Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 marca 202209:11

Co się komu wydaje. W ratuszu o ekranach wzdłuż nowej obwodnicy

Co się komu wydaje. W ratuszu o ekranach wzdłuż nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Do oddanej niedawno do użytku wschodniej obwodnicy Raciborza i ciągnących się pomiędzy Ostrogiem a Miedonią ekranów dźwiękochłonnych nawiązał na komisji gospodarki radny Marcin Fica. Radny Rycka pytał o Tarnowską na Płoni, a swoje uwagi o działaniach władz miasta wyraził goszczący na komisji Bogusław Siwak, nazywany raciborskim ekologiem.

W części spraw bieżących i wolnych wniosków głos jako pierwszy zabrał radny Marcin Fica, który zaapelował, by w trakcie przygotowywania przetargu na remont drogi od Jana do mostu na Uldze prace toczyły się od 6 do 22. – Wiemy, jak to wyglądało, ludzie nastali się w korkach, dlatego apeluję, by tym razem poszło sprawnie i by zapisać w warunkach przetargu pracę od 6 do 22 – mówił. – Panie radny, my jedynie przygotowujemy ogólne warunki, ale to tak naprawdę od wykonawcy zależy, w jaki sposób będzie pracował – odparł wiceprezydent Dominik Konieczny.

Przewodniczący komisji zwrócił z kolei uwagę na ekrany dźwiękochłonne na nowej obwodnicy. – Cieszy mnie, że tyle ekranów jest wykonanych z drewna. Czemu jednak są one tak długie? Nie ma tam domostw, a jedynie zasłaniają one widok. Nie widać Odry, widoków. Czy nie powinny być jednak szklane, tak mnie się przynajmniej wydaje. Dodatkowo, czy ta droga na pewno będzie drożna? Już była jedna awaria świateł i auta się zderzyły. Czy mógłby się pan do tego odnieść? – mówił.

- Dobrze pan mówi, że się panu wydaje. Projekt był przygotowany przez wykwalifikowane osoby. Wykonawca zaprojektował takie a nie inne rozwiązania, na które inwestor uzyskał decyzję na realizację drogi. Co tyczy się samych ekranów, nikt nie realizowałby niepotrzebnego zakresu, gdyby to nie wynikało z dokumentacji. W tym wypadku budowę tych ekranów narzucił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska – odparł D. Konieczny.

- Mimo wszystko wydaje mi się, że jako samorządowcy powinniśmy wyrazić swą opinię, która nie musi być przecież brana pod uwagę. Ale nasze sumienie byłoby spokojniejsze, że coś jednak zrobiliśmy. Brakuje mi takiej rozmowy. Zgadzam się, że są zasady, przepisy, z którymi nie wolno polemizować, ale można je przedyskutować. Proszę na przyszłość, by na sesji lub komisji pojawiał się przedstawiciel zarządcy, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Niektóre rozwiązania kierowców naprawdę dziwią – stwierdził przewodniczący.

Paweł Rycka powrócił do tematu remontu DW 935. – Czy nie można tego zrobić etapami? Od mostu do ronda, a potem od ronda do ulicy Zielonej? – pytał. Rajca dociekał także o stopień zaawansowania przygotowania projektu remontu ulicy Tarnowskiej. – Zapisy w Polskim Ładzie, z którego pozyskano środki mówią, że zadanie musi być wykonane w ramach jednego przetargu i w jednym etapie. Co do ulicy Tarnowskiej, pojawiły się problemy z zarządcą sieci energetycznej, który wystąpił z prośbą o przesunięcie terminu udzielenia odpowiedzi. Bez tego nie możemy zakończyć projektu – powiedział wiceprezydent.

Radny Rycka zapytał więc wprost. – Czy remont i jego zakończenie odbędzie się jeszcze w tym roku? – dociekał. – Jest wiele czynników, które wpływają na terminowość. Jeśli by się nie udało, i nie zaczniemy w tym roku, to na pewno w pierwszym możliwym – powiedział D. Konieczny.

Głos zabrał także Bogusław Siwak, ekolog-społecznik. – Była uchwała radnych z grudnia, o odkup działki. Do tej pory jednak nic nie zrobiono w tej sprawie. Pytałem w Katowicach, czy prezydent może odmówić realizacji uchwały. Odpowiedź była jednoznaczna – nie może. Mieszkańcy dziennie mnie pytają, czy będzie park. Ale jak na ten moment jest jedynie arogancja władz miasta – mówił.

B. Siwak poruszył także sprawę Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. – Racibórz jest na bardzo niskim miejscu. Miasto powinno pociągnąć sprawę i ją nagłośnić. Termin jest coraz bliżej – powiedział.

Ekolog-społecznik zwrócił także uwagę na to, że prezydent w ogóle nie składał wniosków na dofinansowania z Polskiego Ładu na wymianę kotłów, tylko pozyskuje środki na budowę absurdalnego lodowiska za 35 milionów. Narzekacie też na zalewanie Ocic. Teraz one są zalewane wodą, a za chwilę jak ziści się wizja pana Polowego odnośnie Wierzyńskiego i Wiejskiej wtedy to samochody z Ocic będą zalewały centrum miasta. – To jest pseudo obwodnica, tak się nie robi, nie buduje się obwodnic prowadzących przez centrum! – grzmiał raciborzanin.

B. Siwak przypomniał także, że straż miejska działa opieszale w sprawie kontroli pieców. – Zrobiłem wywiad z zastępcą komendanta straży miejskiej w Rybniku. Tam dokonali ponad 900 kontroli. W Raciborzu o wiele mniej. Zamiast zrobić grafik i dziennie sprawdzić jedną, dwie ulice to oni nic nie robią, a jak złożyłem doniesienie, to dostałem informację, że oni świata nie zbawią – powiedział, po czym przewodniczący Klima zakończył posiedzenie.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności19 maja 202214:25

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

W raciborskim Muzeum trwa jedna z ciekawszych konferencji poświęcona mumii egipskiej z raciborskiego Muzeum. Prezentowane są najnowsze badania, a także rekonstrukcja twarzy kobiety. Wydarzenie jest transmitowane live.

red., fot. Muzeum w Raciborzu
Aktualności20 maja 202220:55

Pożar kościoła w Pietraszynie. Cztery osoby ranne [FOTO i WIDEO z ĆWICZEŃ]

Pożar kościoła w Pietraszynie. Cztery osoby ranne [FOTO i WIDEO z ĆWICZEŃ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Pożar butli propan-butan w kościele w Pietraszynie, a do tego cztery osoby ranne i konieczność rozwinięcia linii na długości około 800 metrów od rzeczki Biała Woda - taki był scenariusz dzisiejszych działań w ramach ćwiczeń gminnych OSP w gminie Krzanowice.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202209:27

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Region:

Już 23 maja nastąpi kolejny etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, tym razem dotyczący województwa śląskiego.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności20 maja 202216:13

Uroczyste ślubowanie patronackich klas Straży Granicznej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Uroczyste ślubowanie patronackich klas Straży Granicznej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Uczniowie dwóch klas pierwszych o profilu Straży Granicznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu wzięli dziś udział w uroczystym ślubowaniu. Wczoraj z kolei ZSOMS zorganizowało w sądzie konferencję pt. Bezpieczeństwo w teorii i praktyce, a w dziś jej murach otwarto Laboratorium Dziecka, a na finał zorganizowano piknik wojskowy.

SOSG Racibórz, ZSOMS/Barbara Skoczewska
Aktualności19 maja 202213:22

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Tematem przewodnim festynu była ochrona flory i fauny. Całemu wydarzeniu towarzyszył event organizowany przez firmę z Łodzi "Świat Przygód" Grzegorz Boryca. Na scenie wystąpiły dzieci z raciborskich placówek oświatowych, a także wychowankowie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności20 maja 202209:45

Służby METEO ostrzegają. Możliwe burze z gradem

Służby METEO ostrzegają. Możliwe burze z gradem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, fot. arch. portalu/Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202208:56

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

- Podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK45 z drogą wojewódzką nr 416 w Raciborzu (przy mleczarni). Wykonawcą zadania jest firma DMK Inżynieria z Rybnika, a wartość umowy wynosi o wartości 366 250,95 zł - informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

red.
Aktualności19 maja 202220:26

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Badania naukowe mumii egipskich na przykładzie Dżed-Amonet-Ius-Anch z zbiorów Muzeum w Raciborzu – konferencja pod tytułem odbyła się w dawnym kościele pw. św. Ducha. Poznaliśmy wreszcie oblicze Egipcjanki, której zmumifikowane zwłoki od II poł. XIX w. znajduje się w naszym mieście.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności20 maja 202209:22

Raport 998. Nieostrożność przyczyną pożaru w Krzanowicach

Raport 998. Nieostrożność przyczyną pożaru w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Aktualności20 maja 202222:10

Tłumy na nocnym zwiedzaniu sądu przy Wojska Polskiego [FOTO i WIDEO]

Tłumy na nocnym zwiedzaniu sądu przy Wojska Polskiego [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Majestatyczny gmach dawnego sądu krajowego, pięknie odnowiony w ostatnich latach przez resort sprawiedliwości, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. O 18.00, kiedy ruszyła sądowa noc muzeów, na Wojska Polskiego stawiły się tłumy. To jednocześnie pierwsza tak noc raciborskiej Temidy.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja19 maja 202221:01

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zaproszenie rektora dr. Pawła Strózika przyjęła liczna grupa wykładowców oraz przyjaciół uczelni. W tym roku mija dwadzieścia lat od chwili, gdy Racibórz stał się miastem akademickim.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności19 maja 202209:14

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Sezon rowerowych i pieszych wędrówek już w pełni. Na zdjęciach pokazujemy rejon otwartej w marcu wschodniej obwodnicy Raciborza, m.in. nowego mostu na starej Odrze pomiędzy Ostrogiem a Miedonią oraz wiaduktu kolejowego na końcu ul. Nad Koleją.

fot. Jan Ptak
Reklama
Aktualności19 maja 202222:12

Wióry lecą, turyści wniebowzięci

Wióry lecą, turyści wniebowzięci - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski
Aktualności21 maja 202207:58

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

- Przez ostatnie piętnaście lat nie przypominam sobie takiej interwencji. Utworzono osiemnaście etatów, z tego czternaście obsadzono - mówił na komisji gospodarki były prezydent Mirosław Lenk odnosząc się do zwiększenia etatów w ratuszu i pieniędzy, jakie są potrzebne na wynagrodzenia urzędników.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 maja 202206:07

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Aktualności20 maja 202222:20

Koncert papieski zespołu Miraż na zamkowym dziedzińcu [FOTO i WIDEO]

Koncert papieski zespołu Miraż na zamkowym dziedzińcu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Jak zwykle kameralnie i nastrojowo w nawiązaniu do obchodzonej dwa dni temu 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zespół Miraż dał koncert na zamkowym dziedzińcu.

red., wideo Marta Wawoczny
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności19 maja 202222:39

Wielka Czantoria i fotograficzna ciekawostka spod Raciborza

Wielka Czantoria i fotograficzna ciekawostka spod Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Andrzej Czogała, który na naszym portalu prezentował już unikalne panoramy Raciborza, tym razem prezentuje zdjęcia wykonane obok wieży ciśnień w Strzybniku.

fot. Andrzej Czogała
Reklama
Aktualności19 maja 202208:33

Posłanka Lenartowicz poparła prezydencki projekt ustawy w sprawie Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Posłanka Lenartowicz poparła prezydencki projekt ustawy w sprawie Narodowego Dnia Powstań Śląskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

- Uczcijmy Dzień Powstań Śląskich jako wspólne Święto wszystkich Ślązaków - przekonuje parlamentarzystka z PO, rodem z podraciborskich Krzanowic.

materiał nadesłany/Gabriela Lenartowicz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.