Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 kwietnia 202209:27

Koncert dla Ukrainy i trwająca nadal zbiórka ze Stowarzyszeniem Pokolenie

Koncert dla Ukrainy i trwająca nadal zbiórka ze Stowarzyszeniem Pokolenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wydarzenie zgromadziło wczoraj, 9 kwietnia, na scenie RCK wielu artystów. Nadal można wesprzeć Stowarzyszenie Pokolenie, które dostarcza pomoc na Ukrainę.

To co wydarzyło się w sobotnie popołudnie w Raciborskim Centrum Kultury trudno określić jedynie mianem koncertu. Był to piękny gest przyjaźni polsko-ukraińskiej w każdym wydaniu. Na jednej scenie spotkali się wykonawcy z Polski i Ukrainy, by wspólnie wystąpić w charytatywnym koncercie na rzecz Ukrainy. W holu RCK miał miejsce kiermasz, w który włączyło się bardzo wiele podmiotów. Można było na nim zakupić przepiękne formy rękodzielnicze, serduszka z nasionami słonecznika czy też coś słodkiego. Dochód z całości zbiórki zostanie przekazany stowarzyszeniu Pokolenie, które dostarcza bezpośrednio, dzięki wypracowanym od 2014 roku kontaktom na Ukrainie, potrzebne rzeczy specjalistyczne na front oraz lekarstwa i opatrunki do szpitali.

Koncert prowadził duet polsko-ukraiński: Anna Kokolus, wicedyrektor RCK oraz Andriy Grynyshyn, wokalista z Ukrainy, którego delegacja z naszego Miasta na czele z wiceprezydentem Dawidem Wacławczykiem poznała podczas wizyty w partnerskiej Tysmenicy. Odczytane zostały słowa wstępu m.in o świadectwie solidarności tym wydarzeniem, przygotowane przez dyrektor RCK Joannę Maksym-Benczew, która z przyczyn niezależnych od niej nie mogła być obecna na koncercie.

Głos zabrał również wiceprezydent Wacławczyk, który podziękował za dotychczas okazaną pomoc dla naszych gości z Ukrainy i zwrócił się z apelem o jej kontynuowanie szczególnie w tym okresie świątecznym. Podczas pierwszej części koncertu zaprezentowany został repertuar klasyczny i pieśni ukraińskie, w drugiej części prezentowane były utwory z kategorii muzyki współczesnej i rozrywkowej.

Wydarzenie rozpoczęła Tatjana Alabi, pianistka z Charkowa, Nokturnem cis-moll F. Chopina. Wtedy podniosła się kurtyna i ukazała się flaga z napisem "My z Wami". Następnie polsko-ukraiński skład: Silesian Jazz Daughters oraz Irena Shaban i Andriy Grynyshyn wykonali hymn Ukrainy z towarzyszeniem T. Alabi na fortepianie. Pianistkę usłyszeliśmy jeszcze w odsłonie Sonaty Es- Dur Beethovena oraz na zakończenie koncertu w utworze zespołu Queen „Who wants to live forever”.

Następnie prezentowały się większe składy muzyczne: Smyczkowa Orkiestra Kameralna pod batutą Henryka Krótkiego i chór Bel Canto pod przewodnictwem Marcelego Reszki. Orkiestra zaprezentowała nam się w klasycznej odsłonie sinfonietty Mozarta, w utworze „Can you feel tonight” - motywie z Króla Lwa, a na koniec wybrzmiała piosenka „Chciałbym być sobą” Perfektu w aranżacji H. Krótkiego. Utwór tym bardziej wymowny, że w latach 80-tych w Polsce śpiewano zamiast „Chcemy być sobą”- „Chcemy nić ZOMO”. Chór Bel Canto uraczył nas cudownym śpiewem ponad 30 śpiewaków, którzy zaprezentowali słynne „We are the world” czy też „You raise me up” z przepiękną melodią irlandzką oraz premierowo utwór specjalnie napisany przez Marcelego Reszkę z okazji tego koncertu pt. Wołanie o pomoc.

Prezentowali się również soliści oraz duety. Wśród nich nasi goście z Ukrainy: Irena Shaban pochodząca z Ivana Frankivska finalistka „Voice of Ukraine” i założycielka zespołu wokalnego „Crystal voice”. Zaśpiewała napisane przez siebie piosenki „Ukraina” oraz „Bohaterowie nie umierają”, a w drugiej części koncertu „Drip drop” utwór wykonywany przez Azerbejdżan podczas Eurowizji. W duecie z Andriyem Grynyshynem „Podaj rękę Ukrainie”.

Andriy zaśpiewał piosenkę dla mamy „Aksamitki” oraz „Czarną górę” - utwór o Krymie. W pierwszej części wystąpiła również 9-letnia Ada Dworak. Wykonała niezwykle pięknie i emocjonalnie ukraińską piosenkę „Ukraina to Ty”. Akompaniowali jej Marysia Stugiewicz na altówce i Marek Kuder na pianinie.

Usłyszeliśmy również zespół w składzie: Grażyna Tabor, Anna Jegerska-Michalska, Joanna Nitefor i Katarzyna Janas, który wykonał tradycyjne pieśni ukraińskie białym śpiewem.

Na zakończenie pierwszej części wystąpił duet: Yevgeniia Breslavets oraz Iryna Raievska- dwie przyjaciółki, które połączyła muzyka i udział w festiwalach muzycznych na Ukrainie. I chociaż dzisiaj mieszkają daleko od siebie, mogły spotkać się na raciborskiej scenie. Zaśpiewały wszystkim znane „Hej sokoły”, ale owacje na stojąco zdobyły niezwykle emocjonalnym wykonaniem utworu „Kyiwska Rus”. Dziewczyny nie kryły łez wzruszenia, nasza publiczność również.

Drugą część koncertu otworzył 18-letni Lev Vasyliev, który zagrał raciborzanom skomponowane przez siebie utwory: na fortepianie „Letni taniec” i „Mój ulubiony kościół”, a na syntezatorze utwór poświęcony jego ulubionemu pojazdowi „Trolejbus”.

W kolejnej części wieczoru prezentowały się wokalistki Zespołu Perspektywa prowadzonego przez Joannę Skowyrę, założonego przez jej koleżankę z Silesian Jazz Daughters Alicję Ploch-Burdę w 2007 roku.

Usłyszeliśmy przepiękne wykonanie utworu „Lose” w wykonaniu Julii Mielnik, Irynę Gadachik w sound track’u z filmu Alladyn „Speachless”. Następnie Rafał Jarzombek- śpiewający przedsiębiorca z Raciborza zabrał nas w swoje ulubione klimaty muzyczne- utworów Franka Sinatry „That’s life” oraz „My way”. W tym ostatnim akompaniowali mu M. Stugiewicz i M. Kuder. Na scenie nie mogło zabraknąć tercetu Silesian Jazz Daughters, które zaśpiewały przepiękny utwór o przyjaźni C. King „You’ve got a friend” oraz „Bella Ciao”- niegdyś utwór włoskich partyzantów, dzisiaj śpiewany przez Chrystynę Sołowij dla walczących w ukraińskiej armii.

Na koniec wybrzmiały niezwykle wymowne w obecnych czasach i nabierające ponownie znaczenia utwory „Imagine” w wykonaniu Karoliny Kosik oraz „Nie żałuję” z repertuaru Edyty Geppert, a także „Modlitwa o pokój” w wykonaniu Justyny Chory z towarzyszeniem Marka Kudera na pianinie.

Koncert zamknęła Tatjana Alabi instrumentalnym wykonaniem słynnego przeboju zespołu Queen „Who wants to live forever”. Był to wieczór pełen wzruszeń, niejednokrotnie łez, ale też niezwykłej solidarności i radości, że wszyscy bezpiecznie możemy być razem i wspierać również i tym koncertem naród ukraiński. To z pewnością nie ostatni koncert na rzecz naszych sąsiadów, zwłaszcza, że wielu podmiotom wykonawczym musieliśmy odmówić udziału w nim, gdyż trwałby bez końca...

Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali i dołożyli swój cenny kamyk do tego pięknego ogrodu polsko-ukraińskiej przyjaźni.

- Zbiórkę podczas Koncertu dla Ukrainy oraz w sobotę i niedzielę podczas Jarmarku Wielkanocnego na Rynku organizujemy wraz ze Stowarzyszenie Pokolenie. Konwoje POKOLENIA dostarczają pomoc na Ukrainę od 2014 roku. Dzięki doświadczeniu i wieloletnim kontaktom ze stroną ukraińską mają teraz skuteczniejsze możliwości dotarcia nawet w niebezpieczne miejsca (Kijów, Odessa, szpitale) - informuje RCK.

Jeśli kogoś nie było na koncercie, to wpłat może dokonać na następujące konta: Stowarzyszenie Pokolenie ING Bank Śląski Dopisek „UKRAINA” 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191.

Konta bankowe w obcych walutach:
Konto dla EURO:
50 1050 1214 1000 0090 8156 0576
Konto dla USD:
28 1050 1214 1000 0090 8156 0584
Konto dla GBP:
06 1050 1214 1000 0090 8156 0592
kod BIC Swift: INGBPLPW
BLIK na telefon: 662 317 867

Autor: fot. Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności27 maja 202212:28

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za sprawą liczącej sobie 2800 lat mumii Egipcjanki z naszego Muzeum, Racibórz zagościł dziś w programie Dzień Dobry TVN.

fot. raciborz.pl
Reklama
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Reklama
Biznes26 maja 202222:38

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
materiał nadesłany/biuro posła Adama Gawędy (PiS)
Aktualności27 maja 202218:37

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

„Rudnickie Jabłonki” z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudniku nie dają o sobie zapomnieć. Tym razem „spektakularny sukces” to mało powiedziane! Dlaczego? Otóż 156 tysięcy złotych wpłynie na konto Rudnickiego Koła Gospodyń Wiejskich na realizację przygotowanego przez panie projektu pt. „Nie marnuję – Wykorzystuję! Rudniczanki na Tropie”.

materiał nadesłany
Reklama
Sport27 maja 202205:22

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności27 maja 202218:05

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Z okazji Dnia Matki uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu, przy współorganizacji Raciborskiego Centrum Kultury, zaprosili 26 kwietnia swoje mamy i opiekunów na występ artystyczny do Raciborskiego Centrum Kultury.

materiał nadesłany WTZ
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 maja 202217:38

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza?

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Aktualności26 maja 202208:43

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pixabay.com/jarekgrafik
Reklama
Sport26 maja 202223:00

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju!

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Młodzicy reprezentujący Miejski Klub Zapaśniczy i ZSOMS w Raciborzu okazali się bezkonkurencyjni w Mistrzostwach Polski w Zapasach u 15.

materiał nadesłany/MKZ Unia Racibórz
Aktualności27 maja 202218:49

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wczorajsze (26.05.) wydarzenie w obiektywie Jana Ptaka i reportażu Raciborskiej Telewizji Kablowej.

fot. Jan Ptak, wideo RTK
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.