Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja12 czerwca 202309:15

Trojok Śląski, czyli święto śląskiej pieśni chóralnej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Trojok Śląski, czyli święto śląskiej pieśni chóralnej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Na scenie Domu Kultury "Strzecha" po raz kolejny wybrzmiał koncert pieśni i tańca śląskiego w wykonaniu amatorskich zespołów artystycznych Ziemi Raciborskiej i okolic.

Organizatorami raciborskiego Trojoka Śląskiego tradycyjnie już byli: Śląski Związek Chórów i Orkiestr Okręg Raciborski, Powiat Raciborski oraz Raciborskie Centrum Kultury. Koncert poprowadziła Agnieszka Kawulok, a przygotowanie i reżyserię koncertu oraz dyrygenturę finałowej pieśni zapewniła Prezes Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr Okręg Raciborski - Kornelia Pawliczek-Błońska. Podczas koncertu dziękowała zespołom i wykonawcom, a także wręczyła kolejne odznaczenia za wieloletnią aktywną działalność, tym razem wyróżnionym śpiewaczkom chóru BEL CANTO.

W koncercie wystąpili:

• Młodzieżowy chór BEL CANTO ze Stowarzyszenia Pomocna Dłoń w Raciborzu pod dyr. Marcelego Reszki,
• Chór mieszany BRZEZIE przy parafii św. app. Mateusza i Macieja pod dyr. Aleksandry Gamrot,
• Chór CANTATE działający przy DFK w Pawłowie pod dyr. Gabrieli Grytner,
• Chór EICHENDORFFA działający przy DFK w Raciborzu pod dyr. Anny Dawidów,
• Żeńska grupa Chóru CECYLIA działającego przy MOK i DFK w Krzanowicach pod dyr. Kornelii Pawliczek-Błońskiej,
• Zespół RACIBORZANIE ze Stowarzyszenia ŹRÓDŁO,
• Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Baborowie.

Tanecznym akcentem koncert wypełnił występ Zespołu RACIBORZANIE ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej ŹRÓDŁO, który w tradycyjnych strojach wykonał wiązankę tańców śląskich, wśród nich: Chodzuny (Przez woda kuniczki), Ciepok, Gołumbek, Młyn raciborski, Waloszek (Zajunczek) i Munika. Za zespół odpowiedzialna była Anna Dawidow. Istotnym elementem występu była prezentacja bogato zdobionych strojów śląskich. Tańczące w zespole dziewczyny miały na sobie tradycyjne jupki z brokatowymi fartuchami, na nogach spotykani, na głowach odtworzone według wzorów muzealnych charakterystyczne tylko dla Raciborza wianki. Chłopcy tańczyli w skórzanych cholewiakach, spodniach jeleniokach, koszulach raciborskich z wyszytym charakterystycznym wzorem drogi rzymskiej na kołnierzach i mankietach zakończonych kwadratowymi wypustkami. Na koszule założone granatowe brucliki, a pod szyją chustki jedbowki.

Na zakończenie tegorocznego Trojoka Śląskiego zespoły uczestniczące w koncercie wspólnie wyśpiewały utwór "Jest miasteczko" upamiętniające jego autora - Romana Masarczyka - pierwszego dyrygenta Okręgu Raciborskiego Związku Śląskich Kół Śpiewaczych po II wojnie światowej. Zabrzmiały słowa piosenki: "Racibórz, Racibórz, miasteczko moich snów...".

Autor: RCK, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 września 202521:24

Pałac w Sławikowie odsłoni swoje tajemnice [ZAPOWIEDŹ]

Pałac w Sławikowie odsłoni swoje tajemnice [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. lotnicze arch. R. Ambroziewicza
Sport17 września 202520:48

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO]

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Na stadionie przy ul. Srebrnej 12 w Raciborzu rozegrano dziś, 17 września mecz 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Spotkanie miało niecodzienny charakter, ponieważ naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny noszące tę samą nazwę – Unia Racibórz oraz rezerwy Unii Turza Śląska.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności18 września 202513:28

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartek, 18 września 2025 roku, w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wydarzenie to poświęcone było osobom, które od lat dzielą się tym, co najcenniejsze – własną krwią. Podczas ceremonii wręczono odznaki i legitymacje „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

(greh)
Reklama
Aktualności18 września 202520:01

Edukacja zdrowotna – znikome zainteresowanie w raciborskich szkołach

Edukacja zdrowotna – znikome zainteresowanie w raciborskich szkołach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

W polskich szkołach w roku szkolnym 2025/2026 wprowadzono nowy przedmiot – edukację zdrowotną. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez raciborski magistrat, zainteresowanie tymi zajęciami wśród uczniów jest znikome.

(greh)
Strony Partnerskie18 września 202518:27

Dziedzictwo Leona Mludka rozkwita – Pietrowice Wielkie z Zielonym Arboretum dzięki WFOŚiGW

Dziedzictwo Leona Mludka rozkwita – Pietrowice Wielkie z Zielonym Arboretum dzięki WFOŚiGW - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dwadzieścia lat temu pasja jednego człowieka stała się początkiem niezwykłej przemiany. Leon Mludek, pszczelarz, społecznik i ekolog, stworzył przy drodze do Gródczanek, tuż obok pątniczego kościółka pw. św. Krzyża, niewielkie arboretum. Dziś, po latach, ten zakątek natury rozkwita na nowo, wzbogacony o nowe nasadzenia, ścieżki i przestrzenie rekreacyjne, stając się jednym z najpiękniejszych punktów na mapie Pietrowic Wielkich.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.09.2025
19 września 202510:07

Nasz Racibórz 19.09.2025

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.