Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja29 kwietnia 201613:41

Zbroje bojowe, turniejowe, paradne... czyli spotkanie z raciborskim płatnerzem Robertem Stefanowskim w murach raciborskiej uczelni

Zbroje bojowe, turniejowe, paradne... czyli spotkanie z raciborskim płatnerzem Robertem Stefanowskim w murach raciborskiej uczelni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

„Mieczów ci u nas dostatek…” – takimi słowami przywitał zgromadzonych w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu gości Prorektor dr Jakub Berezowski. Kto uważnie przeczytał lekturę „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza, ten z pewnością pamięta literacką wizję przygotowań do wojny grunwaldzkiej. Okazji do przypomnienia sobie dzieł polskiego noblisty będzie w tym roku naprawdę wiele – rozpoczął się bowiem Rok Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji oraz z okazji przypadających na 23 kwietnia obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Biblioteka PWSZ przygotowała niespodziankę dla studentów. 

Gościem specjalnym spotkania był bowiem raciborski płatnerz – Robert Stefanowski. Zanim jednak Biblioteka zamieniła się w przedbitewną zbrojownię, dyrektor biblioteki Zenona Mrożek przywitała gości zbiorem ciekawostek z życia Henryka Sienkiewicza, a dr Barbara Piechaczek – wykładowca PWSZ oraz dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej – opowiedziała o mało znanych faktach z pośmiertnej podróży wielkiego pisarza do kraju. Jak się okazało, podróż ta przebiegała poprzez Austrię i Czechy oraz Śląsk. Opierając się na unikatowych materiałach, opublikowanych w gazecie „Polak” z dnia 27 października 1924 r., tak opisała ową podróż - „Przewiezienie zwłok Henryka Sienkiewicza przeistoczyło się w wielką demonstrację na jego cześć. Powrót zwłok Jego to powrót iście królewski…”.

Po tym pełnym wspomnień wstępie przyszedł czas na spotkanie z Robertem Stefanowskim – płatnerzem, specjalizującym się w rekonstrukcjach średniowiecznych i renesansowych zbroi. Tyle jeśli chodzi o definicję, wydaje się jednak, że bogate zdobnictwo i precyzja wykonania stawia ten zawód raczej bliżej artystów i złotników. Robert Stefanowski, prezentując swoją kolekcję zbroi, wprowadził słuchaczy nie tylko w świat średniowiecznych wojen, ale przede wszystkim w zacisze swojego warsztatu. Zdradzając techniki niemal zapomnianych dziś metod, takich jak szmelcowanie czy repusowanie, uchylił rąbka tajemnicy, która - jak twierdził - przekazywana była kiedyś wyłącznie z ojca na syna. Prezentując kolejne części uzbrojenia husarza opowiadał o mało znanych taktykach wojennych i bogatej symbolice samej zbroi. Okazuje się bowiem, że niepokonana przez 150 lat skrzydlata armia skrywa jeszcze wiele tajemnic. A co na ten temat pisze sam Sienkiewicz? Tak opisuje atak husarii w „Potopie”: „Spojrzymy: husaria już rozpuściła konie. Boże, co za impet! Wpadli w dym... znikli”.

Husaria to jednak tylko część twórczości płatnerskiej. Na spotkaniu można było zobaczyć wiele innych prac – od uzbrojenia z europejskiego kręgu kulturowego po zbroje inspirowane historią Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Nie tylko technika wykonania była ważna, ale i przeznaczenie zbroi - krótka klasyfikacja na zbroje bojowe, turniejowe czy zbroje paradne – to z pewnością ciekawostki dla wielbicieli historii. Czym się różni hełm zwany „psi pysk” od pełnej finezyjnej symboliki ostatniego dzieła raciborskiego płatnerza – zbroi Lorda Clifforda? Czym się różni zbroja rycerza od zbroi typu wschodniego? Tego wszystkiego dowiedzieli się dzięki spotkaniu studenci PWSZ. Nie zabrakło też możliwości przymierzenia elementów zbroi i szybko okazało się, że jest to nie lada wyzwanie. Któż jednak nie chciałby sobie zrobić zdjęcia w husarskim szyszaku? Drugi raz taka okazja może się nie powtórzyć…

fot. dr Gabriela Habrom-Rokosz, Dominika Osadzin FOTON

Autor: mgr Dorota Mucha,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.