O kłamstwie na maturze

Do próbnych matur przystąpiło 250 uczniów trzecich klas II LO. Wczoraj pisano egzamin z języka polskiego, dzisiaj z wybranego języka obcego, a jutro z przedmiotu obowiązkowego.
Na próbnej maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym, tegoroczni maturzyści w części czytania ze zrozumieniem, musieli zmierzyć się z fragmentem tekstu Leszka Kołakowskiego „O kłamstwie”. Następnie mieli dwa tematy do wyboru. Mogli zająć się charakterystyką Izabeli Łęckiej na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa lub na podstawie „Makbeta” Szekspira, opisać narodziny zbrodniarza. W części rozszerzonej należało odpowiedzieć na szereg pytań do fragmentu tekstu Umberto Eco oraz dokonać analizy wiersza Zbigniewa Herberta „Potęga smaku” lub porównać bohaterów „Faraona” Bolesław Prusa w zestawieniu z „Szewcami” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wśród uczniów II LO najczęściej wybierano temat dotyczący „Lalki” B.Prusa.
Na języku angielskim, spośród trzech tematów, największym powodzeniem cieszył się ten dotyczący znajomości zawiązywanych przez internet, oprócz tego można było pisać o sławnej osobie, którą się podziwia lub stworzyć historię o nieoczekiwanym przebiegu.
Na uczniów czekają już kolejne arkusze egzaminacyjne z wybranego przedmiotu obowiązkowego, z którymi będą musieli uporać się jutro. Jak powiedział dyrektor II LO Leszek Wyrzykowski, najwięcej osób zgłosiło się na biologię, na drugim miejscu, zupełnie niespodziewanie, znalazła się matematyka, popularnością cieszyły się też WOS i geografia.
W arkusze próbnych matur zaopatrzyło szkołę zupełnie bezpłatnie wydawnictwo „Operon”. Jeżeli szkoła zdecydowałaby się na arkusze proponowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną z Jaworzna, to próbna matura mogłaby się odbyć dopiero w styczniu, a jak mówi Leszek Wyrzykowski, dla uczniów byłoby to już za późno, bo nie mieliby szansy na zmianę deklaracji maturalnej, jeżeli w ostatniej chwili zdecydowaliby się wybrać inny przedmiot, niż na maturze próbnej. Dzięki temu, że egzamin odbywa się jeszcze w listopadzie, to najpóźniej do Świąt, uczniowie poznają jego wyniki, a i prace zostaną omówione. Ponadto, jeżeli szkoła czekałaby na arkusze z CKE, to musiałaby pokryć koszty ich wydrukowania.
„Prawdziwe” matury rozpoczną się za pięć miesięcy – 4 maja 2009.
Iwona Świtała
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany