Trombita i przyjaciel. Beskidzka nuta w RCK

Kolejny koncert umuzykalniający za nami. Tym razem nasi młodzi melomani poznawali muzyczną kulturę beskidzką, dlatego też koncert nosił nazwę „Trombita i przyjaciele”.
Muzyczne bogactwo tego regionu zaprezentowała nam Katarzyna Gacek-Duda, flecistka, doktorantka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Pani Katarzyna gra również na skrzypcach oraz na różnych odmianach fletów i piszczałek. Ponieważ pochodzi z beskidzkiej wsi Laliki, to zaprezentowała dzieciom piękno folkloru beskidzkiego, jakie jej w duszy gra i jakie wyniosła z domu rodzinnego. Pokazała najróżniejsze odmiany instrumentów używanych w muzyce góralskiej: trombitę, fujarę słowacką, róg pasterski, zbyrcok, okarynę, skrzypce góralskie. Pani Katarzyna opowiadała również o obrzędach w kulturze beskidzkiej, również na przykładzie własnego wesela. Ponadto prezentowała dzieciom przyśpiewki żywieckie i pastorałki. Całość wykonywana była w technice charakterystycznej dla muzyki ludowej tzw. białym głosem. Nie mogło zabraknąć również wspólnego śpiewania, dzieci wraz z naszym gościem i prowadzącym koncert Franciszkiem Borysowiczem wykonały utwór „Dnia jednego o północy” z akompaniamentem rytmicznym.
Koncerty umuzykalniające odbywają się w Raciborskim Centrum Kultury raz w miesiącu, najczęściej w piątki. Biorą w nich udział uczniowie raciborskich szkół podstawowych klas 1-3, w tym roku ok. 500 osób podczas 4 sesji koncertowych. Wspierane są finansowo przez UM Racibórz. Od 37 lat prowadzi je i tworzy ich program niezawodny Franciszek Borysowicz, który pięknie krzewi kulturę muzyczną wśród najmłodszych.






![Smutny finał interwencji Tworkowie, pożar w Kornowacu [RAPORT 998] Smutny finał interwencji Tworkowie, pożar w Kornowacu [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762671490b607a3da-1ac0-4601-ab81-488457234410-2-.jpg)
![Powstawało w bólach, ale już jest! Lodowisko Piastor oficjalnie otwarte [FOTO i WIDEO] Powstawało w bólach, ale już jest! Lodowisko Piastor oficjalnie otwarte [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762624686lodowisko-.jpg)
![Polsko-czeski pościg przez dwa powiaty. Złodzieje w rękach policji [WIDEO] Polsko-czeski pościg przez dwa powiaty. Złodzieje w rękach policji [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762699502578266358-1263536022476960-7287560577354771514-n-.jpg)
![Pierwsze łyżwiarskie disco na nowym lodowisku w Raciborzu. Program kolejnych wydarzeń i cennik [FOTO i WIDEO] Pierwsze łyżwiarskie disco na nowym lodowisku w Raciborzu. Program kolejnych wydarzeń i cennik [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762672535dsc-2853-.jpg)

































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany