Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja17 stycznia 201908:54

Z Ostroga do Łubowic. Zimowe spotkanie z poetą

Z Ostroga do Łubowic. Zimowe spotkanie z poetą  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak poznać bliżej kogoś, kto żył 200 lat temu, urodził się w pałacu, choć nie był bogaty, pisał wiersze i spacerował ścieżkami, którymi i my dziś możemy wędrować? Najlepiej odwiedzić miejsce z nim związane i przekonać się jak to życie wyglądało. 

Dlatego uczniowie klas piątych i szóstych SP1 z opiekunkami Karoliną Goldman-Gorgosz, Patrycją Pol i Bogumiłą Wołoszyn – Beker, wybrali się z wizytą do Łubowic, miejsca urodzenia Josepha von Eichendorffa, niemieckiego poety romantycznego. W tamtejszym Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań zorganizowane zostały dla naszych uczniów warsztaty edukacyjne, przybliżające postać poety.

Zajęcia prowadziła Anita Pendziałek, przekazując wiadomości w języku polskim i niemieckim. Uczestnicy dowiedzieli się skąd i kiedy na naszej ziemi pojawił się ród von Eichendorff, jakie były drogi życia przedstawicieli rodu i jak ściśle związane są one z kulturą polską i śląską.

W izbie pamięci obejrzeli pamiątki rodzinne, pamiątki przybliżające epokę romantyzmu, w której poeta tworzył oraz przedmioty śląskiej kultury ludowej, przybliżająca codzienne warunki życia prostych ludzi, o których i do których kierował swe utwory Joseph von Eichendorff. Ekspozycje prezentowały również dzieła poetyckie Josepha, tłumaczone na wiele języków m.in. japoński.

Zimowa aura sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, więc w drugiej części warsztatów odbyła się gra terenowa. Z wielką przyjemnością uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na zagadki w starych symbolach, płytach nagrobnych, wygrzebywanych spod śniegu, a także czytali i interpretowali fragmenty wierszy poety. Nie zabrakło również tradycyjnych zabaw w śnieżki.

Podsumowaniem zajęć była powtórka zdobytych wiadomości, smaczny obiad oraz drobny upominek w postaci breloczka z wizytówką Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach.

Naszym uczniom bardzo podobały się lekcje w nieformalnej atmosferze, a zdobyta wiedza na pewno nie zostanie zapomniana.

#sp1

Autor: SP 1, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 czerwca 202619:29

Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO]

Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Stadion przy ulicy Srebrnej w Raciborzu ponownie stał się areną piłkarskich zmagań młodych zawodników z Polski i zagranicy. W sobotnie przedpołudnie oraz wczesne godziny popołudniowe rozegrano trzeci turniej w ramach V4Cup o Puchar Prezydenta Miasta Raciborza Jacka Wojciechowicza. W zawodach udział wzięło szesnaście drużyn, które przez wiele godzin rywalizowały o końcowy triumf.

red., fot. Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.