Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 maja 202207:58

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Przez ostatnie piętnaście lat nie przypominam sobie takiej interwencji. Utworzono osiemnaście etatów, z tego czternaście obsadzono - mówił na komisji gospodarki były prezydent Mirosław Lenk odnosząc się do zwiększenia etatów w ratuszu i pieniędzy, jakie są potrzebne na wynagrodzenia urzędników.

Członkowie komisji gospodarki Rady Miasta dyskutowali w czwartek nad projektem uchwały w sprawie zmiany budżetu miasta na 2022 rok. Jej przedstawieniem zajął się Oswald Schuderla, kierownik referatu ds. budżetu i analiz w Wydziale Finansowym.

- Co do regulacji wynagrodzeń pracowników, to budżet takowe wydaje mi się zakładał. Jeśli tak, to zostały one zjedzone – stwierdził były prezydent, a dziś radny Mirosław Lenk.

Odniósł się projektu zmian, o których pisaliśmy w tekście pt. Radni zagłosują nad zmianą budżetu miasta. Padła propozycja zwiększenia kwot na wynagrodzenia

– Nie było takich środków. Dopiero na przełomie listopada i grudnia i złożeniu projektu budżetu wpłynęła interpelacja radnych, z pytaniem ile wyniosłoby podniesienie wynagrodzeń pracowników o 7,5% - odparł O. Schuderla.

- To zrozumiałe, że są pewne terminy. Szkoda jedynie, że wpierw nie daje się podwyżek, a potem nagle robi czternaście nowych etatów. To działania bez precedensu. Przez ostatnie piętnaście lat nie przypominam sobie takiej interwencji. Utworzono osiemnaście etatów, z tego czternaście obsadzono. Urzędnicy oczekują na regulację wynagrodzeń. Teraz spoglądają na projekt uchwały, bo czytać potrafią i mają nadzieję. Ale wydaje mi się, że kolejność jest jednak nie ta. Skala tworzenia nowych etatów, szczególnie w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego. Do tego tematu trzeba podchodzić ostrożnie, bo urząd nie jest spółką, która zarabia na wynagrodzenia. Nie można stawiać wszystkich w takiej sytuacji, że prezydent przychodzi po pieniądze po podwyżki, a zła rada będzie to negować lub nawet odrzuci, by zrobić prezydentowi na złość. W związku z tym, prosiłbym o przygotowanie na komisję budżetu, wykonanie planu wynagrodzeń za rok 2021 i plan na rok 2022 w rozbiciu na wszystkie miejskie jednostki – powiedział Mirosław Lenk.

- Chciałbym jednak wrócić do kwestii regulacji wynagrodzeń i odnieść się do wypowiedzi radnego Lenka - zaczął wiceprezydent Dominik Konieczny. - Nie chcę, by mieli państwo wrażenie, że tworzy się jakiś przyrost etatów. Nowo utworzone stanowiska wynikają z zadań, a nie z tego, że tworzy się etat dla samego etatu. Może podam na przykładzie strefy parkowania. Zrezygnowaliśmy z parkingowych, opieramy się na parkometrach, które są kontrolowane. Niestety, jest zalew dodatkowych opłat. Sprawca parkowania bez opłaty, musi być zidentyfikowany. Zajmuje się tym jedna osoba, ale tych opłat jest tyle, że momentami nie daje rady. W związku z tym posiłkujemy się także stażystami z Urzędu Pracy. Staramy się aktywnie włączać w procesy jakie istnieją i takimi środkami jakie mamy, je realizować. Mamy także inne problemy. Wielokrotnie prowadzone jest kilka naborów, ale zwykle są one nieskuteczne. Gdy przychodzi potencjalny pracownik z wyższym wykształceniem, kwalifikacjami i dowie się, że będzie zarabiał 4 tys. brutto, to może mnie wyśmiać, obrócić się na pięcie i powiedzieć „do widzenia”. Muszą się zadziać pewne regulacje, pewne zmiany, bo w ostatnim czasie dwie osoby zwolniły się, gdyż nie akceptowały swego uposażenia w porównaniu do zakresu obowiązków, a przede wszystkim odpowiedzialności – mówił zastępca D. Polowego.

Czytaj: Prezydent Raciborza ujawnił liczbę nowych etatów i koszty, jakie ponosi budżet miasta

Do słów D. Koniecznego odniósł się radny Mirosław Lenk. – Fajna dyskusja, ale po raz kolejny zwracam uwagę, że to nie ta kolejność. W ciągu swej prezydentury utworzyłem może cztery etaty, ale za każdym razem wpierw przychodziłem do rady, a nie tworzyłem, a potem prosiłem o pieniądze. Decyzję powinna poprzedzać rozmowa. Ona powinna się odbyć dużo, dużo wcześniej. Naczelnicy zawsze sygnalizowali potrzebę zwiększenia liczby pracowników. Częściej mieli rację niż nie, ale nie często spotykali się z pozytywną decyzją. Teraz jesteśmy tak naprawdę w sytuacji przymusowej. Zawarte są umowy o prace, które trzeba wypełniać. Czy wzrost uposażeń był prognozowany na poziomie 7%? Powiem szczerze, że nie, bo pani skarbnik zwykle zakłada około 2%. Nikt też nie spodziewał się takiej inflacji. Szkoda, że zabrakło dyskusji o skali potrzeb, bo dwa, może trzy etaty można by nawet nie zauważyć, ale obecna ilość jest zauważalna, wprost przerażająca – grzmiał radny.

- W pełnej rozciągłości popieram radnego Lenka. Uważam, że jesteśmy postawieni pod ścianą, a wprost szantażowani. Uważam, że jest to rzecz, którą powinna się zająć Komisja Rewizyjna, analizując zatrudnienie każdej osoby. Jestem również bardzo ciekaw, ile w tej kadencji urząd poświęcił nad kształcenie swych pracowników – mówił przewodniczący Piotr Klima.

Do słów przewodniczącego odniósł się wiceprezydent D. Konieczny. – Odpowiedm krótko na pana pytanie. Urząd wydał za mało – powiedział.

Riposta nie usatysfakcjonowała przewodniczącego. – Proszę nie używać takich gołosłownych zwrotów. Proszę przygotować to na papierze, w formie tabelki, wykresu. Byśmy mieli dokładne rozeznanie – odparł przewodniczący, wywołując uśmiech na twarzach pozostałych radnych.

Uchwałę poddano ostatecznie pod głosowanie. Dwóch radnych głosowało za, trzech wstrzymało się od głosu, a trzech było przeciw uchwale.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 czerwca 202216:24

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Powiat:

Po tym jak Eko-Okna nie zgodziły się na finansowanie przebiegu północno-zachodniej obwodnicy Raciborza w przebiegu od Rudnika to Żerdzin, istnieje ryzyko, że rząd cofnie 72 mln dotacji na to przedsięwzięcie. Problem poruszył na sesji Rady Powiatu radny Szymon Bolik z PiS.

(waw)
Aktualności28 czerwca 202217:53

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
32
Powiat:

Komisja Rewizyjna Rady Miasta negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Raciborza za 2021 rok oraz wniosła o nieudzielenie prezydentowi Dariuszowi Polowemu absolutorium. Jeśli większość radnych będzie ZA otworzy to drogę do referendum w sprawie odwołania prezydenta.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:25

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Żyje się tylko raz - ten hit w ramach letniej Summer Party zabrzmi w ośrodku wypoczynkowym już 2 lipca.

red.
Reklama
Kultura i edukacja28 czerwca 202209:02

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. arch. portalu
Aktualności28 czerwca 202214:58

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zespół Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Rejonowego w Raciborzu wraz z Dyrekcją Szpitala i Starostwem Powiatowym przygotowują „Dzień Otwarty Raciborskiej Porodówki”. Impreza odbędzie się w sobotę 16.07.2022 r. w godzinach 10:00-18:00.

Szpital Rejonowy
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Reklama
Aktualności29 czerwca 202209:36

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r.

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Polska:

Prezydenci, burmistrzowie i starostwie, którzy pod przewodnictwem Kędzierzyna-Koźla tworzą grupę zakupową, dowiedzieli się właśnie, ile ma kosztować energia elektryczna w 2023 r. W grupie jest też powiat raciborski.

red.
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202210:24

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
materiał nadesłany/Biuro Poselskie M. Wosia
Reklama
Aktualności28 czerwca 202211:56

Lipiec w Krainie Janosika!

Lipiec w Krainie Janosika! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Klub Podróżnika ORINOKO zaprasza na letnią wycieczkę śladami Juraja Janosika na Słowacji. W programie m. in. słynne Janosikowe Diery w Terchovej, spływ Wagiem oraz urokliwa wieś Cičmany!

 

materał partnerski
Aktualności28 czerwca 202215:03

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Od 1 lipca 2022 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach Pilotażowego Programu „Przydomowa oczyszczalnia”. Jest on skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości na terenie województwa śląskiego. Dotacja wyniesie do 8 tys. zł, a na cały Program Fundusz przeznaczy 1 mln zł. Wnioski można składać do końca tego roku.

WFOŚiGW, fot. biologiczni.pl
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport28 czerwca 202219:43

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
OSiR Racibórz, fot. pexels.com/Mabel Amber
Aktualności27 czerwca 202216:30

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Firma Hermon z siedzibą w Raciborzu zatrudni: Specjalista ds. sprzedaży

materiał partnerski
Reklama
Aktualności29 czerwca 202208:47

Kalendarium imprez w Raciborzu [LIPIEC]

Kalendarium imprez w Raciborzu [LIPIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.