepłownia Radlin przeszła z sukcesem próbę ciśnieniową - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał prasowy spółki, fot. EC Radlin
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202211:50

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne

W raciborskiej książnicy ruszyły zapisy na warsztaty genealogiczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pixabay.com/ScottishPerson
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.08.2022
17 sierpnia 202216:32

Nasz Racibórz 12.08.2022

Nasz Racibórz 05.08.2022
17 sierpnia 202216:30

Nasz Racibórz 05.08.2022

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.