Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 maja 202212:51

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Prezydent Dariusz Polowy i jego zastępca Dawid Wacławczyk nie pojawili się na majowych komisjach gospodarki i finansów. Na pytania radnych odpowiada wiceprezydent Dominik Konieczny, tym razem w kwestii proponowanych zmian budżetu.

Przedstawieniem uchwały nowelizującej budżet zajął się Oswald Schuderla, kierownik referatu ds. budżetu i analiz w Wydziale Finansowym. - Chciałam zapytać o pomoc dla powiatu w zakresie inwestycji na szpitalu? Czy wiadomo czego ona dokładnie dotyczy? – pytała radna Justyna Henek-Wypior. – Środki zostaną przeznaczone na remonty dróg dojazdowych, lądowiska dla śmigłowca LPR i wiaty dla karetek. Szpital poparł swój wniosek o pomoc tym, że obecnie prowadzi samodzielnie inne inwestycje – odparł O. Schuderla.

Projekty zmian budżetu na 2022 r.

Pierwotny

Autopoprawka

Krystyna Klimaszewska dociekała, czy kwota dla szpitala związana była z umorzeniem podatku. – Czy to kwota z umorzenia, czy dotacja? – pytała. – To dotacja. Kwota podatku została zapłacona – odpowiedział kierownik referatu ds. budżetu i analiz w Wydziale Finansowym.

- Te 120 tys. złotych dla straży miejskiej dotyczy czego? – dociekał radny H. Mainusz. – To kwota przeznaczona na podwyżki wynagrodzeń – padła odpowiedź. – Dodatkowo chciałem dowiedzieć się, czy urząd jest jakoś zabezpieczony przy obecnie galopujących cenach? – pytał rajca z Ocic. – Kiedyś przetargi były oszczędnościowe, teraz jest wprost przeciwnie. Jeśli jest konieczność, to dokładamy – stwierdził Oswald Schuderla.

Mirosław Lenk poruszył temat podwyżek dla urzędników i pracowników miejskich jednostek. – Czuję się w pewnym dyskomforcie. Pracownikom należy się coroczna waloryzacja wynagrodzeń. To ich podstawowe miejsce pracy, tu zarabiają na życie, w związku z czym powinno się im pomagać – mówił. Odniósł się także do nowo utworzonych etatów. – Wydaje mi się, że prezydent nieco się pogubił. Utworzył etaty, a dopiero potem prosi o pieniądze. Wystarczyłoby na początku zapytać kadrową, ile to będzie kosztowało, a dopiero potem przychodzić do Rady po pieniądze. Nie będę analizował zatrudnienia tej, czy innej osoby, by nikogo nie skrzywdzić. Teraz to właśnie ta Rada jest pod ścianą. Nie są to może jakieś wielkie, przesadne koszty, ale są to pieniądze, o których powinniśmy porozmawiać na samym początku. Czasy są trudne, jest inflacja. Być może to jedynie mój problem, ale ja się nie potrafię w tym odnaleźć. A jak dołożę do tego jeszcze Unię, to już w ogóle nie mam słów. Szkoda jedynie, że nie mamy okazji podyskutować. Czy ja po raz trzeci będę musiał na sesji pytać? Czy uzyskam odpowiedzi i jakie to będą odpowiedzi. Prezydent powinien podjąć rękawice i pojawić się na komisji, bo to jest odpowiednie miejsce do dyskusji – dodał.

- Ma pan rację, komisja jest po to by dyskutować. Dlatego pozwolę się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Co do deficytu, który był pan łaskaw naświetlić, to on istnieje. Ale proszę zauważyć, czym my go spłacamy. Nie zaciągamy nowych zobowiązań, czy to z kredytu czy pożyczek. Owszem, zdarzają się pożyczki z WFOŚ, ale można je umorzyć po spłaceniu połowy zobowiązania. Słusznie pan zauważył, że wartości środków niewykorzystanych są historyczne. Wynika to jednak z pewnych uwarunkowań. Co do kondycji finansowej miasta, to do ubiegłego roku była ona bardzo dobra. Docenić należy szczególnie zeszłoroczną kwotę po dochodach, która wyniosła 300 mln złotych. Ale to jest właśnie efekt pracy naszych wszystkich urzędników. Nie wszystko jednak jest takie kolorowe. Obecna sytuacja makroekonomiczna ma wpływ na sytuację gminy. Wzrosły koszty kredytów, co odbiło się na tym, że spadło zainteresowanie zakupem gminnych działek pod budownictwo – mówił D. Konieczny.

Wiceprezydent odniósł się także do ilości utworzonych etatów. Liczbę etatów utworzonych podczas pierwszej kadencji Mirosława Lenka porównał do ilości etatów za prezydentury D. Polowego. – W czasie swej pierwszej kadencji utworzył ponad 25 etatów. Przypuszczam, że były to etaty konieczne i uzasadnione – powiedział zastępca prezydenta, podpierając się dokumentem przygotowanym przez magistracką kadrową. – Ja poproszę ten dokument – odparł przewodniczący M. Lenk. – Oczywiście, nie ma problemu – odpowiedział D. Konieczny. – Ale koniecznie z podpisem – dodał przewodniczący komisji.

Uchwały poddano pod głosowanie. Wyniki prezentowały się następująco: Autopoprawka: trzech radnych głosowało za, sześciu się wstrzymało a dwóch było nieobecnych. Uchwała wraz z autopoprawką: jeden radny głosował za, ośmiu wstrzymało się od głosu, a dwóch było nieobecnych.

W części spraw bieżących i wolnych wniosków jako pierwszy głos zabrał radny Marian Czerner.

– Po tej komisji nasuwa się jeden podstawowy wniosek. Przerzucamy całą dyskusję na sesję. Cały czas mówiliśmy, by maksymalnie dyskutować na komisji, a tego nie ma. Tego okropnie mi brakuje. Na dyskusję na sesji jest zdecydowanie za późno, szczególnie, że niektóre odpowiedzi rodzą kolejne pytania. Po to materiały przekazywane są z odpowiednim wyprzedzeniem, by zarówno radni jak i władze miasta mogły się przygotować – mówił radny, a jednocześnie przewodniczący Rady Miasta.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności26 czerwca 202212:32

Asfalciarnia i teren w Studziennej – mieszkańcy sobie nie życzą!

Asfalciarnia i teren w Studziennej – mieszkańcy sobie nie życzą! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
(greh), fot. w galerii Jan Ptak, zdjęcie główne UM Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Aktualności26 czerwca 202208:25

Z zarośniętego wąwozu powstała Wesoła Dolina z siłownią

Z zarośniętego wąwozu powstała Wesoła Dolina z siłownią - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło UM Racibórz, fot. FB D. Wacławczyk/wiceprezydent Raciborza
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Sport26 czerwca 202217:04

Trzy dni piłkarskiej rywalizacji. Górki Cup 2022 za nami [FOTO]

Trzy dni piłkarskiej rywalizacji. Górki Cup 2022 za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Na rozpoczęcie wakacji, przez trzy dni na kompleksie sportowym przy ul. Ofiar Oświęcimskich w Górkach Śląskich nie brakowało sportowej rywalizacji, ale i dobrej zabawy. Odbyła się bowiem kolejna edycja turnieju Górki Cup pod patronatem wiceministra Michała Wosia, który wręczył nagrody najlepszym.

opr. (greh), fot. Wojciech Marszołek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Reklama
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Aktualności27 czerwca 202210:24

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
materiał nadesłany/Biuro Poselskie M. Wosia
Aktualności27 czerwca 202216:25

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Żyje się tylko raz - ten hit w ramach letniej Summer Party zabrzmi w ośrodku wypoczynkowym już 2 lipca.

red.
Reklama
Reklama
Sport26 czerwca 202220:47

Rywalizacja z miłości do dyscypliny. Liga Koszykówki Kobiet w Raciborzu [FOTO]

Rywalizacja z miłości do dyscypliny. Liga Koszykówki Kobiet w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W hali widowiskowo-sportowej przy Łąkowej rozegrano pierwsze zmagania Amatorskiej Ligi Koszykówki Kobiet. Emocji nie brakowało.

opr. (greh), fot. Jan Ptak
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:30

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Firma Hermon z siedzibą w Raciborzu zatrudni: Specjalista ds. sprzedaży

materiał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.