Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 kwietnia 202211:24

ABC interwencji kryzysowej wobec pacjentki z wrodzoną wadą rozwojową płodu [ZAPROSZENIE]

ABC interwencji kryzysowej wobec pacjentki z wrodzoną wadą rozwojową płodu [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Fundacja Spina powstała 15 lat temu z myślą o wsparciu tych matek. Działają w niej osoby, na co dzień mierzące się z tym problemem oraz najlepsi lekarze specjaliści. By dotrzeć do jak najszerszego grona zainteresowanych, przygotowały konferencję „ABC interwencji kryzysowej wobec pacjentki z wrodzoną wadą rozwojową płodu w kompetencjach personelu medycznego”, która odbędzie się 7 kwietnia br., zarówno w wersji stacjonarnej jak i online. Wezmą w niej udział osoby ze świata nauki i medycyny, angażujące się w pomoc matkom, które dowiedziały się, że urodzą chore dziecko.

KONFERENCJA FUNDACJI SPINA I EUROlinkCAT - Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowany z Funduszu EOG. Jestem w ciąży - RADOŚĆ!
Pani dziecko ma wadę genetyczną! – ROZPACZ.
Co zrobić? Z kim porozmawiać? Gdzie się udać?

Pytania kłębią się w głowie, gdy na rodziców spada ta straszna informacja. Strach, żal, przerażenie, poczucie beznadziejności. Dlaczego ja? Muszą wtedy dowiedzieć się, że nie są sami. Fundacja SPINA od wielu lat wspomaga matki, rodziny i dzieci z rozszczepem kręgosłupa. Integruje środowisko medyczne i rodziny wokół problemu. 7 kwietnia 2022 odbędzie się kolejne ważne wydarzenie inicjowane przez Fundację. Zapraszamy na Konferencję „ABC interwencji kryzysowej wobec pacjentki z wrodzoną wadą rozwojową płodu w kompetencjach personelu medycznego.”

Jak postępować już w okresie prenatalnym i tuż po urodzeniu dziecka, aby dać mu szansę na jak najlepsze funkcjonowanie – to temat, na którym skupią się prelegenci, osoby ze środowiska lekarskiego od lat zajmujące się pomocą rodzinom. By dostosować spotkanie do potrzeb zainteresowanych nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce i poza nią, przygotowano dwie formy spotkania; stacjonarnie lub online. Wszystkich zainteresowanych prosimy o rejestrację korzystając z formularza:

Rejestracja na konferencję online Fundacji Spina pt. "ABC interwencji kryzysowej wobec pacjentki z rozpoznaną, wrodzoną wadą płodu, w kompetencjach personelu medycznego" 07.04.2022 (google.com)

Dla osób, które zechcą wziąć udział osobiście, podajemy adres:
Miejsce: Katowice, Uniwersytet SWPS, ul. Techników 9
Termin: 7.04.2022
Czas trwania: 10.00 - 14.30
Info: Biuro Fundacji SPINA, tel. 607 464 372, 517 771 479

Nasi prelegenci w dniu konferencji przybliżą m.in. następujące tematy:
Prof. dr hab. n. med. ANITA OLEJEK – prekursorka operacji prenatalnych w Polsce i na świecie. Jej doświadczenie jest ogromne. Temat: “Przepuklina oponowo-rdzeniowa – kwalifikacje i możliwości operacji wewnątrzmacicznej”.
Prof. dr hab. n. med. MIROSŁAW WIELGOŚ - temat: „Procedury kwalifikacji i sposoby operacji w przypadku wady cewy nerwowej”.
Dr N. med. AGNIESZKA PASTUSZKA - chirurg i urolog dziecięcy. Temat: “Monitoring komfortu stanu pacjentki oraz płodu po operacji prenatalnej – najważniejsza funkcja wpływająca na jakość rodziny”.
Informacje nt. naszych prelegentów:
● dr n. med. Agnieszka Pastuszka - chirurg i urolog dziecięcy, członek Europejskiego Klubu Chirurgii Płodu oraz Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji, asystent badawczo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
● prof. dr hab. n. med. Anita Olejek – kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa oraz Ginekologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu, Konsultant Wojewódzki w zakresie Położnictwa i Ginekologii.
● dr Mateusz Zamłyński - ginekolog-położnik w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu.
● prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś - kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.
● dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha - ginekolog I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.
● mgr Beata Stachnik - biotechnolog o specjalności biotechnologia molekularna, nutrigenomik, dietetyk kliniczny. Zafascynowana biochemią, epigenetyką i wpływem polimorfizmów genetycznych na procesy biochemiczne u człowieka. Wykładowca akademicki, autorka wielu artykułów.a
● lek. Adrian Filip - pediatra w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu w Warszawie.
Gość wspierający projekt: prof. Dr hab. Janusz Bohosiewicz - Katedra Kliniki i Chirurgii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i Matki.

Konferencja jest częścią wydarzenia: Europejska Konferencja „Zdrowie i wyniki edukacji dzieci z wadami wrodzonymi w Europie”, która odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia 2022 roku. Koordynatorem strony polskiej jest profesor Anna Latos-Bielańska. Konferencja odbędzie się w formie zdalnej. Wezmą w niej udział pracownicy służby zdrowia, badacze akademiccy, pedagodzy, liderzy opieki zdrowotnej i edukacji, studenci, rodzice i opiekunowie oraz wszyscy, którzy pracują lub są zainteresowani dziedziną wrodzonych anomalii. Link do wydarzenia: Health and education outcomes of children across Europe with congenital anomalies, Online, 7-8 kwietnia 2022 (bok-ump.pl)

Co to jest EUROlinkCAT?

Wady wrodzone są główną przyczyną śmiertelności niemowląt, zachorowalności w dzieciństwie i długotrwałej niepełnosprawności. Ponad 130 000 dzieci urodzonych co roku w Europie będzie miało wady wrodzone, a co trzecie dziecko będzie miało wrodzoną wadę serca. EUROlinkCAT wykorzystuje istniejącą infrastrukturę EUROCAT do obsługi 22 rejestrów w 14 krajach europejskich, aby powiązać dane dotyczące wrodzonych anomalii ze śmiertelnością, wypisami ze szpitala, receptami i bazami danych edukacyjnych. Celem badania EUROlinkCAT jest zbadanie wyników zdrowotnych i edukacyjnych dzieci z wadami wrodzonymi przez pierwsze 10 lat życia. Prowadzenie takiej bazy ułatwi kontakt i integrację wzajemnych relacji między rodzinami z dziećmi z wrodzonymi anomaliami, pracownikami służby zdrowia i opieki społecznej oraz badaczami, poprzez prowadzenie grup fokusowych, obszerny kwestionariusz dla rodziców i próby stworzenia forum internetowego.

Ustandaryzowany zestaw danych dla każdego z 22 uczestniczących podmiotów EUROlinkCAT w 14 krajach europejskich obejmujący łącznie około 200 000 urodzeń umożliwi:
- uzyskanie wiarygodnych informacji na temat rzadkich anomalii i zespołów wad,
- uogólnienie wyników w całej Europie,
- ustanowienie metody standaryzacji w Europie dostępnej dla przyszłych badań.

Link do mapy, gdzie jest usytuowany EUROlikCAT:
EUROlinkCAT - Establishing a linked European Cohort of Children with Congenital Anomalies

Link do strony EUROlinkCAT:
EUROlinkCAT - Establishing a linked European Cohort of Children with Congenital Anomalies

Fundacja Spina Info
Fundacja SPINA powstała z zaangażowania i troski o dzieci, które mają ogromną szansę na pełną integrację w społeczeństwie. Szansę na radość i osiąganie sukcesów. Ich start w życiu jest trudniejszy niż zdrowych kolegów i koleżanek. Zdrowe funkcjonowanie wymaga współpracy specjalistów różnych dziedzin oraz wielkiego zaangażowania rodziców, którzy zmuszeni są do koordynowania tych inicjatyw. W wielu przypadkach wysiłki te uwieńczone są wspaniałymi rezultatami, a w niektórych rezultat jest niewspółmierny do włożonej pracy.

Założycielka Fundacji, Dominika Madaj-Solberg sama jest mamą Zuzi dotkniętej wadą rozszczepu kręgosłupa. Jako jedna z pierwszych pacjentek poddała się operacji prenatalnej w szpitalu w Bytomiu, operację przeprowadziła prof. Anita Olejek. Zuzia urodziła się przedwcześnie, ale dzięki determinacji swojej mamy jest dziś dziewczyną pełną życia. Swoje doświadczenia Dominika Madaj - Solberg przekuła na stworzenie Fundacji, która po 15 latach doskonale wspomaga kobiety w podobnej jak ona sytuacji, ich dzieci i integruje środowisko medyczne wokół problemu.

Temat jest niezwykle istotny. Jeszcze dwadzieścia lat temu wady genetyczne wykrywano u ok. 3% dzieci, obecnie jest to ok. 10%. Wiele wad można operować w łonie matki, jeszcze przed urodzeniem dziecka i potem właściwie z nim postępować, aby dać mu szansę na wysoką jakość życia, sprawność i samodzielność.

Adres Fundacji: Katowice, Medyków 16 (biuro na terenie Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki) tel. 607 464 372

spina_program_konferencji1

Autor: materiał nadesłany, fot. Cparks/pixabay.com, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
22
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Reklama
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Reklama
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.