Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 marca 202209:11

Co się komu wydaje. W ratuszu o ekranach wzdłuż nowej obwodnicy

Co się komu wydaje. W ratuszu o ekranach wzdłuż nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Do oddanej niedawno do użytku wschodniej obwodnicy Raciborza i ciągnących się pomiędzy Ostrogiem a Miedonią ekranów dźwiękochłonnych nawiązał na komisji gospodarki radny Marcin Fica. Radny Rycka pytał o Tarnowską na Płoni, a swoje uwagi o działaniach władz miasta wyraził goszczący na komisji Bogusław Siwak, nazywany raciborskim ekologiem.

W części spraw bieżących i wolnych wniosków głos jako pierwszy zabrał radny Marcin Fica, który zaapelował, by w trakcie przygotowywania przetargu na remont drogi od Jana do mostu na Uldze prace toczyły się od 6 do 22. – Wiemy, jak to wyglądało, ludzie nastali się w korkach, dlatego apeluję, by tym razem poszło sprawnie i by zapisać w warunkach przetargu pracę od 6 do 22 – mówił. – Panie radny, my jedynie przygotowujemy ogólne warunki, ale to tak naprawdę od wykonawcy zależy, w jaki sposób będzie pracował – odparł wiceprezydent Dominik Konieczny.

Przewodniczący komisji zwrócił z kolei uwagę na ekrany dźwiękochłonne na nowej obwodnicy. – Cieszy mnie, że tyle ekranów jest wykonanych z drewna. Czemu jednak są one tak długie? Nie ma tam domostw, a jedynie zasłaniają one widok. Nie widać Odry, widoków. Czy nie powinny być jednak szklane, tak mnie się przynajmniej wydaje. Dodatkowo, czy ta droga na pewno będzie drożna? Już była jedna awaria świateł i auta się zderzyły. Czy mógłby się pan do tego odnieść? – mówił.

- Dobrze pan mówi, że się panu wydaje. Projekt był przygotowany przez wykwalifikowane osoby. Wykonawca zaprojektował takie a nie inne rozwiązania, na które inwestor uzyskał decyzję na realizację drogi. Co tyczy się samych ekranów, nikt nie realizowałby niepotrzebnego zakresu, gdyby to nie wynikało z dokumentacji. W tym wypadku budowę tych ekranów narzucił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska – odparł D. Konieczny.

- Mimo wszystko wydaje mi się, że jako samorządowcy powinniśmy wyrazić swą opinię, która nie musi być przecież brana pod uwagę. Ale nasze sumienie byłoby spokojniejsze, że coś jednak zrobiliśmy. Brakuje mi takiej rozmowy. Zgadzam się, że są zasady, przepisy, z którymi nie wolno polemizować, ale można je przedyskutować. Proszę na przyszłość, by na sesji lub komisji pojawiał się przedstawiciel zarządcy, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Niektóre rozwiązania kierowców naprawdę dziwią – stwierdził przewodniczący.

Paweł Rycka powrócił do tematu remontu DW 935. – Czy nie można tego zrobić etapami? Od mostu do ronda, a potem od ronda do ulicy Zielonej? – pytał. Rajca dociekał także o stopień zaawansowania przygotowania projektu remontu ulicy Tarnowskiej. – Zapisy w Polskim Ładzie, z którego pozyskano środki mówią, że zadanie musi być wykonane w ramach jednego przetargu i w jednym etapie. Co do ulicy Tarnowskiej, pojawiły się problemy z zarządcą sieci energetycznej, który wystąpił z prośbą o przesunięcie terminu udzielenia odpowiedzi. Bez tego nie możemy zakończyć projektu – powiedział wiceprezydent.

Radny Rycka zapytał więc wprost. – Czy remont i jego zakończenie odbędzie się jeszcze w tym roku? – dociekał. – Jest wiele czynników, które wpływają na terminowość. Jeśli by się nie udało, i nie zaczniemy w tym roku, to na pewno w pierwszym możliwym – powiedział D. Konieczny.

Głos zabrał także Bogusław Siwak, ekolog-społecznik. – Była uchwała radnych z grudnia, o odkup działki. Do tej pory jednak nic nie zrobiono w tej sprawie. Pytałem w Katowicach, czy prezydent może odmówić realizacji uchwały. Odpowiedź była jednoznaczna – nie może. Mieszkańcy dziennie mnie pytają, czy będzie park. Ale jak na ten moment jest jedynie arogancja władz miasta – mówił.

B. Siwak poruszył także sprawę Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. – Racibórz jest na bardzo niskim miejscu. Miasto powinno pociągnąć sprawę i ją nagłośnić. Termin jest coraz bliżej – powiedział.

Ekolog-społecznik zwrócił także uwagę na to, że prezydent w ogóle nie składał wniosków na dofinansowania z Polskiego Ładu na wymianę kotłów, tylko pozyskuje środki na budowę absurdalnego lodowiska za 35 milionów. Narzekacie też na zalewanie Ocic. Teraz one są zalewane wodą, a za chwilę jak ziści się wizja pana Polowego odnośnie Wierzyńskiego i Wiejskiej wtedy to samochody z Ocic będą zalewały centrum miasta. – To jest pseudo obwodnica, tak się nie robi, nie buduje się obwodnic prowadzących przez centrum! – grzmiał raciborzanin.

B. Siwak przypomniał także, że straż miejska działa opieszale w sprawie kontroli pieców. – Zrobiłem wywiad z zastępcą komendanta straży miejskiej w Rybniku. Tam dokonali ponad 900 kontroli. W Raciborzu o wiele mniej. Zamiast zrobić grafik i dziennie sprawdzić jedną, dwie ulice to oni nic nie robią, a jak złożyłem doniesienie, to dostałem informację, że oni świata nie zbawią – powiedział, po czym przewodniczący Klima zakończył posiedzenie.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202318:58

Na Ostrogu ruszyła budowa lodowiska, na które... nie ma pieniędzy w budżecie miasta

Na Ostrogu ruszyła budowa lodowiska, na które... nie ma pieniędzy w budżecie miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
53
Racibórz:

Jak dotąd w raciborskim samorządzie nie było takiego problemu. Radni wykreślili lodowisko z budżetu, ale zanim to zrobili, OSiR podpisał umowę. Prace ruszyły, ale nie wiadomo skąd wziąć blisko 12 mln zł, by zapłacić wykonawcy, choć blisko 2 mln zł już wydano, od razu na zakup rolby.

(waw)
Reklama
Aktualności30 maja 202314:34

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE]

Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
33
Racibórz:

Zgłosiło się 60 architektów, do konkursu dopuszczono 55, przysłano 20 prac, do ścisłego finału dostały się cztery. Zwycięska została wybrana jednogłośnie. Można ją zobaczyć w galerii.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202311:14

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO]

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Tworków, Bolesław, Owsiszcze i czeska Hać – wierni tych czterech wspólnot pielgrzymowali dziś, w Zielone Świątki, na Urbanek.

red.
Aktualności30 maja 202309:06

Nocna akcja strażaków na Chorzowskiej

Nocna akcja strażaków na Chorzowskiej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Aktualności29 maja 202308:40

Prezydent umorzył miejskim spółkom podatki. Trudna sytuacja Wodociągów Raciborskich

Prezydent umorzył miejskim spółkom podatki. Trudna sytuacja Wodociągów Raciborskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Miasto chwali się niskimi stawkami za wodę i ścieki, ale Wodociągi Raciborskie sygnalizują, że utrzymanie modernizacji i inwestycji w infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną "w ograniczonym niezbędnym zakresie może okazać się trudne do realizacji", a "aktualna taryfa odbiega od realnego poziomu generowanych kosztów". Na zdj. prezes Wodociągów Michał Ziółkowski.

red.
Sport28 maja 202319:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Piłkarski weekend zakończony. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności29 maja 202309:11

20 tys. złotych strat w pożarze w Zawadzie Książęcej

20 tys. złotych strat w pożarze w Zawadzie Książęcej  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Nędza, OSP Zawada Książęca
Reklama
Aktualności29 maja 202309:00

Prezydent podzielił skórę na niedźwiedziu. Zysk PRD niższy niż się spodziewano

Prezydent podzielił skórę na niedźwiedziu. Zysk PRD niższy niż się spodziewano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

3,5 mln zł - tyle miał za 2022 r. wynieść zysk miejskiej spółki Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, kiedy Dariusz Polowy w błysku fleszy zapowiadał przekazanie go na budowę basenów. Zysk okazał się znacznie niższy.

red.
Aktualności29 maja 202309:34

O krok od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej

O krok od pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.