Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 czerwca 202219:59

Michał Fita do Dariusza Polowego: może czas podać się do dymisji!

Michał Fita do Dariusza Polowego: może czas podać się do dymisji! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Były wiceprezydent i koalicjant Dariusza Polowego jako obywatel skorzystał z prawa do wystąpienia na sesji Rady Miasta w ramach dyskusji na temat raportu o stanie Raciborza. Mówił, że Racibórz to miasto z papieru. Polowy miał być pewnym człowiekiem, a jest człowiekiem pewnym siebie, który skłóca. – Hejterzy czas start! – zakończył wystąpienie.

Michał Fita, dziś szef Tkalni Kietrz, lider Radnych Niezależnych, zabrał głos, bo – jak oświadczył – czuje się okłamany i oszukany, choć podziękował Polowemu, że go zwolnił, bo dziś dzięki temu nie musi firmować tej polityki i tej władzy. Mówił, że Polowy nie dotrzymał obietnic. Miała być zgoda i współpraca. Tymczasem – przekonywał Fita – prezydent skłócił i zraził wszystkie środowiska - sportowców, nauczycieli, rodziców i radnych. - Mieszkańcy są zmęczeni toczeniem wojen, konferencjami, rzucaniem słów na wiatr – przekonywał.

Jego zdaniem Racibórz traci. Zamiast rozwoju jest dreptanie w miejscu, wiecznie konflikty, przepychanki. Brakuje gospodarza, który łączy, a nie dzieli. - Ponosimy konsekwencje pańskiej polityki dziel i rządź. Mieszkańcy w tym i ja zaufaliśmy Panu, dziś widzimy, czym jest Polowy dialog i ile warte są te obietnice – dodał. Mówił o licznych ulotkach, bilbordach, konferencjach, ale też utraconym zaufaniu, którego nie da się odzyskać. – Nie można sprawować urzędu wymagającego zaufania bez braku zaufania – skwitował.

- Chylę czoła przed urzędnikami, którzy przygotowali raport i pracowali na pańskie zasługi, ale wypada pan słabo – oznajmił Fita. Potem wyliczał, co miało być, a czego nie ma.

- Nadal nie mamy lodowiska, za którego brak zostałem zwolniony – oświadczył. Mówił o opieszałości i rozgrywaniu polityki, przez którą nie ma dziś obiektu za 11 mln zł. Przy dzisiejszych cenach jest to już nierealne. - Bezpowrotnie zmarnował pan szansę – oznajmił. – Będzie mała ślizgawka pod namiotem. To nieudolność, niegospodarność, strata czasu i pieniędzy – dodał.

Było o niszczejącym w podbaseniu H2Ostróg sprzęcie gimnastycznym dla stadionu, braku nowych mieszkań, mimo że miasto ma swoje towarzystwo budownictwa społecznego, gotowy projekt na Łąkową, Miejski Zarządu Budynków i tereny pod nowe bloki. – Miasto ma wszelkie potrzebne zasoby, nie potrzebowało SIM-u – dodał Fita, mówiąc o zmarnowanej szansie w kontekście rozwoju Eko-Okien. Setki mieszkańców dojeżdżających do Kornic z całego regionu mogło zamieszkać w Raciborzu, tu wydawać pieniądze, zasilać przedszkola, szkoły i firmy. – To niewykorzystane szanse na rozwój i walkę z depopulacją. Miasto się kurczy i nic się z tym nie robi. Nowy żłobek będzie pusty i kosztowny w utrzymaniu – mówił Fita.

Fita wspomniał o rdzy rozlewającej się na Długiej z ustawionych donic, zaniedbanych łąkach przypominających miejską dżunglę i pustym, betonowym placu Długosza, który miał być zabudowany. Skoro inwestor się wycofał, to – jak przekonywał - należałoby go zamienić przynajmniej na zielony parking. – To smutna wizytówka miasta, świadcząca o waszej nieudolności, symbol waszych rządów – oświadczył Fita. Obecny prezydent, przypomnijmy, zrezygnował z planów modernizacji placu Długosza i oddał pozyskane w minionej kadencji na ten cel miliony z UE. Było o utraconym inwestorze na żwirownie, bo nie było chęci rozmowy i komunikacji. – Dziś byłby to zagospodarowany, bezpieczny teren – dodał.

- Realizujecie tylko swoje pomysły, za publiczne pieniądze, bez słuchania zdania mieszkańców. Gdyby było inaczej, to powstawałaby już zielone płuca Ostroga – wyliczał Fita.

Pytał o koszty spraw sądowych ze zwalnianymi pracownikami i koszty zwiększania etatów. – Mamy piękne drukowane publikacje, liczne ulotki dbające o pana PR, biuletyn o ścieżkach rowerowych, ale czy poza odcinkiem Łężczok-Markowice i na Bema powstał jakiś nowy odcinek? Co w temacie drogi do Lekartowa? – usłyszeli radni.

Na koniec było o bilansie czteroletni rządów Dariusza Polowego i zwalaniu winy na innych. – Winda, SOWA, pumptruck wpisany do budżetu przez opozycyjnych radnych i żłobek - Fita szczerze gratulował tych inwestycji, ale pozyskanie pieniędzy z rządowego programu Maluch Plus nie czyni superbohatera – uznał były wiceprezydent. – Ile nowych budynków powstało, co z lodowiskiem, żwirownią, linią kolejową Racibórz-Głubczyce, placem Długosza, starym szpitalem? – powtórzył pytania, nazywając flagowy projekt prezydenta, czyli Unię Racibórz studnią bez dna. – To rozczarowanie, miało być jasno i transparentnie – dodał.

- Najpierw winny był Fita, potem szalona koalicja, ciekawe co teraz przeczytamy w internetowych forach i usłyszymy na konferencjach prasowych – mówił wiceprezydent. – Można zwalać na innych, ale tak robią dzieci – podkreślił Fita.

Było o osobistych relacjach nie do przecenienia. Zdaniem Fity są ważne, o ile są wcielone w życie, a relacje poprawne, nie tylko z politykami, ale współpracownikami, urzędnikami i radnymi.

- Miał być pewny człowiek, jest człowiek pewny siebie. Racibórz to miasto z papieru, ale nawet najpiękniej zadrukowany nie powoduje, że wypada dobrze. Miał być amerykański sen. Może to czas, by samemu się podać do dymisji. Hejterzy, czas start – zakończył Michał Fita.

Michał Fita kandydował w 2018 r. na urząd prezydenta. W I turze zajął trzecie miejsce. W drugiej poparł Dariusza Polowego, obejmując potem funkcję wiceprezydenta. Został odwołany w październiku 2020 r. Więcej: Prezydent Dariusz Polowy odwołał wiceprezydenta Michała Fitę. Koniec koalicji!

Sesja jest transmitowana na żywo. Zapis wystąpienia będzie dostępny w biuletynie informacji publicznej. O komentarz do wystąpienia M. Fity poprosimy prezydenta Dariusza Polowego podczas comiesięcznej posesyjnej konferencji prasowej z pełnym zapisem wideo na YouTube.com

Autor: red., fot. arch. portalu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności7 sierpnia 202219:30

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO]

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. FB 112 Racibórz
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:34

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Racibórz:

Takie jest zdanie naszego Czytelnika. - Według mnie, poza barierkami i oświetleniem, nic się nie zmieniło, aby poprawić bezpieczeństwo - pisze do redakcji p. Jan. Inwestycja na skrzyżowaniu Ogrodowa-Miarki-Słowackiego kosztowała ponad 642 tys. zł. Jaka jest wasza opinia w tej sprawie? Poniżej ankieta.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności6 sierpnia 202207:28

Cztery drogi w Raciborzu do przebudowy

Cztery drogi w Raciborzu do przebudowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
red., fot. archiwum redakcji/M. Dmowski
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202209:17

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną?

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Strażacy z Raciborza praktycznie od samego rana w akcji. Już przed godziną 6 rozpoczęli działania związane z neutralizacją sporych rozmiarów plamy, która ciągnęła się na długości ponad dziewięciu kilometrów!

red.
Reklama
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202219:11

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Plenerowy koncert letni na pięknie odnowionym ryneczku w Krzanowicach zgromadził sporą publiczność.

(waw)
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202210:21

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od 5 do 8 sierpnia strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem dwadzieścia interwencji. Prawie połowę z nich stanowiły działania związane z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności7 sierpnia 202219:41

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć!

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

- Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, w którym możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury - apeluje fundacja Gniazdo, która opiekuje się zabytkiem.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:12

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO]

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Rezerwat zasługuje na najwyższą formę ochrony, czyli park narodowy – przekonuje dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz, polski ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Wczoraj i dziś gościł na ziemi raciborskiej.

red.
Aktualności7 sierpnia 202208:49

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Muzeum w Raciborzu
Reklama
Kultura i edukacja7 sierpnia 202221:46

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Utalentowana raciborska wokalistka jazzowa, instruktor śpiewu i emisji głosu w Raciborskim Centrum Kultury, występująca ostatnio na raciborskich scenach z Silesian Jazz Daughters, tym razem solo podczas letniego koncertu RCK.

Jan Ptak
Biznes6 sierpnia 202222:57

Letni Teatr na Schodach w Raciborzu - Łysa Śpiewaczka

Letni Teatr na Schodach w Raciborzu - Łysa Śpiewaczka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 6 sierpnia, raciborska Biblioteka zaprosiła na drugi w tym sezonie występ na scenie Letniego Teatru na Schodach. Tym razem znany raciborzanom Teatr Wodzisławskiej Ulicy wystąpił ze spektaklem Łysa Śpiewaczka na podstawie sztuki Eugène Ionesco.

Jan Ptak
Styl życia7 sierpnia 202209:37

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Widok na dzisiejszą ulicę Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Wandy i Rostka był na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany przez wielu wydawców i to na różne, artystyczne sposoby. Pokazuje jednak niezbyt reprezentacyjny fragment miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobił taką karierę?

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202209:30

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zdarzenie miało miejsce w piątek, 5 sierpnia. Ze zgłoszenia wynikało, że w rejonie Rudyszwałdu doszło do silnego zadymienia.

red., fot. Janusz Tlon
Sport7 sierpnia 202220:14

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ramach akcji Wakacje w powiecie Powiatowe Centrum Sportu z Raciborza zaprosiło już trzeci raz miłośników wodnej rekreacji na spływ kajakowy na trasie Racibórz – Dziergowice.

materiał nadesłany - Powiatowe Centrum Sportu
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202212:58

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prof. Eugeniusz Sąsiadek (na zdj. z lewej), nim związał się ze stolicą Dolnego Śląska mieszkał w Raciborzu, w kamienicy przy Staszica. Wspólnie ze swym przyjacielem i kolegą ze szkolnej ławy, Stanisławem Gałońskim, odwiedził po raz ostatni Racibórz w 2015 roku. Uczestniczyli wówczas w jubileuszu 70-lecia I LO.

red.
Kultura i edukacja7 sierpnia 202220:26

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/PCS
Sport7 sierpnia 202214:53

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pexels.com/vedanti
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.