Klimatyczna kawiarenka poetycka w I LO

Każdy uczeń z niecierpliwością wyczekuje końca lekcji w piątek. Nikomu nie przyszłoby do głowy, aby ostatni roboczy dzień tygodnia spędzić w szkole po godzinach, jednak ILO im. Jana Kasprowicza w Raciborzu w piątkowy wieczór 23 stycznia na swój sposób tętniło życiem. W szkolnej auli, która na ten czas zamieniła się w uroczą i klimatyczną kawiarenkę, odbył się wieczorek poetycki.
Przy blasku świec i pysznym poczęstunku odczytywane były utwory naszych szkolnych miłośników poezji. Bartłomiej Kempe, Jerzy Janiczko, Klaudia Guzy, Zuzanna Mroczek i Sandra Sztuka zadebiutowali tego wieczoru przed zgromadzoną publicznością. Warto wspomnieć, że młodzi poeci mają na swoim koncie wyróżnienia w konkursach. Chłopcy są finalistami Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Laur Plateranki", natomiast Klaudia jest finalistką wojewódzkiego konkursu "Daj mi słowo", "Na skrzydłach poezji" - to z kolei konkurs, w którym zaistniała Sandra Sztuka.
Na wieczorku poetyckim nie zabrakło również dr Jacka Molędy, który czytał swoje autorskie wiersze. Tym razem dał się poznać z zupełnie innej strony niż zwykle. Zaprezentował się zgromadzonym jako poeta. Czytał swoje wiersze, a także opowiadał anegdoty, które rozbawiały każdego słuchacza. Jest to wyjątkowa postać dla uczniów ILO, szczególnie początkujących poetów, którzy zwracają się do niego z każdym problemem, a on nigdy nie odmawia im swojej pomocy. Dzięki temu młodzież ma możliwości rozwoju umiejętności oraz może nauczyć się mnóstwa ważnych rzeczy dla artystów tej dziedziny.
Było to wyjątkowe wydarzenie zarówno dla nich, jak i dla pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia i opiekunki kółka poetyckiego - pani Grażyny Strózik, która wspiera swoich podopiecznych i daje im cenne wskazówki podczas rozkwitu ich twórczości. Tego wieczoru wśród publiczności znalazł się także pan Marek Rapnicki - znany animator kultury naszego miasta, wieloletni dyrektor Raciborskiego Domu Kultury, a dziś instruktor RCK, redaktor periodyku literacko-kulturalnego "Almanach Prowincjonalny". Bardzo cenne były jego komentarze, którymi ocenił twórczość młodych adeptów sztuki poetyckiej, tym samym zachęcając do dalszego rozwoju.
Jedną z atrakcji piątkowego spotkania był występ dziewcząt z klas maturalnych. W akompaniamencie Katarzyny Kwiotek tworzyły niepowtarzalny klimat swoimi interpretacjami znanych utworów poezji śpiewanej. Ada Tril zaskoczyła publiczność utworem Zbigniewa Herberta "17 IX". Weronika Pytel zaśpiewała "Znów wędrujemy" K. K Baczyńskiego do muzyki Grzegorza Turnau oraz "Uciekaj moje serce" Agnieszki Osieckiej. Aleksandra Flegel wykonała balladę Bolesława Leśmiana "Strój", do której przygrywał Arkadiusz Kotwica.
Tego typu inicjatywa to swego rodzaju powrót do tradycji. Dzięki ujawnieniu się ukrytych wcześniej talentów, po raz kolejny od wielu lat mogliśmy się spotkać twarzą w twarz z młodymi poetami, którzy mimo tego, że przed nimi jeszcze daleka droga do perfekcji, tworzą prawdziwą sztukę. Zatem warto oderwać się na moment od rzeczywistości i zatracić słuchając poezji. Szkoła to ciekawe miejsce na takie wydarzenie. Większość z nas z trudem jest w stanie wyobrazić sobie tak znaczną zmianę charakteru szkoły, a dzięki poezji i odpowiedniemu wystrojowi, może zagościć magiczna aura. Takie chwile są bezcenne i na długo zapadają w pamięci. Z pewnością wieczorek poetycki odbędzie się niebawem kolejny raz - najprawdopodobniej w kwietniu.
ILO
Wiersze młodych poetów z ILO można znaleźć na ich stronie internetowej: http://www.logomaci.wordpress.com
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany