Wicekurator pochwalił dyrektorów raciborskich placówek oświatowych

"Raciborskie szkolnictwo w czołówce jeśli chodzi o autonomię placówek oświatowych i jakość kształcenia" - tak twierdzi Dariusz Wilczak wicekurator w katowickim Kuratorium Oświaty.
27 listopada w Urzędzie Miasta w Raciborzu miało miejsce podsumowanie II Śląskiego Kongresu Oświaty, który odbywał się w dniach 24-25 listopada w Katowicach. Miasto Racibórz na kongresie reprezentowali Ludmiła Nowacka, zastępca prezydenta Raciborza oraz dyrektorzy miejskich placówek oświatowych. Podsumowania w Raciborzu dokonał Dariusz Wilczak wicekurator w katowickim Kuratorium Oświaty.
Na spotkaniu z dyrektorami miejskich placówek oświatowych tj.: przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów wicekurator przedstawił statystyki kształcenia uczniów w Raciborzu w odniesieniu do kraju i województwa śląskiego.
Dariusz Wilczak podkreślił, że raciborskie szkolnictwo jest w czołówce jeśli chodzi o autonomię placówek oświatowych i jakość kształcenia. Podkreślił fakt, że wyniki sprawdzianu kompetencji w szkołach podstawowych oraz wyniki z egzaminu gimnazjalnego są w Raciborzu wyższe aniżeli średnia krajowa i województwa śląskiego.
- To bardzo ważne aby władze gminy dawały placówkom oświatowym samodzielność oraz możliwość wdrażania innowacji w szkole. Podkreślam, że w Raciborzu właśnie tak jest. Bardzo pozytywnie oceniam prowadzony w Raciborzu program nauki pływania uczniów w klasach jeden - trzy, który dotuje Miasto. W województwie śląskim to rzadko spotykane. Na wysokim poziomie szkoły uczą języków obcych - mówił Dariusz Wilczak wicekurator w katowickim Kuratorium Oświaty.
Spotkanie było okazją do podsumowania innych innowacyjnych projektów, które prowadzą miejskie placówki oświatowe. Mowa była o wprowadzeniu oddziałów integracyjnych w szkołach i przedszkolu nr 21, gdzie w zajęciach uczestniczą uczniowie pełnosprawni i niepełnosprawni. Mówiono o praktykach zawodowych w placówkach oświatowych odbywanych przez studentów rodzimej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, również o prowadzeniu bezpłatnych zajęć w przedszkolach wychodzących ponad podstawę programową. Pozwalają one na rozwijanie wielu dodatkowych umiejętności u dzieci. Omówiono również wczesne wspomaganie rozwoju dziecka zagrożonego niepełnosprawnością oraz podkreślano nowatorski program prowadzenia klas z nauką zawodu w gimnazjum.
- Porównując wyniki nauczania w Państwa szkołach z poprzednich lat, to wyniki z ostatniego roku zarówno w szkole podstawowej jak i gimnazjalnej są na tyle zadowalające, że w wielu przypadkach ich średnia jest wyższa niż średnia w województwach i w kraju. Biorąc pod uwagę języki obce, to wyniki np. z egzaminów gimnazjalnych z części językowej w tym powiecie przewyższają średnią krajową. Jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe, to zachwyciła mnie nauka pływania, która jest darmowa we wszystkich szkołach podstawowych dla klas I-III. To nie zdarza się wszędzie - powiedział wicekurator Dariusz Wilczak.
Wicekurator docenił także autonomię raciborskich szkół i przedszkoli. - Bardzo ważne jest, aby nauczyciele wychodzili też poza program nauczania i realizowali swoje wizje. W Raciborzu autonomia działa już od lat, co w innych szkołach nie jest takie oczywiste - dodał wicekurator.
Wicekurator przedstawił wyniki sprawdzianu kompetencji w skołach podstawowych oraz egzaminu gimnazjalnego:
Wyniki sprawdzianu kompetencji w szkołach podstawowych w latach szkolnych 2013/2014
Racibórz 26,34
kraj 26,30
województwo 25,25
Wyniki części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego w latach szkolnych 2013/2014
kraj 63,5 %
województwo 64,0 %
Racibórz 61,9 %
Wyniki części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego w latach szkolnych 2013/2014
kraj 49,50 %
województwo 49,10 %
Racibórz 48,30 %
Wyniki części językowej egzaminu gimnazjalnego zakres podstawowy w latach szkolnych 2013/2014
Racibórz 69,23 %
kraj 60,50 %
województwo 60,04 %
um, aha
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany