Nauczyciele SP1 na kursie doskonalenia zawodowego w Walii

W październiku nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu uczestniczyli w kursie doskonalenia zawodowego w Walii, w ramach projektu „Zagraniczna Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Wielka Brytania, w tym Walia, słynąca z wysokiego poziomu edukacji, licznych bogactw kulturowych i zabytków stała się częścią projektu Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu, pt. "Be Smart, My student !" - doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych ucznia na przykładzie szkół europejskich". Sześciu nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej wyjechało do Walii w poszukiwaniu nowych form i metod pracy z małym dzieckiem, a w szczególności z dzieckiem 6-letnim. W wizytowanych czterech placówkach oświatowych miasta Wrexham nauczyciele uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w szkole i poza murami szkoły (outdoor learning) oraz zapoznali się z nowymi sposobami organizowania przyjaznej dziecku przestrzeni klasowej i szkolnej. Jak zauważono, w szkołach Wrexham szeroko rozwinięte są zajęcia w terenie, w tak zwanych Forest Schools. Zajęcia w środowisku pozaszkolnym są starannie powiązane z zajęciami w klasie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych TIK. Szkoły goszczące, którymi były Victoria Community Primary School, Gwenfro Community Primary School oraz St Mary%u2019s Primary School, mają wypracowanych szereg sposobów motywowania uczniów do nauki i weryfikowania ich wiedzy. Zaobserwowane metody pracy z uczniem 5- i 6-letnim oraz zdobyte doświadczenia z pewnością pozwolą nauczycielom na wzbogacenie warsztatu pracy, bazy dydaktycznej oraz organizację zajęć w sposób zachęcający uczniów do poszerzania wiedzy w przyjazny dla nich sposób.
Wyjazd kadry SP1 do Walii był drugim w tym roku zagranicznym szkoleniem, zorganizowanym dla nauczycieli SP1. Pierwszy miał miejsce w Reykjaviku, w Islandii i dotyczył tematyki "Outdoor learning". W styczniu br. placówka opracowała projekt i otrzymała środki z Unii Europejskiej, w wysokości 80 tysięcy zł na realizację projektu "Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.1. Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli - projekty systemowe. Jest projektem pilotażowym, prowadzonym na zasadach programu Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" (LLP),
bs
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany