Reklama

Najnowsze wiadomości

Sport12 sierpnia 202109:39

Olimpijskie gwiazdy zabłysną na Memoriale Kamili Skolimowskiej

Olimpijskie gwiazdy zabłysną na Memoriale Kamili Skolimowskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

25 dni pozostało do zaplanowanego na 5 września Memoriału Kamili Skolimowskiej, którego gospodarzem ponownie będzie Stadion Śląski. Wśród zawodników biorących udział w zmaganiach znajdzie się podwójna medalistka IO w Tokio, Justyna Święty-Ersetic.

Na Stadionie Śląskim odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wyjątkowe wydarzenie. Udział w imprezie zapowiedzieli medaliści Igrzysk Olimpijskich z Tokio, m.in. obecni na konferencji – znakomita biegaczka Justyna Święty-Ersetić oraz Paweł Fajdek specjalizujący się w rzucie młotem. Zarząd województwa reprezentowali – marszałek Jakub Chełstowski oraz wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Po Mistrzostwach Świata w Sztafetach, Drużynowych Mistrzostwach Europy i Memoriale Janusza Kusocińskiego, Memoriał Kamili Skolimowskiej to czwarte w tym roku pod względem rangi i znaczenia zawody lekkoatletyczne organizowane na Stadionie Śląskim. Nadarzy się przy tym wyjątkowa okazja, aby zobaczyć lekkoatletycznych bohaterów z Tokio. Na trybunach będzie mogło zasiąść 25 tysięcy widzów. Wstęp jest wolny.

- Dziewięć z 14 medali zdobytych w Tokio to zasługa lekkoatletów. Tym większą czujemy z tego powodu satysfakcję. Ogromne gratulacje szczególnie dla Justyny Święty-Ersetić, Anity Włodarczyk i Pawła Fajdka. Za chwilę minie rok odkąd Stadion Śląski stał się Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. Zadbaliśmy o to, by reprezentanci Królowej Sportu czuli się u nas jak w domu. Pięknym tego dopełnieniem był złoty medal obroniony na arenie kultowego Kotła Czarownic drużynowo w maju, a wcześniej bardzo udane Mistrzostwa Świata w Sztafetach, organizowane w trudnym momencie, bo w ścisłym reżimie sanitarnym związanym z pandemią. Determinacja i ciężka praca przyniosły efekt i wielką nagrodę w postaci przyznania naszemu województwu organizacji Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w 2028 roku. Imprezy tej rangi jeszcze w Polsce nie było. Tymczasem już 5 września czeka nas Memoriał Kamili Skolimowskiej, na który ze swej strony serdecznie zapraszam. Będzie okazja zobaczyć naszych mistrzów, nagrodzić ich brawami za te wszystkie medale, które zdobywają pod flagą biało-czerwoną – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski dodając, że Śląskie śmiało można dziś nazywać lekkoatletyczną stolicą Polski.

- Memoriał Kamili Skolimowskiej jest kolejną wielką, niezwykle prestiżową imprezą lekkoatletyczną, której jesteśmy organizatorem. Dobrym momentem, by głośnym dopingiem i gromkimi brawami podziękować naszym reprezentantom za fantastyczny wynik osiągnięty podczas olimpiady w Tokio. Staraliśmy się stworzyć lekkoatletom na Śląsku dom. By mogli tu wracać, trenować, czuć się po prostu u siebie. Dziś możemy powiedzieć, że wszyscy jesteśmy częścią tego zwycięskiego zespołu. To wspaniałe uczucie móc uczestniczyć w czymś tak wyjątkowym – dodał wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Polskę podczas igrzysk w Tokio reprezentowało 211 zawodników. Biało-czerwoni wzięli udział w 137 z 339 konkurencji w 28 dyscyplinach. Historycznego wyczynu dokonali lekkoatleci. Co prawda mieliśmy już kiedyś w przeszłości „wunderteam” (określenie polskiej reprezentacji lekkoatletycznej w latach 1956-1966), ale nawet wtedy Polacy na lekkoatletycznych stadionach nie zdobywali tylu medali co w tym roku w Tokio. Podczas igrzysk polscy lekkoatleci sięgnęli po 9 krążków: 4 złote medale, 2 srebrne i 3 brązowe. Sensacją był złoty medal w chodzie na 50 kilometrów Dawida Tomali. Srebro w rzucie oszczepem zdobyła Maria Andrejczyk. Brązowy medal w biegu na 800 metrów przypadł w udziale Patrykowi Dobkowi. Polacy okazali się bezkonkurencyjni w rzucie młotem. Po złoto sięgnęła Anita Włodarczyk, zdobywając jednocześnie swój trzeci złoty medal w karierze. Malwina Kopron sięgnęła po brązowy krążek, brąz zdobył także Paweł Fajdek, medal z najszlachetniejszego kruszcu wywalczył Wojciech Nowicki.

- Jadąc do Tokio wiedzieliśmy, czego chcemy. To były ogromne emocje, ale to nie znaczy, że chcę spocząć na laurach i myśleć o odpoczynku. Jesteśmy częścią fantastycznego, sportowego świata, stworzonego tutaj na Śląsku – na Stadionie Śląskim. Przed wrześniowym memoriałem już teraz budzi się we mnie taka pozytywna, sportowa złość, by dać kibicom jeszcze coś od siebie, powalczyć o trofea. Bo przecież to jest esencją sportu – podkreślał podczas dzisiejszej konferencji prasowej Paweł Fajdek.

Gościem konferencji była także nasza świetna biegaczka, Justyna Święty-Ersetić, jedna z bohaterek sztafet 4x400 m w Tokio. Złoty krążek wywalczyła sztafeta mieszana: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetić, Kajetan Duszyński. Popularne „aniołki Matusińskiego”, sztafeta kobiet zdobyła srebro w składzie: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetić.

- Zdobycze medalowe z igrzysk „smakują” szczególnie. Bo droga do Tokio nie była łatwa. Zmagałam się z kontuzją, która zresztą do tej pory daje mi się we znaki. Bardzo ciężko przeszłam zakażenie koronawirusem. Pojawiały się chwile zwątpienia, zadawałam sobie pytanie, czy dam radę. Wygrała determinacja, siła sportowego ducha. Bo cóż może bardziej motywować niż świadomość walki o medale na olimpiadzie? Było warto podjąć ten wysiłek. Jestem niezwykle zmotywowana do kolejnych rywalizacji. 5 września na trybunach Stadionu Śląskiego, w przeciwieństwie do igrzysk, zasiądą kibice. Ich doping powinien nieść nas do wygranej – zaakcentowała Justyna Święty-Ersetić.

Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie szczególny dla Piotra Małachowskiego. Dwukrotny mistrz olimpijski w rzucie dyskiem zakończy podczas tych zawodów swoją karierę.

- Na pewno jest to chwila wzruszenia, łza w oku się zakręci, ale przecież nie zostawiam po sobie spalonej ziemi. Nasi lekkoatleci to światowa czołówka. Mamy niebywale mocną ekipę. Zresztą to, czego dokonali w Tokio jest znakomitą wizytówką ich możliwości – podsumował obecny na dzisiejszej konferencji Piotr Małachowski.

LOTTO Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej jest zaliczany do cyklu World Athletics Continental Tour Gold. Mityng organizowany jest od 2009 roku dla uczczenia pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej. Transmisję przeprowadzi Telewizja Polska.

Autor: slaskie.pl, fot. Tomasz Żak/UMWS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności24 maja 202212:59

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

Radny Piotr Klima na komisji budżetowej o przeciągające się prace na Rybnickiej, radna Szukalska o jakość prac na Katowickiej.

(greh)
Aktualności24 maja 202218:07

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dzięki wzorowej współpracy i szybkiemu przepływowi informacji między Komendą Powiatową Policji w Raciborzu a Komisariatem Policji w Kostrzynie nad Odrą zatrzymano poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna usłyszy również zarzut gróźb karalnych kierowanych do dwóch mieszkanek Raciborza oraz będzie się tłumaczył za nielegalne posiadanie amunicji i przedmiotu przypominającego broń palną.

KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202209:13

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP ponownie nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem siedem interwencji. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Janusz Tlon, Adam Białuski
Reklama
Aktualności24 maja 202218:56

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Sprawa dotyczy śmiertelnego wypadku z 7 grudnia 2018 r., a jest głośna od lutego zeszłego roku, kiedy to w raciborskim sądzie zapadł wyrok skazujący maszynistę Kolei Śląskich.

red.
Aktualności24 maja 202210:44

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO]

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Powiat:

Niecałą godzinę zajęło wykonanie nowego zagospodarowania małego skrawka pola na granicy gminy Pietrowice Wielkie i Rudnik. Niegdyś stykały się tu trzy majątki ziemskie i spotykali – jak to mówiono - grafowie.

(waw)
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności24 maja 202212:17

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Nie maleję napięcie pomiędzy prezydentem Dariuszem Polowym a rządzącą większością w Radzie Miasta. Główny majowy temat sesji to spółki miejskie.

(greh)
Reklama
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Aktualności24 maja 202212:51

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Prezydent Dariusz Polowy i jego zastępca Dawid Wacławczyk nie pojawili się na majowych komisjach gospodarki i finansów. Na pytania radnych odpowiada wiceprezydent Dominik Konieczny, tym razem w kwestii proponowanych zmian budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności25 maja 202209:08

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/umsiedlungen
Aktualności25 maja 202211:15

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Wzrost stawki WIBOR zwiększył nominalne zadłużenie powiatu raciborskiego o 4 mln zł! Na kolejnej sesji radni będą decydować o zwiększeniu wydatków na obsługę zadłużenia. - Niestety, kosztem innych zadań - przyznaje starosta Grzegorz Swoboda. 

(waw)
Reklama
Aktualności25 maja 202208:15

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.