Wolontariusze roku 2014 nagrodzeni

Na konkurs "Wolontariusz Roku 2014" wpłynęło 14 wniosków. Na posiedzeniu 13 listopada 2014 roku członkowie Kapituły konkursu, której przewodniczyła Ludmiła Nowacka, zastępca prezydenta Raciborza ocenili wnioski pod względem: dobroczynnej, społecznej działalności osób, które świadczą swoją pracę nieodpłatnie na rzecz mieszkańców Raciborza. Wyniki konkursu ogłoszono w dniu 5 grudnia 2014 r. podczas uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które odbyły się w Raciborskim Centrum Kultury.
Sylwetki nagrodzonych wolontariuszy:
Elżbieta Wojdała
Wolontariusz Roku 2014 w dziedzinie kultury
Pani Elżbieta Wojdała z wykształcenia anglistka, na co dzień jest nauczycielką języka angielskiego w Liceum Ekonomicznym w Raciborzu. Od 17 lat jest związana ze Stowarzyszeniem Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło", najpierw jako aktywnie udzielająca się matka tancerki, a od 16 lat jako wiceprezes Stowarzyszenia. Funkcję tę pełni społecznie, a bardzo liczne zadania wypełnia wyjątkowo rzetelnie. Zakres jej zadań obejmuje całą logistyczną stronę działalności dwudziestu zespołów artystycznych Stowarzyszenia, które liczą ponad trzysta osób. Dodatkowo pani Elżbieta nieodpłatnie tłumaczy zagraniczną korespondencję wpływającą do Towarzystwa, w czasie corocznego Międzynarodowego Festiwalu Artystycznego "Śląsk Kraina Wielu Kultur" jest pilotem zespołów zagranicznych, a podczas wyjazdów pełni funkcję tłumacza i opiekuna dzieci oraz młodzieży. Pani Elżbieta jest też członkiem komitetów organizacyjnych zbiórek publicznych na rzecz ciężko chorych dzieci. W 2014 roku była inicjatorką i współorganizatorką zbiórek: na rzecz trzyletniej Mai Przysiężny chorującej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) i sześcioletniej Natalii Kwiatkowskiej chorującej na dziecięce czterokończynowe porażenie mózgowe.
Beata Wysoczańska-Skroban
Wolontariusz Roku 2014 w dziedzinie ochrony zdrowia
Pani Beata Wysoczańska-Skroban z wykształcenia jest pielęgniarką. Pełni funkcję Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Koła Terenowego przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu oraz przewodniczącej koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci także przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Jest inicjatorką wielu działań społecznych i środowiskowych na rzecz dzieci i dorosłych związanych z ochroną zdrowia. Od wielu lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną promującą zdrowy styl życia. Wśród działań pani Beaty na szczególne wyróżnienie zasługuje kilkuletnie już zaangażowanie w organizację Raciborskich Dni Promocji Zdrowia oraz współdziałanie z kołami TPD w Raciborzu. Od 2014 r. jest odpowiedzialna za działalność "Klubu Stomika". W ramach jego działalności organizuje spotkania edukacyjne na temat "Jak żyć ze stomią".
Łukasz Tomaszek
Wolontariusz Roku 2014 w dziedzinie pomocy społecznej
Pan Łukasz Tomaszek jest absolwentem Medycznej Szkoły Policealnej Województwa Śląskiego nr 1 w Raciborzu, który z pasją, w ramach samodoskonalenia, poszerza swoją wiedzę i umiejętności, aby pełniej i skuteczniej pomagać potrzebującym. Pan Łukasz od lutego 2014 r. udziela się jako wolontariusz w Domu dla Bezdomnych Arka.N. Jest osobą, która potrafi dostrzec wokół siebie ludzi potrzebujących, samotnych i bezradnych, a nade wszystko schorowanych, opiekuje się nimi z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem. W Domu dla Bezdomnych Arka.N prowadzi także rehabilitację mieszkańców. Na szczególne wyróżnienie zasługuje przypadek, gdy jeden z mieszkańców przez trzy lata pozostawał w śpiączce, potem trafił do Domu Arka.N i dzięki wytrwałości pana Łukasza i jego kilkumiesięcznej pracy, mężczyzna ten zaczął poruszać się na wózku, a niedawno, po raz pierwszy wstał o własnych siłach i zrobił pierwsze kroki.
Tomasz Trzęsiński
Wolontariusz Roku 2014 w dziedzinie sportu
Pan Tomasz Trzęsiński jest nauczycielem wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 2 w Raciborzu, Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego "Ikar" Racibórz, gdzie pełni funkcję trenera piłki nożnej dzieci i młodzieży. W klubie działa od 13 lat. Korzystając ze swojego doświadczenia pedagogicznego i trenerskiego, zachęca zawodników do systematycznej aktywności fizycznej, do realizacji swoich piłkarskich pasji. W klubie trenuje około 60 zawodników, w przedziale wiekowym od 3 do 16 lat. Na działalność wolontaryjną pan Tomasz poświęca około 18 godzin tygodniowo. Dla zawodników stara się być zarówno partnerem, jak i autorytetem. Sprawnie posługuje się metodami szkoleniowymi, które wspierają rozwój fizyczny podopiecznych, ale i kształtują ich postawy. Pan Tomasz Trzęsiński aktywnie poszukuje także sponsorów zapewniając młodym piłkarzom m.in. stroje i sprzęt sportowy. Jest osobą odpowiedzialną w Klubie za budżet, treningi, wyjazdy na mecze i wszystkie inne sprawy związane z funkcjonowaniem Stowarzyszenia.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany