Sport6 grudnia 202219:51

Historyczne osiągnięcie koszykarek RKK AZS Racibórz

Historyczne osiągnięcie koszykarek RKK AZS Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0

W minioną niedzielę, 4 grudnia, koszykarki RKK AZS Racibórz rozegrały ostatni mecz rundy zasadniczej w II lidze kobiet. Przeciwnikiem raciborzanek w meczu wyjazdowym była ekipa MKS Basket Kłodzko.

Szybki rzut oka na tabelę przed niedzielnym meczem zdecydowanie stawiał na pozycji uprzywilejowanej zespół Marcina Parzonki. Ekipa Kłodzka nie wygrała w przeciągu rundy zasadniczej ani jednego meczu i była „czerwoną latarnią” ligi. To pozwalało domniemywać, że drużyna z Raciborza była już jedną nogą w finale A. Mimo to przystąpiła do meczu maksymalnie skoncentrowana, gdyż ewentualna wpadka mogła pozbawić ją historycznego osiągnięcia.

Już pierwsza kwarta pokazała jednak dobitnie, kto będzie w niedzielnym meczu rozdawał karty. Raciborzanki grały jak z nut, trafiając do kosza rywalek raz za razem. Ogółem w ciągu pierwszych dziesięciu minut spotkania zdobyły trzydzieści jeden punktów. Kłodzki Basket zdołał odpowiedzieć tylko czterema punktami.

Dominacja RKK trwała także w drugiej kwarcie. Zespół z Raciborza nie dawał zbyt wielu szans rywalkom, dodatkowo pewnie wykorzystując te stworzone przez siebie. Dzięki temu w drugiej odsłonie spotkania padł wynik 6:18, co oznaczało, że drużyna Marcina Parzonki schodziła na przerwę prowadząc 49:10. Oznaczało to więc kolejną deklasację ekipy z Kłodzka.

Po przerwie sytuacja na parkiecie nie zmieniła się. Nadal to zespół z Raciborza był stroną dominującą. Szybkie akcje, udane podania i celne rzuty – to wszystko przełożyło się na zwycięstwo w trzeciej odsłonie meczu. Tym razem w stosunku 21:10.

Jako, że czwarta kwarta była już tylko formalnością, trener zespołu z Raciborza wprowadził na boisko zawodniczki, które do tej pory grały nieco mniej. To dodało animuszu zespołowi z Kłodzka, który dopiero w tej części spotkania zdołał nawiązać wyrównaną walkę. Na niewiele się to jednak zdało. Raz, że przewaga raciborzanek była już zdecydowanie za duża, a dwa… i tak przyjezdne okazały się o jedno trafienie lepsze. W ten sposób ekipa RKK AZS Racibórz wygrała czwartą kwartę 22:21, a całe spotkanie 92:41.

Dzięki temu zwycięstwu zespół z Raciborza, po raz pierwszy w swej dziesięcioletniej historii awansował do finału A rozgrywek II ligi kobiet. W tej fazie zmagań przeciwniczkami raciborzanek będą zespoły z Wodzisławia Śląskiego, Brzegu, Głuchołaz, Sosnowca i Katowic.

MKS Basket Kłodzko – RKK AZS Racibórz 41:92 (4:31; 6:18; 10:21; 21:22)

Punkty dla RKK AZS Racibórz: J. Ogrodowska 25, J. Sobota 20, Z. Stęc 20, A. Botorek 15, J. Karwot 6, Z. Niżborska 4, K. Chuda 2, E. Mikołajczyk 0, J. Wyrostek 0, K. Łysek 0, I. Broszko 0

Po meczu trener RKK AZS Racibórz, Marcin Parzonka, powiedział:

- Tym meczem przypieczętowujemy to, co w tym sezonie było naszym celem. #TworzymyHistorię to hasztag który towarzyszył nam od początku tego sezonu. I rzeczywiście tworzymy historię bo na dziesięciolecie klubu po raz pierwszy awansujemy do finału A rozgrywek II ligi koszykówki kobiet, tym samym jesteśmy w gronie 6 najlepszych drużyn, które będą bić się o awans do I ligi. Cel minimum zrealizowaliśmy, teraz czas na kolejne wyzwania i myślę że nasza gra w ostatnich spotkaniach pozwala nam realnie myśleć o następnych sukcesach w kolejnym etapie rozgrywek. Dziękujemy naszym sponsorom i miastu Racibórz, bo bez ich wsparcia ten sukces nie byłby możliwy. Ogromne podziękowania dla naszych kibiców, którzy wspierali nas w każdym meczu domowym, a także bardzo często w meczach wyjazdowych. Byliście i jesteście naszym szóstym zawodnikiem. Dziękujemy Wam. To także wasz sukces.

Autor: (greh), fot. arch. portalu, gpiszczan@naszraciborz.pl