Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja18 czerwca 201715:50

Marceli Reszka laureatem XXII Międzynarodowej Nagrody Prezydenta Katowic im. Stanisława Moniuszki

Marceli Reszka laureatem XXII Międzynarodowej Nagrody Prezydenta Katowic im. Stanisława Moniuszki  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W sobotę 17 czerwca, podczas Święta Śląskiej Pieśni i Muzyki Trojok Śląski, w katowickim amfiteatrze zostały wręczone prestiżowe Międzynarodowe Nagrody Prezydenta Miasta Katowice im. Stanisława Moniuszki, której laureatem jest pochodzący z Raciborza dyrygent, kompozytor i pedagog Marceli Reszka. 

Nagroda ta ustanowiona została z myślą o podkreśleniu ogromnego nieprzemijającego znaczenia ruchu muzycznego w kształtowaniu kultury i trwałych wartości etycznych płynących z upowszechniania piękna pieśni i muzykowania na Górnym Śląsku. Przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu społecznego ruchu na Górnym Śląsku. Jest to jedyna nagroda międzynarodowa w Europie, przyznawana w tej dziedzinie.

Marceli Reszka to pedagog z powołania, ale przede wszystkim pasjonat muzyki. W swojej wieloletniej pracy nauczyciela, kompozytora i dyrygenta kieruje się mottem “Śpiew jest mową serca; ku pociesze i radości serc ludzkich oraz na chwałę Boga najwyższego”. Wykazując się życiową mądrością, szacunkiem do drugiego człowieka i miłością do muzyki zdobywa zaufanie młodych ludzi i rozbudza w nich pasję i zamiłowanie do sztuki.

Laureat ukończył studia wyższe na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z wychowania resocjalizującego oraz studiów podyplomowych z resocjalizacji i socjoterapii. Jest założycielem i dyrygentem Młodzieżowego Chóru „Bel Canto”, działającego w Stowarzyszeniu „Pomocna Dłoń” w Raciborzu. Chór ten jest laureatem wielu konkursów wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2006 roku chór został odznaczony „Brązową odznaką honorową” przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, zaś w roku 2011 „Srebrną Odznaką Honorową” oraz „Dyplomem Specjalnym” w uznaniu zasług i osiągnięć w upowszechnianiu idei śpiewaczej oraz za aktywne uczestnictwo w chóralnej wspólnocie Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach.

Marceli Reszka jest pomysłodawcą i organizatorem koncertów dobroczynnych „Dzieci – dzieciom”, konkursu wojewódzkiego „Mistrz fletu”, którego XVII edycja przypada w tym roku. Jest czynnym nauczycielem muzyki, posiada I stopień specjalizacji zawodowej oraz tytuł nauczyciela dyplomowanego. Aktualnie prowadzi trzy chóry dziecięce, młodzieżowy chór „Bel Canto” oraz trzy zespoły fletowe.

Ma szeroko rozbudowany warsztat kompozytorski. Wielokrotnie zdobywał wyróżnienia i nagrody w konkursach kompozytorskich, festiwalach, przeglądach itp. Jego praca oraz osiągnięcia zostały wyróżnione również następująco:
- Nagroda Animatora Kultury w dziedzinie muzyki w 2008 roku,
- Nagroda Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury - Mieszko 2011 w kategorii Twórczość estradowa - muzyka,
- Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków za zajęcie 5 miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie o tytuł nauczyciela muzyki, przewodnika i opiekuna muzycznego - 2016 rok,

Został również odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2011 roku, Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w 2004 r., Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2009 r., Złotą Odznaką Honorową z Laurem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr - Zarząd Główny w Katowicach.

Również w pracy z solistami w dziedzinie poezji śpiewanej zdobywał najwyższe laury w konkursach. W swojej pracy prowadzi różnorodne zespoły muzyczne: wokalno-taneczne, wokalno-instrumentalne, instrumentalne oraz pracował z solistami, zdobywając nagrody i wyróżnienia. W 2002 roku został nagrodzony w Konkursie Kompozytorskim na nowe psalmodie (PZChiO – Oddział Śląski w Katowicach). Współautor wydanego w 2004 roku śpiewnika dla dzieci „Zimowe piosenki”. W 2005 roku z cyklu „Śląskie zeszyty nutowe” opublikowano i wydano staraniem PZChiO – Oddziału Śląskiego w Katowicach, część kompozycji na chór mieszany. W 2009 roku został wydany „Zbiór pieśni na chór mieszany” a w roku 2010 „Zbiór kolęd, pastorałek i melodii bożonarodzeniowych na flety podłużne”. W roku 2015 wydano „Missa de Sancta Trinitate”.

Marceli Reszka od ponad 40 lat nadal pełni funkcję organisty w raciborskich kościołach, Jest również kompozytorem muzyki m.in. do hymnu Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu, hymnu Zespołu Szkół w Pietrowicach Wielkich, hymnu stowarzyszenia „Pomocna Dłoń”, muzyki do baśni braci Grimm „Kopciuszek” oraz muzyki do sztuki Helmuta Kajzera „Gwiazda”.

Ma w swoim dorobku wiele opracowań i kompozycji: pieśni do słów J. Eichendorffa, nowe opracowania raciborskich pieśni ludowych, nowe opracowania kolęd na chór mieszany, psalmy i pieśni na chóry mieszane, pieśni na chóry dziecięce, piosenki dla dzieci, miniatury instrumentalne (organowe, fortepianowe, duety i tria instrumentalne itp.). Jest również autorem wielu nowych opracowań utworów muzyki klasycznej i popularnej.

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja1 grudnia 202319:42

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO]

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szkoła ze Słowackiego już przed adwentem zaprosiła swoich wychowanków, rodziców i sympatyków placówki na doroczny świąteczny kiermasz.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 grudnia 202318:56

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To miał być normalny mecz II ligi koszykówki kobiet. I był, do czasu... W trakcie spotkania z MKS Polkowice, dwie zawodniczki RKK AZS Racibórz - Zuzanna Stęc i Weronika Sobczyk - doznały poważnych kontuzji. Obecnie walczą o powrót do zdrowia.

opr. (greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport1 grudnia 202309:05

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Kultura i edukacja1 grudnia 202308:39

Muzeum pokazało swoje anioły

Muzeum pokazało swoje anioły - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu
Reklama
Aktualności30 listopada 202310:38

Biblioteczne kluby polecają się na zimowy czas

Biblioteczne kluby polecają się na zimowy czas - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Aktualności1 grudnia 202322:51

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Tekst i zdjęcia st. szer. Justyna Poznakowska - rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Nasz Racibórz 10.11.2023
10 listopada 202309:06

Nasz Racibórz 10.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.