Zamkowe zapowiedzi na święta i styczeń

Świąteczne zwiedzanie i styczniowe podróże po krainie cysterskich kapliczek a do tego zaproszenie do odwiedzenia nowego turystycznego portalu województwa śląskiego - przeczytaj najnowszy newsletter Zamku Piastowskiego.
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy rodzinne miasto odwiedza wielu raciborzan rozsianych po całym świecie. 26 grudnia będzie okazja do zwiedzenia Zamku Piastowskiego
Po Wigilii i pierwszym dniu Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to zamek i punkt informacji turystycznej są nieczynne, to okazja, by obejrzeć efekty zakończonej w 2012 r. odbudowy Zamku Piastowskiego. - W taki czas do Raciborza zjeżdża wiele osób związanych z naszym miastem i powiatem, które na co dzień rozsiane są po całym świecie. Notujemy wtedy duże zainteresowanie zwiedzaniem zamku. To dlatego 26 grudnia, w godzinach od 10.00 do 18.00, będzie można zwiedzić dawną siedzibę Piastów, obejrzeć m.in. wystawy poświęcone sokolim sztandarom tylko do 31.12.2014), zamkom i pałacom, izbę tradycji więziennictwa czy pełen ciekawostek skarbiec, w tym strojów do przebierania - przekonuje Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim. Czynny będzie także Punkt Informacji Turystycznej, pełen darmowych materiałów reklamowych, ale i odpłatnych pamiątek oraz lokalnych wydawnictw.
Kapliczki wiejskie. Opowieść o cystersach
Kapliczki wiejskie. Opowieść o cystersach i o Śląsku - wernisaż wystawy fotograficznej Agnieszki Kubicy otworzy 10 stycznia 2015 r. o godz. 16.00 nowy sezon wystawienniczy na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Wernisaż rozpocznie projekcja filmu „Kapliczki wiejskie. Świadectwo wiary i polskości”. Wstęp wolny.
Zdjęcia na wystawę powstały w ramach projektu realizowanego przez Ewę Kubicę z Politechniką Śląską. Niedawno plon tego przedsięwzięcia ukazał się drukiem w formie pięknego albumu, wydanego w ramach serii Collectanea Raudensis. Od 6 stycznia fotografie będzie można obejrzeć w domu książęcym Zamku Piastowskiego. Autorka to architekt, urbanista, wykładowca akademicki. Zawodowo zajmuje się przestrzenią wsi w aspekcie semiurbanizacji i przekształceń cywilizacyjnych. Prowadzi blog polityczny eska.salon24.pl
- ...Przez ponad pięć wieków, tuż obok dzisiejszej, znanej wszystkim górnośląskiej metropolii poprzemysłowej, cystersi budowali potężny jak na owe czasy obszar gospodarczo - kulturowy, oparty na tradycji polskiej i katolickiej. To właśnie język polski był ważną tarczą przeciwko sekularyzacji i zmianie wyznania. A kiedy przyszło najgorsze, czyli likwidacja klasztoru przez Prusy, na wsiach stały już pierwsze prywatne kaplice wybudowane z inspiracji cystersów. ...Po kasacie zakonu ruch budowy kaplic narasta i trwa nieprzerwanie aż do II wojny światowej. Kaplice powstają na gruntach prywatnych, za pieniądze mieszkańców, nie są własnością ani Kościoła, ani zakonu, a więc nie podlegają kasatom sekularyzacyjnym. Tworzy się nowy obyczaj kulturowy, który ma zasadniczy wpływ na kształt przestrzeni wyznaczając, zazwyczaj w centralnym miejscu wsi, przestrzeń sacrum, opieka nad którą jest powierzona miejscowej społeczności poprzez jej własną, samodzielną decyzję. Prusacy skasowali klasztor cystersów, zniszczyli jego księgozbiór, zrabowali cenne przedmioty kultu. Nie zdołali jednak zatrzeć owoców wielowiekowej pracy i modlitwy białych braci – są one trwale obecne i w krajobrazie i w obyczaju śląskiej ziemi. ...Jest coś przedziwnego w tym, jak krajobraz przechowuje pamięć dobrych dzieł i mądrych decyzji, krajobraz, czyli rzeczywisty kształt przestrzeni - warto patrzeć uważnie i pilnie słuchać jego opowieści - przekonuje Ewa Kubica.
Poznaj nowy portal www.slaskie.travel
Chcielibyśmy zaprosić do nowego portalu http://www.slaskie.travel/ prezentującego atrakcje i produkty turystyczne województwa śląskiego, stworzonego przez Śląską Organizacją Turystyczną. W portalu znalazły opisy i zdjęcia dla 1500 atrakcji turystycznych w 4 wersjach językowych (polska, angielska, niemiecka i rosyjska), 250 wirtualnych wycieczek po regionie i obiektach turystycznych, propozycje tras turystycznych oraz kalendarium wydarzeń. Portal w bardzo atrakcyjny sposób przedstawia potencjał turystyczny regionu, propozycje spędzenia wolnego czasu, m.in dzięki zamieszczonym w nim artykułom. Znajdują się tu również narzędzia umożliwiające tworzenie indywidualnych tras, wycieczek, które po wydrukowaniu mogą służyć jako osobisty mini-przewodnik. Portal jak i wszystkie podserwisy są na bieżąco aktualizowane.
Zapraszamy równocześnie do naszego podserwisu, którym jest powiat raciborski http://powiatraciborski.slaskie.travel/ Tam w jednym miejscu znajdą Państwo m.in. plan aktualnych wydarzeń, aktualności, które odbywają się na terenie całego powiatu raciborskiego. Są audiowycieczki po Raciborzu w dwóch wersjach - dla dorosłych oraz dzieci (również w języku niemieckim), ciekawe galerie. Jest także baza gastronomiczna, noclegowa i wiele innych przydatnych informacji dla miłośników turystyki i nie tylko.
agencja zamek
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany