Śląsk na starych grafikach. Fascynująca podróż w dawne wieki

Większość powstała długo przed wynalezieniem fotografii i są źródłem informacji o wyglądzie miast, ich otoczeniu i ludziach.
- Na wystawie "Zwykłe i niezwykłe widoki Śląska. Grafiki ze zbiorów Muzeum w Raciborzu" wyeksponujemy ponad 60 grafik prezentujących widoki miast, obiektów przemysłowych oraz przedstawienia przyrody na Śląsku. Najliczniej reprezentowane będą weduty Raciborza oraz Głubczyc, ale podziwiać będzie można także dawne Głuchołazy, Paczków, Brzeg, Otmuchów, Krawarz, Szylerzowice, czy huty w Bytomiu, Gliwicach i Kluczborku. Grafiki pochodzą z XVIII, XIX i XX wieku, w większości są wykonane w technice litograficznej czarno-białej bądź kolorowanej - informuje placówka.
Niektóre grafiki wykonane są techniką miedziorytu, akwaforty i linorytu. Uzupełnieniem wystawy są powiększenia panoram Raciborza oraz scen rodzajowych, które często urozmaicają główny temat dzieł. Na ekspozycji znajdują się prace najsłynniejszego portrecisty miast śląskich Friedricha Bernarda Wernera, autora monumentalnego, 5-tomowego, liczącego 3000 stron dzieła Topographia Silesiae, zawierającego widoki Śląska.
Muzeum pokazało także grafiki wydawane w wydawnictwach Ernsta Wilhelma Knippla i Carla Theodora Mattisa, funkcjonujących w Kowarach na Dolnym Śląsku. Pierwszy z nich specjalizował się w portretowaniu krajobrazu przemysłowego, drugi w produkcji ilustrowanych przewodników po Karkonoszach. Niezwykle piękne, bardzo szczegółowe, dawne krajobrazy uzupełnione zostaną o prace artystów XX wiecznych (Irena Acedańska-Nowakowska i Jacek Kordowski), którzy już nieco swobodniej potraktowali przedstawienia krajobrazu śląskiego.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz