Uczniowie Mechanika na targach CeMAT w Hanowerze

To już 23. grupa dziesięciu uczniów Mechanika, licząc od początku działań w programach unijnych Leonardo Da Vinci i ERASMUS - kształcenie zawodowe (2005 rok), która wyjechała na swoją zagraniczną praktykę zawodową. Grupa, która wyjechała na praktykę w niedzielę 23 kwietnia, rozpoczęła swoją praktykę wyjątkowo.
Uczniowie w poniedziałek 24 kwietnia mieli okazję zwiedzać targi Hannover Messe 2017. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest: "Integrated Industry - Creating Value". Tematyka wydarzenia łączy w sobie zagadnienia od cyfryzacji produktu po efektywność energetyczną i automatyzację procesów. Targi Hannover Messe odbywają się w Hanowerze od 70 lat. Polska jest w tym roku krajem partnerskim wydarzenia, o czym szeroko informowały media.
Niektórzy chłopcy z grupy mieli okazję wysłuchać przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego, który otworzył polskie stoiska wystawiennicze (inni, zatrzymując się w innych pawilonach, po prostu nie zdążyli). Będąc na tych targach można było poczuć smak wielkiego wydarzenia nie tylko gospodarczego, technicznego, ale też i medialnego.
W zgodnej opinii uczniów warto było, a nawet trzeba było być na targach CeMAT 2017. Tysiące wystawców i zwiedzających w wielu olbrzymich halach wystawienniczych robiły wrażenie. Nie sposób zobaczyć wszystkiego w ciągu jednego dnia. Targi w Hanowerze są największymi na świecie z branży technicznej. Największe firmy jak Siemens, ABB, Danfoss, Festo, Haier, Mitsubishi, Mocrosoft i inni pokazują najnowsze rozwiązania techniczne. Obok tych „wielkich” są również mniej znane firmy z wielu krajów świata – po prostu jest co oglądać.
Drugi dzień pobytu na praktyce w Brunszwiku chłopcy rozpoczęli spotkaniem z Dyrektorem Heinrich-Büssing-Schule- Berufsbildende Schulen Technik Braunschweig – Jurgenem Beissnerem i zwiedzaniem szkoły. Bogate wyposażenie pracowni i warsztatów szkoły, a właściwie centrum kształcenia zawodowego bardzo się podobało.
Po zwiedzaniu szkoły przyszedł czas na konkrety - pracę ze sprzętem informatycznym i mechatronicznym. Pierwszy tydzień zajęć odbywa się w HBS, a następnie uczniowie będą się szkolić w bogato wyposażonych pracowniach elektronicznych Physikalisch-Technische Bundesanstalt w Brunszwiku. Instytut ten oprócz badań naukowych, certyfikacji urządzeń dostarcza wzorcowego czasu dla całej Europy.
Uczniowie z Mechanika przez miesiąc będą doskonalić swoje umiejętności i podnosić swoje kompetencje zawodowe i językowe w HBS oraz w PTB w Brunszwiku.
Partnerzy niemieccy przygotowali także bogaty program kulturalno-sportowy i zwiedzanie firm regionu, np. Siemens czy fabrykę VW.
Pobyt uczniów w Niemczech jest możliwy dzięki realizowanemu w CKZiU nr 2 Mechanik programowi ERASMUS+ - kształcenie zawodowe pt; „Po doświadczenia i kwalifikacje do niemieckich firm” wspieranemu przez fundusze europejskie.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany