Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 lutego 202218:03

Muzyka aniołów - prapremiera utworu Adama Wesołowskiego w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Muzyka aniołów - prapremiera utworu Adama Wesołowskiego w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Do wydarzenia doszło dziś, 27 lutego, w Raciborskim Centrum Kultury podczas koncertu ku czci Niezłomnych. Utwór trwa osiem minut i dwadzieścia sekund - tyle czasu potrzebuje światło na pokonanie dystansu pomiędzy Słońcem a Ziemią. Wykonało go 70 instrumentalistów i chóru Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta. Partie solowe wykonali: Sylwia Ziółkowska (sopran), Jakub Foltak (kontratenor), Stanisław Napierała (tenor), Jakub Szmidt (bas).

Muzyka jest wszechobecną formą ludzkiej ekspresji, językiem uniwersalnym i powszechnie zrozumiałym, choć nierzadko odwołującym się do najbardziej złożonych indywidualnych ludzkich emocji, przeżyć i doświadczeń. Pozwala, jak mawiał W. Hugo „wyrazić to, co nie może być wypowiedziane i co nie może być stłumione”. I wszędzie tam, gdzie wielka sztuka spotyka się z człowiekiem, jego ludzkim doświadczeniem, tam rodzą się rzeczy wielkie. Muzyka jest także zbiorowym zapisem naszej społecznej pamięci, ową Mickiewiczowską „arką przymierza między dawnymi a młodszymi laty”, rodzi się tam, gdzie często zabrakło niedoskonałych lub nieadekwatnych słów, które nie potrafiły opisać rzeczywistości. Tak, jak całe lata nie mogły zostać głośno wypowiedziane w odniesieniu do tych, którzy „szli wyprostowani wśród tych, co na kolanach”.

Jest coś symbolicznego w doborze utworów, które zostały zaprezentowane podczas uroczystego koncertu z okazji odsłonięcia raciborskiego Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Niedokończone za życia Mozarta „Requiem” wprost kieruje naszą uwagę ku niedomkniętej, niezakończonej historii Niezłomnych, którzy wciąż w swoich bezimiennych mogiłach czekają na zmartwychwstanie i na domknięcie, zakończenie swojej ziemskiej wędrówki – jest to zarazem bodaj najbardziej znany utwór poświęcony zmarłym. I drugie dzieło, „Muzyka Aniołów”, pełna światła, emocji, przestrzeni, będące swoistym zaproszeniem do refleksji nad ofiarą Niezłomnych, potęgą ich miłości do Ojczyzny, a nade wszystkim dzieło pełne nadziei i wary-wartości tak bliskich Żołnierzom Niezłomnym.

„Muzyka aniołów” została skomponowana dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Utwór przedstawia anioły światła – Serafinów. Każdy z nas słyszał o Aniołach i Archaniołach, niektórzy potrafią wymienić ich imiona. Wszyscy też wiemy, że mamy swojego Anioła Stróża. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Niebie panuje hierarchia i że istnieją tzw. Chóry Anielskie. Jednym z nich jest Chór Serafinów – istot stojących najbliżej Boga. Natomiast Anioły i Archanioły pozostają najbliżej ludzi, służąc im i pomagając. W kompozycji Wesołowski zastosował symbolikę, która zobrazowana za pomocą muzyki przenosi nas do świata aniołów. Punktem wyjścia stała się „światłość” jako symbol Boga, ale i niematerialności, życia i radości. Jednostką światłości jest kandela (łac. candela, świeca), której skrót to cd. Skrót ten jest symbolem dwóch dźwięków w muzyce: C i D, zaś dźwięk C jest centrum systemu tonalnego w muzyce. Kompozytor symbolicznie rozpoczyna od najwyższego dźwięku C granego flażoletem przez solistę, by następnie przejęła go orkiestra, po którym pojawia się dźwięk D. W kolejnych taktach utworu wybrzmiewają na przemian w wysokich rejestrach akordy C-dur i D-dur. Świetliste akordy promieniują przez kilkadziesiąt sekund, dochodząc do głównej melodii granej we flażoletach przez solistę. Melodia ta oparta jest w całości na „prędkości światła”. Oznaczana ona jest literką c (dźwięk C), a jej wartość wynosi dokładnie 299 792 458 m/s. Niniejsze cyfry stanowią odległości półtonów pomiędzy dźwiękami, które tworzą główną melodię na dźwiękach: A-G (2), G-E (9), E-G (9), G-D (7), D-F (9), F-Es (2), Es-G (4), G-D (5), D-B (8). Co ciekawe – cała kompozycja trwa dokładnie tyle, ile światłu zajmuje dotarcie od Słoń-ca do Ziemi, tj. 8 minut 20 sekund. Słońce jako symbol Boga (światłości) nadaje rozanielony ton całej kompozycji, jej harmonii, w której często Wesołowski stosuje akordy C-dur i D-dur. Kolejną symboliką utworu jest częste używanie faktury chóralnej, obrazującej Chóry Anielskie. Premierowego wykonania dokona Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta, Ukraińca z Charkowa.

Adam Wesołowski to kompozytor, dyrygent, pianista, teoretyk muzyki i manager kultury. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kompozycji Edwarda Bogusławskiego i Aleksandra Lasonia oraz w klasie fortepianu Wojciecha Świtały. Jednocześnie studiował teorię muzyki, której absolwentem został dwa lata później. Brał udział w licznych konkursach oraz kursach muzycznych z zakresu kompozycji, dyrygentury, pianistyki, teorii muzyki osiągając liczne nagrody. Został laureatem m.in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. A. Dvořáka w Czechach (2017) oraz dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura (2000 i 2004). Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Skomponował ponad 50 utworów oraz dokonał aranżacji ponad 100. Są one wykonywane zarówno w Polsce, jak i za granicą na licznych koncertach i festiwalach, m.in.: Festival Pablo Casalsa (Francja), Festiwal im. A. Dvořáka (Czechy), Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, czy Szalone Dni Muzyki – La Folle Journée de Varsovie. Kompozycje Adama Wesołowskiego można usłyszeć na dziesiątkach koncertów sezonowych takich zespołów, jak: Filharmonia Narodowa, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, German Brass, czy Viener Kammersymphonie, Morphing Chamber Orchestra Vienna. Adam Wesołowski jest autorem hejnałów miast Radzionków i Świętochłowice, hejnału Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Krynicy oraz Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 października 202219:50

Kryzys bez precedensu. Polowy u Morawieckiego

Kryzys bez precedensu. Polowy u Morawieckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
52
źródło: KPRM
Aktualności6 października 202208:34

Kolejny problem z sygnalizacją, tym razem na trasie do Markowic [FOTO]

Kolejny problem z sygnalizacją, tym razem na trasie do Markowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności6 października 202218:26

Będzie przerwa w dopływie ciepła na Ostróg

Będzie przerwa w dopływie ciepła na Ostróg - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. TBIT/pixabay.com
Aktualności5 października 202208:52

Raport 998. Wołanie o pomoc z mieszkania przy Odrzańskiej

Raport 998. Wołanie o pomoc z mieszkania przy Odrzańskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 października 202219:14

Do zespołu Artimexu RRK dołączył Marcin Francuz

Do zespołu Artimexu RRK dołączył Marcin Francuz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera, fot. Artimex RRK, pixabay.com/ckstockphoto i herbert11timtim
Aktualności7 października 202209:43

Raciborska policja otrzymała zgłoszenia o groźnych linkach

Raciborska policja otrzymała zgłoszenia o groźnych linkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
źródło: KPP Racibórz, fot. policja.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 października 202212:07

ZUS wysyła list z decyzją o czternastce

ZUS wysyła list z decyzją o czternastce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja5 października 202222:17

Erasmus +. Nauczyciele ZSP 4 na Łotwie

Erasmus +. Nauczyciele ZSP 4 na Łotwie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/Danuta Płaczek
Aktualności5 października 202211:37

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
newseria.pl, fot. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Reklama
Biznes7 października 202210:28

Zarząd Rafako znów trzyosobowy. Powołano nowego wiceprezesa

Zarząd Rafako znów trzyosobowy. Powołano nowego wiceprezesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Materiał prasowy spółki
Aktualności5 października 202212:18

Raport z rynku pracy. Bezrobocie w powiecie nadal spada

Raport z rynku pracy. Bezrobocie w powiecie nadal spada - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
PUP Racibórz, fot. pixabay.com/jarmoluk
Reklama
Reklama
Aktualności6 października 202208:56

Akcja krwiodawstwa w Tokai COBEX

Akcja krwiodawstwa w Tokai COBEX - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/informacja prasowa spółki
Aktualności6 października 202217:29

Czy to już czas pożegnania? - objawy śmierci chomika

Czy to już czas pożegnania? - objawy śmierci chomika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Aktualności7 października 202212:03

Jest termin jarmarku bożonarodzeniowego i nowy regulamin

Jest termin jarmarku bożonarodzeniowego i nowy regulamin - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/jarmark 2021
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.